Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölhet-e az elhunyt nagyszü...

Örökölhet-e az elhunyt nagyszülőtől az unokája ha már maga a szülő sem él?

Figyelt kérdés
A helyzet az hogy barátom nagymamája nemrégiben elhalálozott, három fia volt, a barátom édesapja volt a középső fiú, ő azonban már korábban meghalt mint az édesanyja. Elvileg a legkisebb fiára íratta a házát és vele együtt az összes ingóságát, kérdésem, hogy ennek fényében a barátomnak és az öccsének járna-e valami? Mert elvileg van egy köteles rész, az örökség elvben három felé kellene hogy menjen, a három fiú közt, de mivel a középső már meghalt, az ő része nem a gyerekeinek járna? Nem vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal, ezért kérdem.
2015. jan. 30. 01:12
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
A kérdés az, mikor és miért íratta a legkisebb fia nevére. Ha több, mint 10 éve, akkor nem tehet semmit. Ha csak a halála előtt, akkor megtámadható. Ilyenkor nézik, ki mennyit látogatta az elhunytat, ki gondoskodott róla, mi volt az ajándékozás oka, szellemileg rendben volt-e, befolyásolták-e?
2015. jan. 30. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Mivel azt írod, hogy a legkisebb fiára van a ház írva, azaz halálakor már nem az Ő nevén volt a ház, hanem a legkisebb gyerekén, így a ház nem hagyaték, hiszen nem az övé volt, tehát a köteles rész sem játszik. Nem örököl semmit az unoka.

Ez olyan mintha a nagymamának lenne egy háza, de kell neki pénz és pl. a HILD-el köt egy "qvázi" eltartási szerződést, a HILD ad neki havi x ezer összeget haláláig, viszont a ház (amiben a nagyi haláláig él - szerződésben rögzítik) a HILD tulajdonába kerül.

2015. jan. 30. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

A "ráiratás" nem egyértelmü dolog. Lehet ugyanis


1. ajándékozás, amikor minden ellenérték nélkül lesz a megajándékozott az új tulajdonos - ebben az eetben 10 éven belül megtámadható az ajándékozás,


2. Adás-vétel, amikor az új tulajdonos pénzért megveszi a vagyontárgyat - ebben az esetben nem megtámadható, kivéve, ha bizónyítani lehet, hogy nem történt fizetés, ami nem egyszerü dolog,


3. eltartási szerzödés, amikor a tulajdonos ellátása, eltartása, gondozása fejében történik a tulajdonosváltás - ez megintcsak nehezen megtámadható.

2015. jan. 30. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
55%

A helyzet nem világos, de néhány kérdést tisztázzunk. Ha valakinek egy ház a vagyona, vannak gyermekei, és egyikükre íratja, akkor ez vagyonátruházás. Vagy vétellel, vagy ajándékozással, vagy más módon, de ha a Földhivatal ezt bejegyezte, akkor onnantól a valakinek nincs vagyona (háza), hanem az egyik fiának van. Ha ezt a másik kettő hagyja, az bizonyos idő után már nem vitatható (a hatályosság alatt is csak kellő indokkal). Innentől a nagyszülő hagyatékáról beszélni értelmetlenség, a szülő, amikor (előbb) elhalálozott, az ő vagyonáról (házáról) volt hagyatéki eljárás, amely a gyerekeit kedvezményezi. Más szóba se jön.

Előbb tehát tisztázni kell a valós tényállást, mert ha az az, amit feltételeztem, akkor a meghalt gyerek gyereke örökölhette csak a házat, de nem a nagyszülő, hanem a szülő halálakor.

2015. jan. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Mi mi mi? Utolsó hozzászóló, akkor ha jól értem, már az apjuk halálakor megörökölték elvben a ház harmadát? Amikor még a nagyi élt? De azt hogyan mégis? Ha még élt akinek a tulajdonában volt a ház? Magának az apának egyébként semmije se volt. Mindenesetre ha ez így van, mit lehet ez esetben tenni, hogyan lehet érvényesíteni a jogait a két fiúnak?
2015. jan. 30. 23:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!