Ebben az esetben jogomban áll hangfelvételt készíteni a másik tudta nélkül?
Ha mondjuk egy feltehetőleg pszichopata emberrel vagyok egy légtérben, aki kiszámíthatatlan, és idő közben a viselkedése miatt elkezdek egy hangfelvételt elindítani a tudta nélkül, akkor ehhez van jogom? (ha bármit tenne, valami történne alapon)...
Nyilván senkinek nem szabad megmutatni, közzétenni, stb..., de ehhez van jogom, hogyha saját magamra veszélyesnek tartok egy embert, akkor közben titokban hangfelvételt indítok el emiatt?
"elkezdek egy hangfelvételt elindítani a tudta nélkül, akkor ehhez van jogom?"
Nincs.
Kizárólag akkor készíthetsz felvételt, ha erre ELŐZŐLEG felhívod a figyelmét, és ő beleegyezik a felvétel készítésébe..
Minden más esetben a felvétel készítése jogszerűtlen, és például egy bírósági tárgyaláson fel sem vehetik a bizonyítékok közé, vagyis meg sem nézik, meg sem hallgatják, mintha nem is létezne.
Teljesen felesleges ilyen módon felvételt készíteni.
(Úgy kell csinálni, hogy elindítod a felvételt, és AKKOR közlöd, hogy az eseményekről felvételt készítesz, és megkérdezed,, hogy van-e kifogása ez ellen?)
Lehetni mindent lehet, de amennyiben a felvételt be akarod mutatni a bíróságon, annak FELTÉTELE, hogy a felvétel jogszerűen készüljön. Ha a felvétel jogszerűtlen volt, akkor a bíróság elutasítja, és nem szerepelhet a bizonyítékok között, a bíróság meg sem hallgathatja, még akkor sem, ha bűncselekményről van szó.
Például ilyen esetben történhet meg az, hogy bár mindenki tudja, hogy a vádlott követte el a cselekményt, de mivel nem bizonyítható (vagyis a meglévő felvétel nem vehető figyelembe), így bizonyíték hiányában felmentik a vádlottat.
Sajnos ez van.
Igen, akkor is. (A szándék önmagában nem változtat a dolgon.)
Vagyis lehet birtokodban bármilyen felvétel (amit nem tiltanak kifejezetten), ez még nem bűncselekmény. De ha fel akarod használni (bármilyen célra, bármilyen módon), azt csak a megfelelő keretek között teheted.
Azaz például a felvételen szereplők beleegyezését kell kérned, amennyiben beazonosíthatóak a felvétel alapján. Emiatt nehéz egy titokban készült felvétel bizonyítékként történő felhasználása, mert ha nem azonosítható az alany, akkor nem bizonyíték, ha meg azonosítható, akkor a beleegyezése kell, amit nyilván nem fog megadni.
Emiatt kell _előre_ kérni a beleegyezést, akkor már nem védekezhet azzal, hogy titokban készült a felvétel, vagy hogy nem tudott róla.
Értem, köszi.
A válszodban a 'titokban készült felvétel' kifejezést használod, vonatkozik ez a nem titokban, hanem jól láthatóan hang ill. videó felvétel készítés esetére (mikrofon, kamera)?
Ha nyíltan, jól látható módon készíted a felvételt (ott, és úgy, ahol és ahogy az nem tiltott), akkor a környezetednek tudomása van a felvétel készítéséről. Ilyenkor a résztvevők a ráutaló magatartásukkal elfogadják a felvétel készítésének tényét.
Például a riporternek sem kell külön felhívnia a riportalany figyelmét arra, hogy felvétel készül, ezt a kamera és a mikrofon jelenlétéből a riportalanynak tudnia kell, legalábbis a jog feltételezi, hogy tudatában volt annak, hogy milyen célt szolgálnak ezek az eszközök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!