A költségmentesség és az illetékfeljegyzési jog ugyanazt jelenti?
Polgári perről van szó, és mintha költségmentességi nyomtatványra emlékeznék, de most meg illetékfeljegyzési jogot mondtak.
Most akkor mindkettő létezik vagy átkeresztelték vagy mi a helyzet jelenleg?
És ha az ember költségmentességet szeretne, akkor azt külön kell beadni és úgy bírálják el előre vagy a keresettel együtt? (mert ha azzal együtt, és netán nem adják meg, akkor vissza lehet vonni?)
Nem ugyanazt jelenti. A költségmentesség azt jelenti, hogy sem illetéket, sem más perben felmerülő költséget nem kell fizetnie annak a peres félnek, aki számára a bíróság ezt engedélyezi.
Az illetékfeljegyzési jog viszont csak azt jelenti, hogy az illetéket nem kell az eljárás elején leróni, mint általában, hanem elég az ítélethirdetés után, a pervesztes féllel megfizettetni.
Lehet kérni mindkettőt a keresetben, a beadás után egyből elbírálják. Ha nem adják meg, nem kell visszavonni, egyszerűen nem kapod meg a költségkedvezményt és kész.
köszi szépen a választ, de és ha tegyük fel, nem kapom meg, akkor eleve bele se kezdenek az ügybe és kész? azaz nem fordulhat elő olyan, hogy akkor is megkezdik a pert, csak úgy felszólítanak a költségek fizetésre?
Ha a mentességet nem adják meg, arról értesítenek, és dönthetek, hogy "fizetős módon" is akarom-e? vagy ez a része hogy működik?
na erre voltam kíváncsi, köszi.
azaz ha elutasítják, nincs olyan, hogy bocs, akkor mégse kérem megindítani az eljárást. jól értettem?
és egyébként milyen összegekről beszélünk itt?
-polgári pernél? (nincs pénzbeli értéke a pernek)
-közigazgatási és munkaügyi bíróság előtti felülvizsgálati keresetnél?
van ezekre valami megszabott fix összeg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!