Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet valaki ügyész és ügyvéd is?

Lehet valaki ügyész és ügyvéd is?

Figyelt kérdés
2014. júl. 11. 15:20
 1/5 A kérdező kommentje:

és mi a különbség gyakorlatban

gyakorlati példát kérek nem google-sat

2014. júl. 11. 15:22
 2/5 Shai-Hulud ***** válasza:

Nem. Az ügyészi munka közalkalmazotti jogviszony, míg az ügyvéd többnyire egyéni vagy társas vállalkozó.

A feladatuk is más. Az ügyész a vádat képviseli, az ő dolga, hogy az ügy során a gyanúsítottat megvádolja. Az ügyvéd pedig mint a nevéből is látszik, a védelmet látja el, azaz a vádlottat védi.

Polgári peres eljárásban nincs ügyész, ott csak két védő van, akik a két fél érdekeit védik egymással szemben.

Vagyis az ügyész és az ügyvédi munka, bár mindkettő jogászi feladat, egymásnak ellentmondó, egymással nem összeegyeztethető, a kettő egyszerre történő gyakorlása összeférhetetlen.

Természetesen annak nincs akadálya, hogy egy jogász egy ideig ezt, majd később azt a feladatot lássa el.

2014. júl. 11. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A közalkalmazotti jogviszony mellett lehet másik munkája/vállalkozása. Persze egy ügyön belül nem lehet ugyanaz a személy az ügyész és az ügyvéd. Ez két külön szerep.
2014. júl. 11. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az ügyész nem közalkalmazott, hanem ügyész:) Az ügyész jogviszonya nem a közalkalmazottakról szóló törvény hatály alá tartozik, hanem az ügyészekről szóló törvény hatálya alá, tehát az ügyész egy önálló "fajta".


A kérdésedre a válasz, hogy nem lehet.


Az ügyészekről szóló 2011. évi CLXIV. törvény tartalmazza az összeférhetetlenségi szabályokat:


45. § (1) Az ügyész a tisztsége ellátásán kívül nem folytathat kereső tevékenységet, kivéve tudományos és oktatói (edzői, versenybírói, játékvezetői), művészi, szerzői jogi védelemben részesülő, továbbá lektori és szerkesztői, műszaki alkotó munkát, feltéve, hogy ezzel nem veszélyezteti függetlenségét és pártatlanságát, valamint nem akadályozza hivatali kötelezettségei teljesítését.

(2) Az ügyész nem lehet gazdasági társaság, kooperációs társaság, szövetkezet vezető tisztségviselője vagy személyes közreműködésre kötelezett tagja, gazdasági társaság, kooperációs társaság, szövetkezet felügyelő bizottságának tagja, továbbá gazdasági társaság, kooperációs társaság korlátlanul felelős tagja, valamint egyéni cég tagja.

(3) Az ügyész az ügyészségi szolgálati viszony munkaidejét egészben vagy részben érintő munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt csak a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetes hozzájárulásával létesíthet. A hozzájárulás megtagadása miatt jogvita nem kezdeményezhető.

(4) Az ügyészségi szolgálati viszony munkaidejét nem érintő munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony létesítését az ügyész köteles a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetesen bejelenteni. A munkáltatói jogkör gyakorlója a jogviszony létesítését megtiltja, ha az ügyész ügyészségi szolgálati viszony alapján betöltött munkakörével e törvény rendelkezései szerint összeférhetetlen.


Röviden: amellett, hogy ügyész csak nagyon kevés dolgot csinálhat, lehet pl. tanár egy jogi egyetemen például, de ehhez kell a munkáltatói jogkör gyakorlójának a hozzájárulása, vagy írhat tankönyveket vagy akár regényeket és ki is adathatja azokat, de lényegében más kereső foglalkozást nem folytathat.

2014. júl. 11. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem lehet! És mindkét foglalkozás esetében korlátozva van, hogy milyen más jogviszonya lehet az embernek. (Tudományos, művészeti, oktatási...)


Az ügyész a közvádló, ill. bizonyos polgári perekben az "államot" képviseli, míg az ügyvéd az ügyfelét védi, illetve polgári perekben az ügyfele érdekében jár el.

Sok köze nincs a két szakmának egymáshoz, legtöbbször pont ellenkező oldalon állnak.

2014. júl. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!