Mikor kerülhet egy ügy III. fokra? és az ki Járásbíróság > törvényszék > ítélőtábla? Jól gondolom? + jogszabálysértésnél jöhet egy IV. Fok is, ami a Kúria?
Sok esetben, főleg vidéken nagyon nincs ez jól szerintem, hogy jogerőssé is válik egy ítélet. Még megyeszékhelyek is sajnos nagyon kisvárosok ebben az országban.
Ha az ember kifog egy olyan ügyet, hogy az illető valakinek a valakije, teljes nyugalommal le tudják jogerősen is zárni az ügyet anélkül, hogy azt bárki is normálisan megvizsgálta volna.
Járásbíróság, utána törvényszék, hát sok különbség nincs a komolyságot meg az összefonódásokat illetően.
Azaz jóformán ugyanott lezáródik az ügy, ahol indult, érdemi eredményt nem lehet várni (gondolok egy olyan ügyre, hogy pl X megyei főügyész fiát feljelentem vagy egy bíró rokona a vádlott stb).
Ha az ügyet nem sikerül kivinni megyén kívülre, hát bizony abból sokat nem lehet várni, úgy elsikálják, hogy örülhet a sértett, ha a végén nem őt csukják le.
Ezért érdekelne, hogy milyen esetben létezik a III fok, amikor már végre kimegy a városból/megyéből az ügy?
Vagy milyen esetekben lehetséges átkérni egy ügyet eleve másik megyébe? Van erre valami szabályozás?
A járásbíróság kizárólag elsőfokon járhat el.
De a törvényszék nem kizárólag fellebbviteli fórum... eljárhat elsőfokon is!
Tehát:
I. fok:
- járásbíróság/közigazgatási és munkaügyi bíróság
- egyes perek esetén törvényszék
II. fok
- egyes perek esetén törvényszék
- ítélőtábla
A Kúria már nem fellebbezési fórum! FELÜLVIZSGÁLATI.
Van harmadfok, a Be. (1998. évi XIX. tv.) 386.§-a szabályozza.
A másodfokú bíróság ítélete ellen fellebbezésnek van helye a harmadfokú bírósághoz, ha a másodfokú bíróság a büntetőjog szabályainak megsértésével
- olyan vádlott bűnösségét állapította meg, illetőleg olyan vádlott kényszergyógykezelését rendelte el, akit az elsőfokú bíróság felmentett, vagy vele szemben az eljárást megszüntette,
- olyan cselekmény miatt állapította meg a vádlott bűnösségét, amelyről az első fokú bíróság nem rendelkezett,
- az első fokon elítélt vádlottat felmentette, vagy vele szemben a büntetőeljárást megszüntette.
Tehát akkor van rá lehetőség, ha az elsőfok és a másodfok véleménye eltér egymástól.
utolsó, igen köszi, nekem is ez rémlett, csak azt nem tudom, ilyen esetben ki a III. fok?
+ a másik kérdés: lehet úgy indítani egy ügyet, hogy eleve kérem más megyében tárgyalni már első fokon is? mert ezzel akkor kiküszöbölve az előbb leírt kisvárosi összefonódás talán, azaz pl egy kiskunhalasi ügyet átkérni Budapestre? ilyen létezhet?
+ ez a III. fokos dolog ez csakis a Be szerint azaz büntetőügyekben megy vagy polgáriban is létezhet?
A harmadfok az ítélőtábla, amiből öt van: Győr, Pécs, Debrecen, Szeged és Budapest (Fővárosi).
Harmadfok csak büntetőben van (az is csak az előző válaszoló által írt esetekben), viszont polgáriban jóval bővebb a felülvizsgálat lehetőségének a köre.
Eleve más megyébe "átkérni" az ügyet csak nagyon alapos és konkrét okkal lehet (az nem elég, hogy itt mindenki korrupt), mert a törvényes bírótól egyébként nem lehet elvonni.
Akkor van harmadfok, ha két homlokegyenest eltérő ítélet született (elsőfokon felmentés, másodfokon bűnösség megállapítás vagy fordítva) vagy nagyon durva eljárási szabálysértés van.
Ha járásbíróságon indult, akkor az ítélőtábla a harmadfokú, törvényszéken indult ügy esetén maga a Kúria, tévedés, hogy csak felülvizsgálati fórum volna. A harmadfokú ítélet minden esetben jogerős, ha valami gond van vele, arra ott a perújítás. Speciális esetekben az alkotmánybíróságra lehet beadványt tenni, ha alapvető emberi jogot sértettek meg vagy Strassbourg.
igen, mindez logikus és szép, na de sorra tudnám idézgetni akár csak az általad írottakból is, hogy kapásból 10 dolgot lehet igen szubjektív módon értelmezni. arról nem beszélve h igazából az I és a II fok tulképpen egy és ugyanaz a legtöbb esetben, sajnos ebben az országban egy vidéki mutyi törvényszék ugyan nem fog ellentmondani a járásbíróságnak.
Ítélőtáblán valamivel jobb a helyzet, de azért ott se mennek teljesen objektíven a dolgok sajnos. Pontosabban nagyon ügytől és embertől (alperes/felperes/vádlott) függ.
Ami pedig a legszomorúbb h én mindezt a saját bőrömön tapasztaltam meg, méghozzá kétszer. Egyszer büntetőben, egyszer polgáriban. Úgyhogy nekem aztán mondhatják, hogy mennyire gyönyörű a magyar igazságszolgáltatás, biztos néha úgy is van, de pont elég volt, ami láttam és átéltem.
Egy plusz hiba a szubjektivitás mellett, hogy rengeteg a kiskapu, ami viszont ismét egy az egyben a szubjektivitás növekedéséhez vezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!