2/10 anonim válasza:
Azt, hogy csak akkor tudsz megfelelni neki, ha a jövőbe látsz, vagy van időgéped.
Visszamenőleges hatályú törvényeket nem szabad alkotni, az EU-ban erre csak magyarország volt képes orbán kormányzása alatt.
Alapvetően jogszerűtlen egy ilyen törvény.
3/10 A kérdező kommentje:
Ja ertem, szoval peldaul az hogy ha ma hozok egy torvenyt hogy 2006-tol 2013-ig meg kell adoztatni a 3 autoval rendelkezoket akkor az visszamenoleges hatalyu ugye? De ha pl azt mondom h jovohettol legyen csak ilyen ado akkor az mar nem visszamenoleges hatalyu.
2014. nov. 28. 14:28
5/10 anonim válasza:
Az Eu-ban ezt semmi nem írja elő, hanem tagállami szinten a jogállamiság elvéből következő jogbiztonság követelménzéből van levezetve. Minden jogállamban lehet visszaható hatályú törvényt alkotni, az mindig az adott szituációtól függ, hogy mi értékessebb az alkotmányos értékek fényében, ez a bizalom, vagy a visszaható hatállyal elérni szándékolt cél. Az is szerepet játszik, hogy az adott tényállás, amihez a törvény kapcsolódik, lezárult-e már, vagy még folyik. Lezárult tényállásokat az esetek 99,9999%-ában nem lehet módosítani, pl. nem lehet adókat 3 évre visszamenőleg bevezetni, ilyenkor bármilyen fontos is az állami cél, mert az emberek alappal bíztak abban, hogy ők már az elmúlt időszakokra vonatkozó adókat megfizették. De ebben a témában semmi sem fekete vagy fehér. Érdekek ütközéséről van szó és arról, hogy ezek az érdekek az alkotmányban milyen rangot foglalnak el. Mive lte elvi síkon kérdeztél, tessék itt az elvi sík, a magyar gyakorlatba ne menjünk bele :)
6/10 anonim válasza:
Hogy lásd, hogy nem csak a levegőbe beszélek, egy nemzetközi példa: a németek évtizedekkel ezelőtt megváltoztatták az aljas szándékból elkövetett emberölés elévülési idejét, hogy az akkor még bújkáló nácikat meg lehessen később is büntetni megtalálásuk esetén. Mindezt elvileg egy abszolut tilalom ellenére, mert a büntetőtörvények esetében a visszaható hatály tilalmát még komolyabban veszik. Szóval láthatod, hogy szinte mindig van kivétel a szabály alól, még akkor is, ha a szabály az esetek 99%-át lefedi.
7/10 A kérdező kommentje:
A, ertem:) koszi szepen!
2014. nov. 28. 16:49
8/10 anonim válasza:
# 5
", pl. nem lehet adókat 3 évre visszamenőleg bevezetni, "
98%-os különadó?
Mégis bevezették.
Bankadó?
Mégis bevezették
9/10 anonim válasza:
Ezért írtam, hogy a magyar gyakorlatba ne menjünk bele. Egy normális országban nem pártközeli embereket választanak meg alkotmánybírónak.
10/10 anonim válasza:
Igaz, hogy azok nem viszamenőleges hatályúak voltak, de ilyen apróságokon ne akadjunk le.
A visszamenőleges hatály tilalma alól rengeteg kivétel van, pl. Btk 2. § (2) bekezdése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!