Ez elbirtoklás?
Hát, ha nekem lenne ilyen, akkor én is felháborodnék, de úgy tudom így elbirtokolni azt a teljes ingatlant lehet, amin a tulajdonosa nem végez és nem végeztet semmit (évekig). Amíg nem birtoklod el nem a tiéd. Ha bizonyítani tudod, hogy 15 éve használod, akkor az jó. De mivel az eladásig nem indítottál semmilyen eljárást, nem támasztottál igényt és az adásvétel már megtörtént... hát szerintem innen már nincs sok esélyed. Ügyvéd nemárt hozzá.
Birtokháborítás lehet, károkozás szintén, mert a jelek szerint az előző tulajdonos tudtával művelted a földet (hiszen eladta a tiédet is). Ha a vevő kerítést is bontott vagy ki is mérette a területet, fel kellett volna szólítania, hiszen nem lehetett biztos abban, hogy az az övé. Adásvétel után nem szoktak rögtön kiméregetni. Erre való a "megtekintett állapotban". Fura.
Elbirtoklás az is, amikor valaki arrébb rakja a kerítését - mondjuk - másfél méterrel a szomszéd telke felé. Akkor sem az egész telek lesz az övé...
Az új tulaj nem mérette ki a telket, legalábbis a földhivatalnál nincsen nyoma.
Az telek eladás megszakíthatja a folyamatot?
Bár én nem vagyok naprakész, de szerintem igen.
Azért, mert aki egyszer kimegy a telkére évente, vagy legalább amikor eladja, az már eleget tett a tulajdonosi jogának és ekkor megszakad a 15 év.
Alább a Ptk 121. szakasz (4), (5), és 124 szakasz (2) bekezdés pont ezek.
Az elbirtoklás
121. § (1)184 Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja.
(2) Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot.
(3)185
(4) Az ingatlan tulajdonjogát elbirtoklás útján akkor sem lehet megszerezni, ha az elbirtoklás feltételei csak a föld egy részére vonatkozólag állnak fenn, és a föld nem osztható meg.
(5) Ha az elbirtokló a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezteti be, a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett.
122. § Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely elődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.
123. § Ha a tulajdonos menthető okból nincs abban a helyzetben, hogy tulajdonosi jogait gyakorolhassa, az akadály megszűnésétől számított egy évig az elbirtoklás akkor sem következik be, ha egyébként az elbirtoklási idő már eltelt, vagy abból egy évnél kevesebb volna hátra.
124. § (1) Az elbirtoklás megszakad, ha
a) a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul,
b) tulajdonos a dologgal rendelkezik (112. §),
c) a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, illetőleg egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.
(2) Ha az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik.
Üdv!
Én még ingatlan jogban azt tanultam, hogy csak teljes területet lehet elbirtokolni, aztán egy ingatlanos ügyvédtől megtudtam, hogy részt is lehet, de ennek vannak feltételei. Az, hogy a tulaj kimegy néha körbe nézni, így eleget tesz-e tulajdonosi jogának, kérdéses.
Mindenesetre szerintem megér egy konzultációt egy ügyvéddel. Ezt kezdésnek ügyvéddel kel elindítani úgyis, és neked kell bizonyítani, hogy 15 éve te műveled a területet.
Üdv
Halász Zsolt
Földmérő
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!