Van olyan, hogy egy EU-s állampolgárt száműznek az EU-ból, mert pl. az oroszoknak kémkedett vagy valami?
Lukasenkó, a belorusz diktátor például ki van tiltva az EU-ból.
Olyan is lehet, hogy egy EU-s állampolgárt pl. egy magyart, hollandot vagy spanyolt tesznek ki az EU-ból?
Mivel az Európai Unió nem állam, ezért nincsenek állampolgárai sem.
Létezik az EU-s polgár fogalma, de az nem egyenlő az állampolgársággal.
A tagállamok szuverén országok, külön területi egységeket képeznek, ezért saját maguk rendelkeznek a területükről is.
Vannak emberek, akiket Németország kitiltott, de Franciaországban szívesen látják, Sólyom László magyar állampolgár, de a szlovákok nem engedték át a hídon stb
Nem.
Olyan persze van, hogy adott orszag allampolgarat egy masikorszag kiutasitja akar EU-n belul is.
Vagy ha nem szuletett EUs allampolgar, hanem ugy kapta, aztan elmegy mondjuk a dzsihadistakhoz harcolni, akkor visszavonjak az allampolgarsagot, de ezt se minden orszag jogrendje engedi.
Az NDK-ban volt száműzetés. Olvastam valami politikai aktivistáról Kelet-Berlinben, aki mellett egyik nap megállt egy furgon, bevágták hátulra, bevitték a Friedrichstasse-i határátkelő vasútállomás "nyugati" ellenőrzés utáni részére, és mivel más választása nem volt, szállhatott fel egy nyugati metróra.
Amikor később megpróbált beutazni az NDK-ba, a határőr azt mondta, neki, hogy beutazása közérdeket sértene, beutazás megtagadva.
Az NDK egy demokratikus jogállam volt? Van azért különbség. Szovjetunióból is utasítottak ki így embereket, de előtte megfosztották őket állampolgárságuktól. Ilyet se lehet megtenni manapság.
Különben meg létezik olyan, hogy EU-s polgárság, azt a köznyelvben gyakran hívják EU-állampolgárságnak. Angolul EU citizenship, az így is, úgy is fordítható.
"Mivel már többen is szóvá tettétek, feltételezzük, hogy EU-s állampolgár alatt az olyan személyt értjük, aki egy EU tagállam állampolgára, jó?"
Nem, nem jó.
Jogi kérdésekben rendkívül fontos a precíz megfogalmazás, pláne, hogy az EU egyik legvitatottabb, legérzékenyebb kérdése a tagállamok szuverenitása.
Két, egymással ellentétes törekvés feszül egymásnak: az EU-szkeptikusok, akik szerint növelni kell a tagállami szuverenitást és csökkenteni az EU befolyását, ezzel szembe helyezkedik a (maradék) szuverenitást (kvázi) felszámolni kívánó, az EU-t első lépcsőben föderációvá, majd kontinensnyi óriásállammá formálni akaró elitista mozgalom. A Jóisten mentsen meg ez utóbbitól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!