A sértett polgárjogi igénye büntetőeljárásban a jogerős ítélet után már polgárjogi ügy, nem?
Azért kérdezem, mert tehát a büntetőeljárás során kimondják a polgárjogi igény megtérítésének kötelezettségét, na de akkor ennek behajtása már polgárjogi keretek közt megy, jól gondolom?
És mindez azért lenne fontos nekem, mert a költségmentesség szempontjából nagyon nem mindegy, hogy a Be szerint vagy a Pp szerint megy.
Ha érdemben megítélték a polgári jogi igényt, és a terhelt nem fizetett határidőn belül, akkor - a polgári jogi szabályok szerint - indíthatod a végrehajtást.
Ha egyéb törvényes útra utasították a polgári jogi igényt, akkor azt a Pp. szerint érvényesítheted, de akkor is beljebb vagy már annyival, hogy a jogalapot eldöntötte a büntető ítélet.
Igen, jogerős.
De már kezdem elveszteni a reményt is, mert mindegyik ügyvéd mást mond erről is :( De arra egyik se tud válaszolni, hogy mégis ki a frásznál kell kérnem erre a költségmentességet, ha egyszer nem a jogerős ítéletet meghozó törvényszéktől ... szóval vicces. Az Interspartól? vagy kitől?
Hát ha jogerős a döntés, akkor nincs is tovább büntetőeljárás (most az esetleges felülvizsgálat nem játszik)! Fogod az első- és másodfokú ítéletet, beballagsz a bíróság PK (peren kívüli) irodájába, végrehajtási lapot kérsz, kiállítod, leadod, és innentől kezdve természetesen a Pp és Vht (végrehajtási törvény) szerint megy minden.
Hogy a különbséget érzékeltessem: eddig elsőfokon B., másodfokon Bf.-es ügyszám volt (ez volt az ügyszámban az első szám után), innentől kezde Vh. ügyed lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!