Mire számíthat a 16 éves unokaöcsém? /És barátnője, valamint "annak" a bátja/ (többi lent)
A 16 éves unokaöcsém tavaly október végén bukott le, hogy kábítószert ad el az iskola közelében hozzá hasonló 18 éven aluliaknak. Az előállításakor kábítószert is találtak nála.
A rendőrség kábítószer-kereskedelem bűntette és kábítószer birtoklás vétsége miatt indított ellene eljárást, mely eljárás folyamán házkutatást is végeztek. A házkutatás során más típusú ”nagyobb mennyiségű” kábítószert is találtak a rendőrök az unokaöcsém szobájában, melynek következtében kábítószer-birtoklás bűntettével is meggyanúsították. A rendőrség kezdeményezésére a bíróság még október végén előzetes letartóztatásba került.
Az előállításakor vele levő barátnőjét (15 éves) és annak bátyját (17 éves) is előállították és kábítószer birtoklás vétségének gyanújával hallgatták ki. A kihallgatások során a fiú elismerte, hogy ő is adott el abból a kábítószerből, melyet az unokaöcsémtől vett. A fiút a rendőrség őrizetbe vette és a bíróság elrendelte az előzetes letartóztatását, melyet 1 hónappal később házi őrizetre mérsékeltek.
A vádemelésre február közepén került sor.
Az unokaöcsémet 3 rb. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettével; 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás bűntettével és 2 rb. Jelentős értékre elkövetett kábítószer birtoklás vétségével vádolják.
A barátnőjének a bátyját (17) 1 rb. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettével és 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás bűntettével.
A barátnőjét (15) 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás bűntettével.
Az unokaöcsém október 31 és február 27. között előzetes letartóztatásba és február 27. óta házi őrizetbe van.
Az unokaöcsém barátnőjének bátyja október 31 és január 31. között előzetes letartóztatásba valamint január 31. és április 18. között házi őrizetbe volt.
Az unokaöcsém harátnője végég szabadlábon védekezhetett.
Az unokaöcsém milyen büntetésre számíthat? Megúszhatja-e felfüggesztettel?
Az unokaöcsém barátjnőjének bátyja milyen büntetésre számíthat? Megúszhatja-e felfüggesztettel?
Az unokaöcsém barátnője megúszhatja-e felfüggesztett büntetéssel?
Minden típusú ügyben van ítélkezési szünet? Ha van. Mettől meddig tart?
8 nappal ezelőtt megszületett az elsőfokú -nem jogerős- ítélet:
Az unokaöcsémet (fiatalkorú -fk.- I. r. vádlott) bűnösnek mondták ki: 3 rb. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettével; 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás bűntettével és 2 rb. Jelentős értékre elkövetett kábítószer birtoklás vétségében.
Ezért a bíróság halmazati büntetésként 2 év 6 hónap fiatalkorúak börtönében letöltendő büntetést kapott valamint 3 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától.
Az unokaöcsém barátnőjének bátyját (fk. II. r. vádlott) bűnösnek mondták ki: 1 rb. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettével és 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás vétségében.
Ezért a bíróság halmazati büntetésként 2 év fiatalkorúak fogházában letöltendő büntetést kapott valamint 1 év 6 hónapra eltiltották a közügyek gyakorlásától.
Az unokaöcsém barátnőjét (fk. III. r. vádlott) bűnösnek mondták ki: 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás bűntettével.
Ezért a bíróság halmazati büntetésként 1 év 5 év próbaidőre felfüggesztett fiatalkorúak fogházát kapott.
Az I. r. vádlott által 2013. október 25. és 2014. február 27. között előzetes letartóztatásban töltött időt továbbá a 2014. február 27. napjától tartó házi őrizet tartalmát a bíróság a büntetésbe beszámítja.
A II. r. vádlott által 2013. október 25. és 2014. január 31. között előzetes letartóztatásban töltött időt továbbá a 2014. január 31. és 2014. április 18. közötti házi őrizet tartalmát továbbá a 2014. április 19. napjától az I. fokú ítél kihírdetéséig eltelt időt a bíróság a büntetésbe beszámítja.
A fk. I. és a fk. II. vádlott a büntetés felének letöltése után feltételesen szabadulhat.
A vádhatóság minden vádlott esetében az ítéletek súlyosbításáért fellebbezett. A vádhatóság a III. r. vádlott esetében a próbaidő mérséklését kérte, az I. és a II. r. vádlottak esetében a büntetés és mellékbüntetés mértékének az emelését kérte. A védelem a III. r. vádlott esetében elsőkörben a felmentését másodkörben az ítélet helybenhagyását; a II. r. vádlott esetében a védelem a mellékbüntetés teljes eltörlését illetve a büntetési fokozat enyhítését; míg a fk. I. r. vádlott esetében a mellékbüntetés eltörlését és a büntetés mérséklését kérte.
Én ügyvédként írom le az üggyel kapcsolatos véleményemet. (Természetesen az eljárás során keletkezett teljes iratanyag ismerete nélkül.)
Én az elkövetett cselekmények súlyához képest igen keveslem a büntetés mértékét a fk. I. és a fk. II. r. vádlottak esetében. Az elsőfokon eljáró bíróság szerintem elnéző volt a fiatalkorúakkal. Amennyiben a II. fokú bíróság is bűnösnek mondja ki őket ugyan ezen bűncselekményekben akkor SZÁMÍTANI KELL akár a büntetés mértékének DRASZTIKUS emelésére. Ez kiemelten igaz az I. r. vádlott esetében.
Egyébként a halmazat miatt a büntetési tétel az I. vádlott esetén 15 év, míg a II. r. vádlott esetén 20 év.
Ugyanis a Btk.
176. § (3) A büntetés öt évtől húsz évig terjedő VAGY életfogytig tartó szabadságvesztés, ha a bűncselekményt jelentős mennyiségű kábítószerre követik el.
(4) Az (1)-(3) bekezdés szerint büntetendő, aki az ott meghatározott bűncselekmény elkövetéséhez anyagi eszközöket szolgáltat.
(5) Aki csekély mennyiségű kábítószert kínál vagy átad,
a) az (1) bekezdésben meghatározott esetben vétség miatt két évig,
b) a (2) bekezdés b)-c) pontjában meghatározott esetben egy évtől öt évig
terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
177. § (1)c) oktatási, köznevelési, gyermekjóléti vagy gyermekvédelmi feladatok ellátására rendelt épület területén, illetve annak közvetlen környezetében kábítószert
ca) kínál, átad,
cb) forgalomba hoz, vagy azzal kereskedik,
bűntett miatt öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Mivel fk.-ról van szó ezért a Btk:
109. § (2) A bűncselekmény elkövetésekor TIZENHATODIK életévét be NEM TÖLTÖTT fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama
a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,
b) öt évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén öt év.
(3) A bűncselekmény elkövetésekor TIZENHATODIK életévét BETÖLTÖTT fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama
a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tizenöt év,
b) tíz évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,
c) öt évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén öt év.
(4) A büntethetőség elévülése határidejének számításánál és a visszaesőkre vonatkozó rendelkezések szempontjából a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időtartamok az irányadóak.
110. § (1) A szabadságvesztés végrehajtási fokozata fiatalkorúak börtöne, ha
a) a fiatalkorút bűntett miatt kétévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélik,
123. § (1) Fiatalkorú esetén a halmazati és az összbüntetés nem haladhatja meg
a) a 109. § (3) bekezdés a) pontja esetén a húszévi,
b) a 109. § (2) bekezdés a) pontja és a (3) bekezdés b) pontja esetén a tizenöt évi
c) a 109. § (2) bekezdés b) pontja és a (3) bekezdés c) pontja esetén a hét év hat hónapi
szabadságvesztést.
A btk. 176.§ (3) bekezdése ad legnagyobb területet a mérlegelésre ugyanis alapesetben 5-20 évig terjedő szabadságvesztést ír elő, de mérlegelhet a bíró az életfogytiglani szabadságvesztés felöl is.
Valószínűsíthetőleg ez a 3 fős társaságnak az első bűncselekménye, ezért az elsőfokon eljáró bíró a halmazat miatt kiszabbható büntetés középértékétől lefelé "nagy" mértékben elmaradó büntetést szabta ki. Természetesen nem tudni, hogy milyen magatartást mutattak a fiatalok az eljárás során tett tanúvallomásaikban. Bár az a tény, hogy különböző intervallumban házi őrizetben voltak így azt lehet valószínűsíteni, hogy együtműködőek voltak. Bár az is tény, hogy ilyen horderejű ügynél NEM SZOKTA a bíróság a vádlottakat házi őrizetbe engedni.
Az Ön által írt büntetési tételekben nem történt elírás?
#14
Köszönöm részletes válaszát.
Tényleg így, hogy visszaolvasva a hozzászólásomat és meg ezt megmutatva a nagynénéméknek (fk. I. vádlott szülei) észleltük az elírást.
Az unokaöcsémet (fiatalkorú -fk.- I. r. vádlott) bűnösnek mondták ki: 3 rb. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettében; 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás vétségében és 2 rb. Jelentős értékre elkövetett kábítószer birtoklás bűntettében.
Ezért a bíróság halmazati büntetésként 4 év 2 hónap fiatalkorúak börtönében letöltendő büntetést kapott valamint 5 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától.
Az unokaöcsém barátnőjének bátyját (fk. II. r. vádlott) bűnösnek mondták ki: 1 rb. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószer-kereskedelem bűntettében és 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás vétségében.
Ezért a bíróság halmazati büntetésként 3 év fiatalkorúak börtönében letöltendő büntetést kapott valamint 2 évre eltiltották a közügyek gyakorlásától.
Az unokaöcsém barátnőjét (fk. III. r. vádlott) bűnösnek mondták ki: 1 rb. Csekély mennyiségre elkövetett kábítószer birtoklás vétségében.
Ezért a bíróság 1 év 5 év próbaidőre felfüggesztett fiatalkorúak fogházát kapott.
A fk. I. r. vádlott előzetes letartóztatását elrendelte, míg a fk. II. r. vádlott előzetes letartóztatását fentartotta a bíróság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!