Az egyik szülő korai halála esetén van joguk a nagyszülőknek (elhunyt fél szüleinek) rendszeresen látni az unokákat, vagy előfordulhat, hogy a másik szülő családja ezt megnehezíti, ellehetetleníti? Van erre jogszabály?
van nagyszülői láthatás, akkor is ha él a szülő.
A gyámügyön kell bejelenteni, ha akadályozva van és utána perelni lehet
(van aki értékeléssel szórakozik én már nem törődöm vele)
első vagyok,konkrét esetről írtam baráti körből, élő apánál (ugyan elvált) a nagyszülők kérték a láthatást,pert indítottak és megnyerték. Most van előírt láthatási idejük
Akkor még egyszer leírom, hátha a lepontozó okosgyökerek is visszalátogatnak ide!
1. A nagyszülőknek nincs a jogszabály által rögzített LÁTHATÁSI JOGA. (lásd: Családjogi Törvény) Tessék alaposan és figyelmesen elolvasni!!
A gyermekek védelmérôl és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Gyvt.) 7. §-ának (4) és (5) bekezdése - a Gyermekek jogairól szóló, New Yorkban, 1989. november 20-án kelt 1991. évi LXIV. törvénnyel kihirdetett Egyezmény 9. cikkének 3. pontjában foglaltakkal összhangban - úgy rendelkezik, hogy a gyermeknek joga van származása, vér szerinti családja megismeréséhez és a kapcsolattartáshoz. Ez az egyetlen jogszabály, ami a nagyszülők jogaira vonatkozik, de ez is csak a szövegkörnyezetből vezethető le.
(A többi: én ezt, meg azt hallottam!)
köszönöm ezt a sok jogszabályt, lényegében ugyanerről ír, csak érthetőbben az első válaszoló. Ő konkrét esetről ír, amit nyilván az adott jogászok ezen törvényekből, jogszabályokból vezettek le.
A lényeg ugyanaz. Van mire hivatkozni ebben az esetben a bíróságon a nagyszülőknek, nagynéniknek, nagybácsiknak, stb. Mindenkinek köszönöm, és jó éjszakát!
Kedves Kérdező és kedves mondoshawan!
Idézet 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendeletből:
IV. fejezet, 28.§(1)
"A gyermekkel való kapcsolattartásra mind a szülő, mind a nagyszülő, mind a nagykorú testvér, továbbá - ha a szülő és a nagyszülő nem él, illetőleg a kapcsolattartásban tartósan akadályozva van, vagy kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja - a gyermek szülőjének testvére, valamint szülőjének házastársa is jogosult."
Innentől mindenki döntse el kinek van igaza.
A törvény egyértelmű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!