Az Igazságügyi Szolgálat által ingyen az ügyfélnek rendelt ügyvéd mennyit markol egy ügyért (polg. Peres eljárásban)?
Én úgy veszem észre, hogy nagyon keveset, mert mindegyik igyekszik kihúzni magát az ügyből, a másik része is minimálisra csökkenteni a befektetett energiát (pl. tök ..arul megírni egy keresetet, hogy aztán a bíróság visszadobja és stb, egyéb kedves húzások). Úgyhogy az eddigi tapasztalataim elég borzalmasak. Pedig azt hittem, hogy ez legalább egy fix lóvé nekik.
Valaki tudja az összeget? Vagy esetleg valami tarifatáblázatot, ami alapján dolgoznak (pl "1 óra jogi tanácsadás")?
Kb 3000 ft/óra a díja. + a kiadásai/benzin stb./
elég gyatra ahhoz képest, hogy egy átlagos ügyvéd jogi tanácsadása 10e/óra
3000,- Ft/óra??? jézus ....
akkor értem már, miért nem látják túl szívesen az ügyfeleket, na de őszintén ez nagyon durva! még az a 10 ezres óradíj is egy nagyon óvatos becslés, én valahogy eddig csak jóval drágább ügyvédekkel akadtam össze.
"a) a nyomozati cselekményeken, ügyészségi eljárási cselekményeken való részvételért, a fogva lévő terhelttel folytatott megbeszélésért megkezdett óránként 3000 Ft munkadíjat, b) a bírósági tárgyaláson való megjelenésért megkezdett óránként 4000 Ft, de megtartott tárgyalásonként legalább 10 000 Ft munkadíjat. (2) Különösen bonyolult ügyben a bíróság a védő kérelmére az (1) bekezdésben foglalt díj összegét 20%-kal megemelheti. (3) Ha az eljárási cselekmény megtartására nem került sor, a védőt az (1) bekezdésben meghatározott díj 50%-a illeti meg. (4) A fogva lévő terhelttel folytatott megbeszélés időtartamát a terhelt fogva tartását foganatosító szerv igazolja."
de ez a rendelet vonatkozik szinte mindenhova.
úgy érted, polgári peres viszonyokra is? mert engem elsősorban az érdekelne most, de azzal együtt is megdöbbentem rendesen. tehát 10 ezer Ft-ért elmenni egy tárgyalásra és még fel is készülni egy keményebb ügyben? hát azért ez nagyon durva elvárás, ha azt nézem, h kicsit is komolyabb ügyvéd 1 milláért még ki is röhög....
El nem tudom, honnan szedték ezeket az összegeket, de hogy nem a realitásból, az biztos.
Kedves Hármas!
Ha nem tudod valamire a választ, miért vezeted félre a kérdezőt? Az általad idézett 26/2003. (VII. 1.) IM-BM-PM együttes rendelet címe: a terhelt és a védő készkiadása, illetőleg a védő díja állam általi megtérítésének szabályairól, valamint a büntetőeljárásban részt vevő személyek és képviselőik költségéről és díjáról. Hol látsz te ebben egy nyekket is pártfogó ügyvédről és polgári eljárásról?
A feltett kérdésre a pártfogó ügyvéd és a kirendelt védő részére megállapítható díjról és költségekről szóló 7/2002. (III. 30.) IM rendelet válaszol:
5. § (1) A fél helyett az állam által kifizetendő pártfogó ügyvédi munkadíj az első fokú bírósági eljárás befejezéséig
a) peres eljárásban a kirendelt ügyvédi óradíj hatszorosának megfelelő összeg,
b) nemperes eljárásban a kirendelt ügyvédi óradíj háromszorosának megfelelő összeg,
c) büntetőügyben a kirendelt ügyvédi óradíj hatszorosának megfelelő összeg,
d) a határon átnyúló tartási ügyben a központi hatóság megkeresése alapján kirendelt pártfogó ügyvéd által az eljárást megindító kereset vagy kérelem elkészítéséért és előterjesztéséért a kirendelt ügyvédi óradíj kétszeresének megfelelő összeg.
(2) A másodfokú bírósági eljárásban, a felülvizsgálati eljárásban és a hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban, továbbá ezen felül büntetőügyben a harmadfokú bírósági és perújítási eljárásban a fél helyett az állam által kifizetendő pártfogó ügyvédi munkadíj az (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott összeg ötven százaléka.
(3) A pernyertes fél pártfogó ügyvédjét a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségekről szóló 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. §-ának (2)-(5) bekezdésében foglaltak szerint megállapított összegű munkadíj illeti meg.
(4) A munkadíj megállapítása során a munkadíj összegét a jogi segítségnyújtó szolgálat indokolt esetben mérsékelheti, ha az nem áll arányban a ténylegesen elvégzett ügyvédi tevékenységgel.
(5) A pernyertes fél pártfogó ügyvédjének díját - ha a polgári eljárási jogszabály a költség viseléséről eltérően nem rendelkezik - az ellenérdekű fél viseli; a pervesztes felet képviselő pártfogó ügyvéd díjának viseléséről külön jogszabály rendelkezik.
(6) Ha az eljárás (1)-(2) bekezdésben megjelölt szakaszain belül több pártfogó ügyvéd járt el, a munkadíjat, költségtérítést közöttük arányosan - a képviselet időtartama vagy erre irányuló kérelem esetén az elvégzett munka arányában - kell megosztani. Mindegyik pártfogó ügyvéd jogosult legalább a kirendelt ügyvédi óradíj összegének megfelelő összegű munkadíjra; az (1) és (2) bekezdés szerinti összeghatár ilyen esetben túlléphető a munkadíj megállapítása során.
(7) A pártfogó ügyvédi díjat a pártfogó ügyvéd kérelmére a jogi segítségnyújtó szolgálat a külön jogszabályban foglaltak szerint állapítja meg. A pártfogó ügyvédnek a díjigényét - a támogatás megvonásának esetét kivéve - az eljárást befejező jogerős határozat kézhezvételét követően kell írásban bejelentenie a fővárosi megyei igazságügyi szolgálatnak, amelyben meg kell jelölni azt, hogy mely időszakban képviselte a felet, indítványt tehet a készkiadásai megállapítására és igazolnia kell az időarányostól eltérő munkadíjmegosztás iránti igényének alaposságát.
(8) A pernyertes felet képviselő pártfogó ügyvéd részére, kérelmére a jogi segítségnyújtó szolgálat az államot terhelő pártfogó ügyvédi díjnak megfelelő összegű díjelőleget fizet, ebben az esetben a pártfogó ügyvéd a jogi segítségnyújtó szolgálat által megállapított díjnak az előlegen felüli részét követelheti az ellenérdekű féltől. Az előleg megállapítására megfelelően alkalmazni kell a (7) bekezdésben foglalt rendelkezéseket.
Ebből kitűnik az is, hogy ennyit mindenképpen kap a pártfogó ügyvéd. Ha veszít, akkor ennyi is marad, ha viszont megnyeri a pert, akkor az államtól ezt megkapja előlegbe, a pervesztes féltől pedig követelheti a 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet 3. §-ának (2) - (5) bekezdése szerinti összeget:
3.§ (2) Polgári perben, az elsőfokú bírósági eljárásban az ügyvéd munkadíjának a pervesztes felet terhelő összege
a) 10 millió Ft-ot meg nem haladó pertárgyérték esetén a pertárgyérték 5%-a, de legalább 10 000 Ft,
b) 10 millió Ft feletti, de 100 millió Ft-ot meg nem haladó pertárgyérték esetén az a) pontban meghatározott munkadíj és a 10 millió Ft feletti összeg 3%-a, de legalább 100 000 Ft,
c) 100 millió Ft-ot meghaladó pertárgyérték esetén a b) pontban meghatározott munkadíj és a 100 millió Ft feletti összeg 1%-a, de legalább 1 millió Ft.
(3) Ha a perben a pertárgy értéke nem állapítható meg, a munkadíj minden megkezdett tárgyalási óránként, valamint az ügyvédnek a pert megelőző és a peren kívül végzett igazolt tevékenységéért óránként 5000 Ft, de legalább 10 000 Ft.
(4) Nemperes eljárásban és a hatályon kívül helyezés folytán megismételt eljárásban a munkadíj a peres eljárásban megállapítható munkadíj legfeljebb 50%-a.
(5) A másodfokú és a felülvizsgálati eljárásban az ügyvédi munkadíj a (2)-(4) bekezdésben meghatározott összeg 50%-a azzal, hogy a pertárgy értékeként ezekben az esetekben a fellebbezésben, felülvizsgálati kérelemben vitatott összeget kell alapul venni.
Ja,és a kirendelt védői óradíj pedig 2015.-ben a költségvetési törvény alapján 5000 forint.
oké köszi, de milyen alapérték sokszorosát kell venni?
"peres eljárásban a kirendelt ügyvédi óradíj hatszorosának megfelelő összeg" -- és ez mennyi jelenleg és melyik jogszabály írja le? vagy erre vonatkozik a pertárgyérték 5%-a?
Az igazolt és indokolt költségeit megtérítik. Ilyen pl. a fénymásolás, posta, kax, telefon stb. De ha azt választja, kaphat költségátalányt is, ami a munkadíjának 25.§-a. Mindezt a 7/2002. (III.30.) IM. sz. rendelet 1.-4. §-ai rendezik.
Felkészülésért viszont külön nem jár semmi. Ott van az 5.§ (1) bekezdésében: az a) - c) pontban írt összegek az elsőfokú eljárás befejezéséig jár (értelemszerűen az eljárás megindításától). A (2) bekezdésben pedig a további eljárási szakaszban írtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!