Külföldön hogy hajtják be a felsőoktatási költségeket?
Ahogy az előző válaszoló is írta, teljesen rosszul értelmezed a tanulmányi szerződést.
De hogy a fő kérdésre válaszoljak: többféle modell létezik, az egyikben nagyobb, a másikban kisebb az állami szerepvállalás.
A (szerintem követendő) "kapitalista" amerikai modell: gyakorlatilag mindenkinek ki kell fizetnie az oktatása költségeit. Ez több úton lehetséges:
1) gazdag családod van
2) egy szponzor (cég) fantáziát lát benned, és kitaníttat, cserébe szerződést kell aláírnod, hogy X évig nekik dolgozol
3) hitelt veszel fel, bízva abban, hogy később a megszerzett tudásodat használva vissza tudod majd fizetni
4) elnyersz egy állami ösztöndíjat, amit elsősorban szociális alapon utalnak ki (és nem tanulmányi alapon, mint nálunk)
Ebben a rendszerben tehát a tanulás maga a diák, vagy egy vele szerződő cég befektetése, az esetleges kudarccal járó kockázatot ők viselik, míg az állam (vagy az egyetem fenntartója) pusztán szolgáltatóként jelenik meg.
A nálunk jellemző európai modell: mindenkinek joga van az állam költségén felsőoktatásban tanulni.
Ebben a rendszerben a tanulás az állam, azaz az egész társadalom befektetése.
Az állam itt nem szociális, hanem tanulmányi alapon bírálja el az ösztöndíjat, mert a legjobb diákokba akar pénzt fektetni.
Az állam a befektetett pénzért cserébe a diplomás magasabb jövedelme után fizetett adóból, az általa végzett munka építő értékéből vár nyereséget. A kockázatot itt tehát az egész társadalom viseli, egy félbehagyott képzés, vagy egy pályaelhagyás miatti kihasználatlan diploma az adófizetőknek jelent veszteséget.
Külföldön az egészségügyi, mérnöki, IT-s diplomán kívül mással nem nagyon lehet elhelyezkedni. Nekem a legtöbb ismerősöm aki kint van az gazdasági diplomával rendelkezik és egyikük sem dolgozik a szakmájában. Viszont van egy (diplomás) ápoló ismerősöm aki már itthonról talált magának munkahelyet, ugyan ez igaz egy villamosmérnök ismerősömre is aki már félévvel végzés előtt kapott munkát Ausztriában.
Akik nem ilyen területen végzetek, de diplomázás után mégis külföldre mennek azoknak, azért annyira nem lesz könnyű a későbbiekben visszafizetni a tandíjat. Arra apellálni, hogy "majd úgy is találok munkát külföldön és mosogatóként is játszva visszafizetem" pedig már most nem lehet, elég körbenézni és már most lehet látni, hogy amíg 4-5 éve pár nap/hét alatt lehetett találni legalább egy mosogatói állást, most ugyan ez hónapokba is telhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!