Kocsmában melóztam, és olyan hiányt akar rám verni a főnök, ami eleve a forgalmat tekintve lehetetlen, a nyitókészletet vele számoltam, de a zárónál nem voltam ott. Mit tehetek ellene?
Ha ügyvéddel fenyeget, nyugodtan mondd meg neki, hogy neked akkor a munkaügyi bíróságon viszontkereseted lesz, ami alapján követeled az elmaradt munkabért+ a sérelemdíjat amiért a vendégek előtt járatott le+ még a facebook-on is becsületsértően nyilatkozik rólad, ami a Btk szerint a nagy nyilvánosság előtt történő becsületsértés törvényi tényállását kimeríti.
Ha be tudod bizonyítani, hogy a leltárkönyvet ő írta alá helyetted, amit nekd kellett volna aláírnod, akkor magánokirat-hamisításért is felelhet.
Az pedig, hogy betegen kellett akkor dolgoznod, nyugodtan fordulhatsz a Munkvédelmi felügyelethez panasszal, egyébként pedig az MT. értelmében is megtagadhatod a munkavégzést, ha meg hányingered is volt, akkor akár azzal meg is kell tagadnod a fertőzésveszély miatt, mert azzal mások egészségét is veszélyeztetted., amelyik területileg illetékes.
A követeléseidet először a volt munkáltatódnak terjeszd elő írásban, lehetőeg tértivevényes levéllel küldd el, akkor tudni fogod, mit csinált a munkáltató a leveleddel. (átvette, nem vette át, átvételt megtagadta, stb.)
Ha nem jutsz vele dűlőre, akkor fordulhatsz közjegyzőhöz, fizetési meghagyásért. A közjegyző nem vizsgálja, milyen jogcímen van követelésed, és sokkal gyorsabb, mint a bírósági követelés-érvényesítés.
Vigyázz: a közjegyzőnek eljárási díja is van.
Ha a munkáltatód ellentmond vagy tagadja, hogy ilyen követeléseid lehetnek vele szemben, akor kerülhet sor bírósági eljárásra. Ilyenkor nem árt, ha van egy jó ügyvéded. Ha nem tudod megengedni magadnak, akkor az Igaszságügyi Szakszolgálat jövedelem-és vagyoncizsgálat alapján pártfogó ügyvédet rendelhet ki neked.
A pernél vigyázz, mert az fizet a perköltségeket, akit a bíróság ebben marasztal. Viszont kérhetsz alanyi költségmentességet, amit a bíróság mérlegelés alapján eldönti, h megadja-e vagy hivatalból megadja, ha a jövedelmed a legkisebb nyugdíj összegének 20%%-át nem éri el (lehet, hogy ez már elavult rendelkezés , de a Polgári Perrndtartást te is meg tuodo nézni)
Egyébként pedig a munkáltatók gyakran fenyegetik (volt) munkavállalóikat perrel, hogy megféelemlítsék őket.
Nyugodtan megkérdezheted a NAV-ot, be voltál-e jelentve alkalmi munkavállalóként, mert a munkáltatónak oda kell bejelentenie az alkalmi munkavállalókat. Ha nem jelentett be, a NAV-nak mint adóhatóságnak szintén van nyomozási jogköre adóbűncselekmények terén.
A szerződésmódosítást (hasonlóan a munkaszerződéshez) írásba kell(ett volna) foglalni, és csak akkor érvényes, ha a másik fél is beleegyezik, és ezt aláírásával tanúsítja. Ha perelni akarjátok, akár perközösséget is alkothattok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!