Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy bűncselekmény megvalósulás...

Egy bűncselekmény megvalósulása után meddig lehet feljelentést tenni?

Figyelt kérdés
jól emlékszem a 6 hónapra?
2014. máj. 12. 21:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Jól néznénk ki, a cselekmény elévülési ideje számít. Ez általában 5 év, de pl. gyilkosság nem évül el soha.
2014. máj. 12. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

de most ez tényleg így van?

oké tudom, vannak bcs-k, amelyek nem évülnek el, na de itt nem arról van szó.


Valamiért én úgy emlékeztem, hogy pl egy biciklilopásos storyban 6 hónapig lehet feljelentést tenni, de most ez csak rémlik valahonnan, fogalmam sincs, hogyan szabályozza ezt most a Be.

2014. máj. 12. 21:56
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
az a 6 hónap a szabálysértés esetén volt amire emlékszel.
2014. máj. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

egy adott bűncselekmény elévülési ideje, a büntetési tétel maximum tétele.

de élet és emberiségellenes bűncselekmények soha nem évülnek el.

2014. máj. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Az elévülési idő a Btk. szerint:

26. § (1) A büntethetőség - a (2)-(3) bekezdésben meghatározottak kivételével, illetve az egyes bűncselekmények elévülésének kizárásáról szóló törvény eltérő rendelkezése hiányában - elévül a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, de legalább öt év elteltével.


Tehát legalább 5 év vagy a büntetési tétel felső határa.

2014. máj. 12. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt az elévülési idő határozza meg, ami - ahogy előttem már írták - minimum 5 év.


Másrészről viszont azt is tudni kell, hogy az adott bűncselekmény magánindítványra büntetendő-e, és egyben az magánvádas-e. Ilyen például a könnyű testi sértés, rágalmazás, becsületsértés, és a lopás is, ha az elkövető a sértett hozzátartozója. Magánindítványra büntetendő cselekmény esetén ugyanis 30 nap áll rendelkezésre, hogy a sértett kifejezze ez irányú szándékát, onnantól számítva, hogy az elkövető kilétéről tudomást szerez. Illetve onnantól számítva, hogy a hatóság tájékoztatja, hogy a sérelmére elkövetett bűncselekmény csak magánindítványra büntetendő.

2014. máj. 13. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat, az előző felsorolás nem teljes. Több olyan bűncselekmény van, aminek egyes esetei csak magánindítványra büntethetők.
2014. máj. 13. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

na igen, ez is egy szempont, és a másik még mindig, hogy nem véletlenül keverődik itt az elévülési idő és a feljelentés megtételének határideje?


Mert az első tiszta, rendben, na de a második esetben még emlékszem is olyanra, hogy egy bűncselekménynél a rendőr mondta, hogy hát még van rá időm, gondoljam át, aztán ha akarok, 6 hónapon belül tehetek feljelentést. (na mondjuk a lopás és rongálás ugye pont nem ilyen, bár akkor is jó kérdés, hogy mennyi is az az annyi ...) A Btk. elévülési ideje nem erről szól sztem.


Most nekem ez extra fontos lenne, mert napokon múlik az egész, hogy egyáltalán csináljak-e vmit vagy hagyjam a frászba. A Be nem határozza meg külön a magánindítványosokra és a közvádasokra bontva?

2014. máj. 13. 09:37
 9/14 anonim ***** válasza:

Nem keveredik, hiszen többek között mindkettő meghatározza, hogy tud-e a hatóság (még) eljárást indítani.


De más oldalról közelítve:

A kérdésre a legegyszerűbb válasz, hogy bármikor lehet feljelentést tenni a bűncselekmény elkövetését követően.


Amikor a feljelentés megérkezik a hatósághoz, egyebek mellett (maradva az időbeliségnél) két dolgot kell vizsgálni:

- magánindítványra büntetndő-e a cselekmény? Ha igen, 30 napon belül nyilatkoztatni kell a sértettet kifejezetten a magánindítványra. Bár feljelentésnél alapvetően nincs jelentősége, hiszen a feljelentés maga már egy magánindítvány. De mindegy, ettől függetlenül a félreértések elkerülése végett jegyzőkönyvezni szokták, hogy "Magánindítvánnyal élek ... ellen ... miatt." Ha sima bejelentés vagy rendőri intézkedés történik, akkor először a sértettet tájékoztatni kell, hogy van 30 napja magánindítvánnyal élni. Ha ez letelik, már akkor sem indítható eljárás, ha egyébként az elévülési időbe beleférne. Mint mondottam volt, a lopás és a rongálás is magánindítványra büntetendő, ha az elkövető a sértett hozzátartozója. Jelen esetben nem tudom a sztorit.

- a másik, elévült-e már a cselekmény? Ez pedig, ahogy már írták/írtam, minimum 5 év. Ez a Btk. 26. §-ában van részletezve.


6 hónapos határidő a feljelentés tekintetében nem nagyon van a büntetőjog/büntetőeljárás jog területén.


De ha gondolod, írd le a sztorit, akár itt, akár privátban, és akkor talán könnyebb lesz segíteni.

2014. máj. 13. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Ha nem magánindítványos, akkor elévülési idő, ami általánosságban 5 év, de persze van ettől eltérő is.

Magánindítványnál 30 nap.


Más kérdés, hogy jól ítéled-e meg a dolgot, mert, ha csak szabálysértés, akkor viszont jóval kevesebb időd van.

2014. máj. 13. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!