Ha olyan ingatlanban lakok, aminek négyen leszünk a tulajdonosai, van rá esély, hogy kötelezzen valamelyik tulaj a vagyonközösség megszüntetésére?
12 éve lakom egy házban a mamámmal, van két gyerekem. Nemrég meghalt mama férje, akinek van egy lánya, így övé lett a fél ház.
Mamámé a másik fele és az egészen haszonélvezete van, így egyelőre a lányörökös nem tesz semmit, elvagyunk.
De ha már mama sem lesz, az Ő része három fele fog menni, így leszünk négyen tulajok.
A négyből csak az idegen lányörökös akarja majd megszüntetni a vagyonközösséget, nyilván elővásárlási jogunkra hivatkozva nekünk ajánlja fel a vételt.
CSakhogy kilátástalan ennyi pénzt összeszednünk, hitelt biztosan nem kapunk (bar-lista, néhány ezer forint miatt, a felsz.leveleket téves címre kaptunk, de ez őket nem érdekli...).
Van olyan bíróság, ha ahhoz fordul, amely kötelez bennünket a vagyonközösség megszüntetésére, például eladással, hogy hozzájusson az örökségéhez?
A ház végülis megosztható lenne, van egy szuterén, teljesen felszerelve. Lehet, hogy csak annyit érne el a bíróságon, hogy érje be a megosztással?
Vagy mi lenne a helyzet?
Fizetésre nem kötelezhető egy tulaj sem, de végülis eladhatja harmadik félnek. Előfordul, hogy valaki megveszi a szuterént?
Szívességi használatra esély sincs, mert a kedves örökös már most azt kérte, hogy vegyek fel hitelt és fizessem ki.
Már előre félek, mi vár ránk?
Nagyon sajnállak most. Őszintén. :(
Ésszerű felállás esetén illetve az alapján ahogy leírtad, sajnos az a helyzet, hogy ha nem éltek az elővásárlási jogotokkal, akkor bizony eladhatja annak aki megveszi.
Ez, hogy házrészt akar e valaki venni ezt én nem tudom.
Ettől rosszabb eset az, ha szüksége van a pénzre (a tulajdona ellenértékére) - tegyük fel, hogy nem tudta a házrészét eladni - akkor akármelyik bíróságon kérheti a vagyonközösség megszüntetését.
Általában ilyenkor (valódi áron alul) elárverezik a házat és az érte kapott pénzt a tulajdonrészek arányában osztódik szét a tulajdonosok között.
Bár az utóbbi csak nagyon haragos helyzetekben adódik, hiszen megéri inkább közösen eladni az ingatlant és utána oszotozkodni így mindenki jobban jár.
Szóval sajnos ez van. Ha övé a fél ház akkor joga van vele rendelkezni is (a mama halála után).
A legpontosabb infóért azért keress fel egy ügyvédet!
Igen, én is így jártam, csakhogy nálunk én voltam, aki bíróságra vitte a dolgot. Azt azért ne felejtsétek el, hogy a tulajdonjognak kőkemény anyagi vonzata is van. Miért fizessen egy olyan valamiért, aminek a hasznát nem veszi?
Mi úgy tudtunk megállapodni, hogy már majdnem elindult az elárverezési eljárás, de megegyeztük úgy, hogy ő havi X. forintot fizet és ha majd a bíróság által meghatározott teljes összeget kifizeti, akkor átadom a tulajdonjogomat. Egyébként az elárverezésnél még 7 éve mások voltak a fizetési részesedés szabályai, ennek mindenképpen nézz utána, mielőtt eljut idáig a dolog.
Nagyon sajnállak, de én a másik oldalt is látom, az sem egyszerű, hidd el.
Csakhogy Ő kőgazdag, bár nyilván akkor is kell a pénz neki, még jobban...
Azért felháborító, mert a tulajdon a Mamám öröksége volt, de a házassággal vagyonközösség lett és mindkettejük nevére került, pedig Papa nem tartott rá igényt, Ő nekem akarta adni a részét de váratlanul halt meg, nem lett tisztázva.
Hát elszúrták.
Köszi a válaszokat.
Ja, igen, az a havi összeg amit fizetsz, egyik válaszoló, a bíróság állapította meg, vagy Ti egyeztetek meg benne?
KOrábban azt olvastam, hogy a bíróság nem biztos hogy belemegy az árverezésbe, lehet, hogy ha megosztható a ház, be kell érnie azzal. Mert hogy két kisgyerekkel rendelkező családdal nem teszik ezt meg, ha a ház elárverezése után a létük bizonyíthatóan veszélybe kerül. VAgy ez téves? Valamelyik portálon olvastam...
Sőt, mi növeltük az értékét legalább öt millióval, tehát jóval többér el lehet adni, akkor is a fele jár majd neki? Nem mindent tudunk számlával bizonyítani, az a gáz.
Persze, Mami még él és imádjuk, de nekem előre kell gondolkodni...csak hát gyesből meg spórolni...majd ha melózok, de ha addig elveszítjük Mamát, tudnom kell mi vár ránk, azért tettem fel a kérdést. Hát ez.:-(
Erre hivatkozva tenném fel a kérdést, hogy mit is jelent a kiemelt rész belőle, konkrétan az, hogy " a másik tulajdonos méltányos érdekeit súlyosan sérti"
A link, ahol találtam:
"A bíróság nem alkalmazhatja a közös tulajdon megszüntetésének olyan módját, amely ellen valamennyi tulajdonostárs tiltakozik.” A fenti rész a Ptk. 147-148. §. A közös tulajdon megszüntetése című részben található. Lényeges tudni, hogy a közös tulajdon megszüntetése iránti kereset elutasítására kerülhet sor, ha a tulajdonos e jogát visszaélésszerűen gyakorolja, ha a közös tulajdon megszüntetése az adott körülmények között a másik tulajdonostárs méltányos érdekeit súlyosan sérti."
Ki mit gondol erről? Esetleg ügyvéd segítene?
Nem, nem én fizettem, hanem én kaptam. Mi állapodtunk meg benne. Az én részem 500eFt-ot ért, ezt úgy vásárolta meg, hogy 200eFt-ot egyösszegben kifizetett, a maradékot pedig minimum havi 10eFt-jával törlesztette (általában ahogyan volt pénze, 10-15-20eFt-onként). Mivel már bírósági szakban volt a vagyonközösség megszüntetése, ezért a bírósági határozatban szerepelt, vagyis valamilyen biztosítékot jelentett nekem, hogy fog fizetni.
Amit belinkeltél az azt jelenti, hogy ha mindegyik fél tiltakozik az árverezés ellen, akkor nem bocsátják árverezésre.
A másik, elgondolkoztató dolog, hogy beéri-e a megosztással? Illetve, hogy jó-e nektek, ha meg tudjátok osztani a házat? Ha nagyon keresztbe akar nektek tenni, akkor simán beköltöztethet olyan családot akik megkeserítik az életeteket. A tulajdonjog elég erős jog, nagyon csúnya dolgokat lehet vele művelni.
És még mindig azt mondom, hogy nagyon meg lehető őt is érteni (most függetlenül attól, hogy hány forint van a bankszámláján). Gondolj bele, ha bármi történik a házon, bármilyen felújítási munkát kell végezni, annak a kifizetése őt fele arányban terheli. Miért fizessen egy olyan valamiért, aminek nem látja hasznát?
Igazság szerint már a hagyatéki eljárás során kellett volna a mamádnak a sarkára állnia, hogy ő (azaz ti) sokat költöttetek a házra, nem a fele volt a papáé (azt egyébként nem értem, hogy ha a mamád öröksége, hogyan került a fele a papa nevére). Most már ezzel az információval senki nem tud mit kezdeni, hiszen tulajdoni lapon az szerepel, hogy 1/2-1/2-ed részben a mamád és a lányörökös a tulajdonosok.
És még valami: az, hogy a mamának haszonélvezeti joga van, számotokra kedvező, hiszen így a lányörökös része forintálisan kevesebb. De ezzel együtt is el lehet adni, bírósághoz lehet fordulni, szóval lehet, hogy most pillanatnyilag jól megvagytok, de lehet, hogy holnapra ez változik. Érdemes lenne még a mama életében lerendezni az egészet. Fordulj ügyvédhez.
A mama öröksége pedig úgy került a kettejük nevére, hogy összeházasodtak, eladták amiben akkor laktak, ami a mamám háza volt és vettek egy újat, ami sajna kettejük nevére került, itt lett elrontva minden.
Mindegy, köszi a válaszokat, vhogy ki kell Őt fizetni ha visszamegyek melózni, csak azzal az a gond, hgoy akkro a többi tulaj is joggal elvárhatja és el is fogja várni, hogy fizessek nekik is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!