Hogyan lehetne a következő esetben a nagykorúsítást megoldani? Jó ötlet-e az esküvő? (többi lent)
Van egy barátnőm már több mint 3,5 éve. December elején hidegzuhanyként ért bennünket, hogy minden fajta védekezés ellenére teherbe esett. A szülei és az én szüleim vegyes "érzelmekkel" fogadták ezt a hírt. Az édesanyám az abortusz ellen van (az unokanővérének volt abortusza és sajnos azóta nem lehet saját gyermeke). A barátnőm édesanyja próbál amennyire lehet "semleges" maradni. Az édesapám mindenképpen abortuszt akar, a barátnőmé részben támogatja az abortuszt részben nem. Én, bár szeretnék gyereket, de nem ilyen fiatalon. A barátnőm az abortuszról úgy vélekedik, hogy az "egy fajta gyilkosság", hiszen még is csak egy fejlődő emberi életet öl meg vele. Nem beszélve arról, hogy fél, hogy valami maradandó "nyoma" lesz egy esetleges abortusznak.
A barátnőm szülei a vegyes érzelmek mellett készek lennének a gyereket magukhoz venni, de csak azzal a feltétellel, hogy a gyerek csak iskolás korában tudhatja meg a vér szerinti szüleinek kilétét.
Nekem volt tavaly nyáron egy munkahelyem, ahol a főnök felajánlotta, hogy ha bármi olyan van szívesen lát és úja dolgozhatok. Miután kiderült a barátnőm terhessége egyeztettem a volt főnökömmel és január 1-je óta újra dolgozok. Ösztöndíjban is részesülök.
Mit tennétek a helyünkben? Hogyan tudnánk magunkat nagykorúsítani? Jó ötlet lenne-e a házasság?
Előre köszönöm a válaszokat!
Kedves kérdező!
Ne vetessétek el azt a gyereket.
Oka van annak, ha egy baba megszületni akar, mondják a hívők.
A ráció pedig azt mondatja, hogy az, hogy most sikerült a gyerek, egyáltalán nem biztos, hogy később is fog, ki tudja, bármi közbejöhet.
Ha mindkettőtöknek normális családja van, akik valamennyivel, mondjuk 20000 Forinttal támogatni tudnának, és ott van a Te fizetésed, akkor már el lehet lenni azért. Van sok egyéb különleges támogatás, az állam most támogatja a gyerek születését.
Ha valamelyik kisebbséghez tartoztok (feltételezem, nem, de ha mégis) akkor még könnyebb a dolgotok, mert ott mások a kvóták, ha akarok, erről privátban írok.
Ha a lány akarja a gyereket, akkor nem kérdés, hiszen azért a döntésben ő egy kicsit több joggal rendelkezik.
Örüljetek, hogy lesz egy gyereketek, pár év, megnő, és még mindig elég fiatalok lesztek ahhoz, hogy bármi lehessen belőletek.
Ha esetleg továbbtanulnátok, ezt most csak egy távoli okfejtás, akkor menjetek külföldre, mert ott aztán megkönnyítik az egyetemista szülők helyzetét.
Ne vetessétek el, végsősoron még örökbe is adhatjátok.
Remélem, ezek a szempontok is távolabbra mutatók.
Tisztelt Kérdező, a kérdésedben és annak kiegészítésében leírtakkal kapcsolatban a következőket tudom javasolni:
A gyereket semmi képpen NE vetessétek el. *Ez ugyanis akár a barátnőd egész életére negatív irányba is kihathat, hiszen akár sajnos az is megtörténhet, hogy az abortusz követően NEM LEHET többé SAJÁT gyermeke.* Abban is egyet értek az előttem (11) válaszolóval, hogy valamiféle oka van annak, hogy most (vagyis 2-4 hónapja) eset a barátnőd teherbe és nem később (pl. 2-3 év múlva).
Bármelyik Magyarországon törvényileg elismert kisebbséghez tartoztok vagy sem, Az Állam több támogatást is biztosít. Így ugyebár a 3 évig járó GYES. A családi adókedvezmény alapján igényelhetsz vissza a fizetésből levont adóból havi 10 ezer Ft-t továbbá a Családi pótlék is (ami 5. éve ugyan annyi) , amely 12.200 Ft-ot jelent.
Ez mind ugyan kevés ahhoz hogy hármatokat egy fizetésből az esetleges rezsivel együtt eltud tartani. Ehhez mindenképpen kellene az, hogy a szülők is támogassanak benneteket. Ezt az esetetekben nem tudom mennyire lehet biztosra venni, hiszen a leírásod szerint a barátnőd édesanyja valamelyest elzárkózik előle, ez viszont szintén a leírásodra utalva ott belső vita is kialakulhat hiszen az édesapja meg egyértelművé tette, hogy támogatna benneteket. (Gondolom mind addig lesz egy kis ellenszegülés a barátnőd édesanyja felől míg az unokája meg nem születik. / Vagy ameddig össze nem házasodtok. -- Ha erre meg kapjátok a gyámhatóság engedélyét.)
A gyerek SEMMI KÉPPEN NE vetessétek el, hiszen ez a gyerek MOST ”akar(t) jönni” és nem évek múlva. Nem lehet tudni, hogy a ti kapcsolatotokból a jövőben születhetnek-e még gyerekek, hiszen nem lehet semmit előre látni. (Sokszor még a következő napot sem.)
A nagykorúsítás kiskorúak esetében CSAK HÁZASSÁGGAL lehetséges, de ez legyen a végkifejlett és ne az első gondolat. Bár az is tény, hogy a barátnőd édesanyjának makacsságát csak ezzel tudnátok végleg visszaszorítani, hiszen a házassággal nagykorúvá váltok és elvileg ”nem” függtök tovább a szülőktől. (Bár ez sem teljesen igaz, mert 3 ember ”önmagát” kb. nettó 110-120 ezer forintból nem tudnátok megoldani.
Remélem a gyerek születéséig minden megoldódik!
A gyerek MOST jött és NEM évek múlva. NE vetessétek el. (Bár mivel a terhesség 12. hete elmúlt így már az orvosok is csak akkor támogatják, ha kiderül, hogy a babának valami maradandó egészségkárosodása lesz.)
Két féle képpen oldhatjátok meg a gyerek feletti gyámság kérdését. Ad 1. Összeházasodtok (amihez gyámhatósági engedély kell) és ezáltal nagykorúvá váltok! Ad 2. Kérvényezitek gyám kirendelését vagy azt, hogy NE barátnőd anyja legyen a kijelölt gyám.
Amennyiben esetleg már kértétek a gyámhatósági beleegyezést a házasságkötésbe akkor várjátok meg, hogy mit jeleznek onnan vissza.
Korotoknál fogva valószínűsítem, hogy mind a ketten tanultok. Amennyiben mind a ketten szakmunkások vagytok, de szeretnétek továbbtanulni akkor ajánlott akár egy ESTI Tagozatos Érettségi (2 vagy 3 év), ami mellett legalább Te tudsz akár 8 órába akár még váltott műszakba is dolgozni.
A jelenlegi árak mellett nem vagy nagyon nagy mértékben nélkülözve tudnátok 3-an megélni 100-120 ezer forintból. De ha esetleg a szülők is támogatnának titeket akkor valamivel könnyebb lenne a helyzetetek.
Tisztelt kérdező!
Remélem nem akarjátok elvetetni a gyereket!..
Ha nem veszed tolakodásnak: Hány hetes terhes a barátnőd?
A 9. hozzászólót javítanám annyiban, hogy: Nem a szülőnek hanem a gyámhatóságnak a beleegyezése kell ahhoz, hogy a 16. életévét betöltött, de a 18. életévét be nem töltött kiskorú házasságkötéséhez.
Azzal viszont teljesen egyet értek, hogy semmi képpen NE engedjétek, hogy MÁS NEVELJE a SAJÁT gyermeketeket.
A 11. hozzászóló:
Annyiban egyet lehet a hozzászólóval érteni, hogy a gyerek kihordását a lánynak kell eldöntenie hiszen ő """szenvedi""" végig a 9 hónapot és nem más.
A többi hozzászóló valamint a Te kommenteidben is rámutatnak/mutatsz arra, hogy 1 fizetésből és a Családi Pótlék, GYES önmagában kevés arra, hogy 3 személyt fent lehessen tartani. De ha a szüleitek készek egy-egy minimális összeggel támogatni benneteket akkor már valamennyivel könnyebb lenne a megélhetésetek.
Én mint gyakorlott édesapa és már mint gyakorlott nagypapa továbbá mint a jogban járatos személy a kérdéseidre három csoportban válaszolok.
I. Jogi háttér:
Olyan hogy nagykorúsítás nincs.
”Nagykorúsítani” magatokat ”csak” a 18. életév betöltése előtt úgy tudjátok, hogy ha összeházasodtok. (Kérvény: [link] )
A gyerek elől eltitkolni nem lehet, hogy kik a szülei mert az anyakönyvi kivonatában szerepel.
Ez alól kivétel az, hogy ha anonim szülés van illetve névtelenül hagyja ott a kórházba a gyereket.
Kiskorú szülők esetébe mindenképpen lesz egy Ideiglenes gyám kinevezve. Ez általában az egyik nagyszülő szokott lenni. Azon ”belül” is elsősorban a kiskorú édesanya édesanyja. Az ideiglenes gyámság addig tart míg a szülők valamelyike be nem tölti a 18. életévét.
A gyámhatóság a kiskorúak házasságkötése előtt előzetesen meghallgatja a szülőket is.
II. A konkrét leírt történet:
Ebben az esetben amit felvázolt a kérdező a házassági gondolat nagyon jó. Kérdéses viszont, hogy a gyámhatóság beleegyezik ebbe. Bár az előny lehet, hogy a kérdező rendelkezik valamilyen összegű saját jövedelemmel.
III. Életkor és iskolai végzettség:
A kérdező egyik kommentjében leírja, hogy januárban töltötte a 17-et, míg a barátnője februárban tölti vagy töltötte be a 17-et. Jelzi, hogy utolsó éves szakiskolás (OKJ-s képzés).
Az életkori megnevezéshez járó évfolyam maximálisan 10 elvégzett teljes évfolyam illetve 0,5 év a 11. évfolyamon, ami biztos nem jelenti azt, hogy végzős, hiszen a korábbi 2+2 illetve 2+3 OKJ-s képzés 2013. szeptember 1-jén változott meg egységes 3 éves szakképzésre (kivételt képeznek a középfokú azaz érettségi vizsgát megkövetelő szakma, amely 4+1 vagy 4+2 éves továbbá már 2010 óta lehet előrehozott 3 éves szakképzési formát választani).
Szóval végzősök nem lehettek.
Ez csak három esetben lenne lehetséges:
a; Az egyik esetben akkor lehetet volna lehetőség, ha 2012. szeptember 1-jéig betöltöttétek volna a 16. életéveteket, amely a leírásod alapján nem történt meg.
b; A második esetben akkor lehet ha olyan iskolába jelentkeztél illetve jelentkeztetek ahol korábban bevezették az előrehozott hároméves szakképzési formát, de akkor viszont bukás nélkül a 6. félévben vagy illetve vagytok.
c; A harmadik eset, hogy a megadott életkori adatok nem teljesen valósak és egy évvel fiatalabbnak írod magatokat ami félre vezető, hiszen akkor nem lennétek kiskorúak.
IV. Viszont kérdések:
Mennyi idős terhes a barátnőd?
Kérvényeztétek-e a gyámhatóságnál a házasságkötésetek engedélyezését?
Amennyiben igen: Hogy halad a folyamat?
A gyereket semmi képpen ne vetessétek el! Ne engedjétek, hogy a saját gyermeteket más nevelje! Tudom, hogy az élet nagyon nehéz, de próbáljátok meg megoldani a dolgokat!
Én mint édesapa már tudom, hogy milyen felemelő érzés először a kezembe tartani a gyermekemet. Ez egy életre szóló élmény.
A gyereket ne vetessétek el. Ne engedjétek, hogy más nevelje a ti gyereketeket. Ha kell akkor házasodjatok össze.
Azt a boldog pillanatot sosem fogod elfelejteni amikor először tartod a kezedbe az első gyerekedet. (Az tény, hogy minden újszülött gyermeked első kézben tartása nagy öröm.)
Remélem minden megoldódik mire a kicsi megszületik!
A gyámhatóságnál első körben 9 napja voltunk bent érdeklődni a dologgal kapcsolatban. Az ott kapott információkat megvitatta a család. A szüleim megint megerősítették, hogy bármiben hajlandóak segíteni. A barátnőm/menyasszonyom szülei közt továbbra is ellent mondás volt, hiszen az apja egyértelműen a támogatásáról biztosított minket, míg az anyja ellenséges a dologgal kapcsolatban.
Múlt pénteken egy újabb lépést tettünk az ügyben. A barátnőm és én ismételten bemenetünk a gyámhatósághoz és immáron azzal az egyértelmű akarattal, hogy elindítjuk a "lavinát" és beadjuk a kérelmet a házasságunk engedélyezésére. Ez ott a helyszínen a papírok kitöltésével megtörtént.
Először nálunk voltak kint hétfőn a gyámhatóság illetékesei, majd ezt követően kedden a barátnőméknél. A szülőket meghallgatták és ők is szembesültek vele, hogy kizárólag csak a barátnőm ellenzi a házasságot illetve jelenleg elzárkózik az esetleges támogatásunktól. Az is látható illetve hallható volt számukra, hogy a barátnőm édesapja szöges ellentétét "vallja".
A barátnőm a 16. hétben van. Elvetetni a gyereket nem fogjuk. A gyámhatóság döntésére várunk a házasságkötésünkkel kapcsolatban. Az engedélyről 30 napon belül végleges döntés fog születni. - A gyámhatóság emberei annyit mondtak, hogy próbálják minél gyorsabban elbírálni a beadványunkat és mérlegelni a szülők meghallgatásán tapasztaltakat.
Szakiskolába járok. Igen szerencsére felvettek olyan iskolába ahol már korábban bevezették a 3 éves szakképzést. Tény, hogy a 6. félévben vagyok, de csak a 3. félévtől volt gyakorlat. Ami azt jelenti, hogy a 4. olyan félévembe vagyok ahol szakmai gyakorlati helyen is végzek munkát.
Januártól dolgozom, így az ösztöndíjam mellett állandó keresettel is rendelkezem.
Reménykedünk benne, hogy minél előbb elbírálják pozitívan a kérvényünket és létrejöhet köztünk egy házasságkötés. Három okból is fontos lenne számunka/számomra. Az egyik ok az, hogy szeretjük annyira egymást és még ilyen fiatalon is készek vagyunk vállalni. A másik az elsősorban számomra fontos, mert amennyiben nem jön létre köztünk a házasság akkor nehezebb lesz a teljes körű apasági nyilatkozat megtétele, hiszen kiskorú csak a törvényes képviselőjével lehetséges. (Ez természetesen meg lenne.) A harmadik ok, amiért reménykedünk az engedély megadásában, hogy elkerüljük, hogy amikor a gyermekünk megszületik márki más kapja meg a gyámságot.
A gyámságra visszatérve, amennyiben nem kapjuk meg az engedélyt a házasságra akkor is "csak" IDEIGLENES gyámságról lehet szó. Ez is maximum 6-7 hónapig állhat fenn, tehát legkésőbb addig míg a barátnőm be nem tölti a 18. életévét.
Én egy 17 éves fiú vagyok.
Én magamról tudom, hogy mennyire gyerek barát vagyok. Főleg onnan, hogy van 4 kisebb testvérem, akik közül kettő már úgy született, hogy már nagyobb voltam.
A legfiatalabb öcsém 12 éves, a középső öcsém 9 éves. Sokszor én is besegítettem/besegítek a szüleimnek a kicsikkel kapcsolatban. (A húgom 3, a legidősebb öcsém 6 évvel fiatalabb nálam.) Nálunk mondjuk minden "gyerek" figyel a többire, hiszen velem is többször foglalkoztak idősebb testvéreim. (Elsősorban a nővérem aki 7 évvel idősebb, de a bátyám is aki 4 évvel idősebb mint jómagam.)
Én ha a tiédhez hasonló helyzetbe kerülnék már az első pillanatban kijelentettem volna, hogy Abortuszról SZÓ SEM lehet. Mindent megtennék, hogy bebizonyítsam, hogy képes vagyok arra, hogy segítsem a barátnőmet és a születendő gyermekemet. Ha kellene még a szüleimmel is szembeszállnék. Én már az elején utána járnék, hogy mi is ilyenkor a teendő.
Megnyugtató lehet neked és a barátnődnek, hogy megnyugodni látszanak a kedélyek. Azt én sem tartom kizártnak, hogy a barátnőd édesanyja mindaddig megpróbálja megakadályozni a megakadályozhatatlant míg a gyámhatóság ki nem mondja a végleges szót. Szinte biztos vagyok benne, hogy ha a gyámhatóság beleegyezik a házasságotokba akkor a barátnőd anyja is kifog teljes mellszélességben állni a lánya mellett és nem lesz ellenséges, de viszont az is lehet, hogy ezt a félig-meddig ellenséges magatartása az unokája megszületéséig fent fogja tartani és igazán csak a kicsi megszületése után fogja véleményét megváltoztatni, de akkor már abból a tekintetből akár késő is, hogy ti már házasok lesztek és így egyértelmű, hogy nem lehet a kicsi gyámja még ideiglenesen sem. Mindannak ellenére, hogy még nem lesztek 18 évesek.
A kicsihez gratulálok!
Gratulálok az elhatározásotokhoz is.
Én is jártam hasonló helyzetbe.
Nálunk 2006. szeptember 19-én derült ki, hogy barátnőm kb. 6 hetes terhes. A hír hidegzuhanyként ért minket, mivel végzős diákként az tanév elei folyamatos és fontos dolgozatok mellett a még fontosabb év végi érettségikre is készültünk. A terhességről szóló hírt mielőbb el kellett mondanunk a szülőknek. A szülők részéről az én édesapám és a barátnőm mindenképpen abortuszt akartak, de az édesanyám, a barátnőm és én sem támogattuk ezt. A következő 4-6 hét kritikus volt. Minél előrébb tartott a barátnőm terhessége és az én elszántságom, egyre inkább változott meg az apám és a barátnőm anyjának a véleménye. Egyre inkább mellénk álltak a szülők. Mivel én május elején a barátnőm június közepén töltöttük a 17. életévünket be, így a gyerek megszületésére egyikünk sem töltötte be a 18-at. Mindezek miatt elindultunk egy másik szálon is, mégpedig az esküvő vonalán. A gyámhatóságnál is jártunk. Először még "csak" érdeklődni (nov. 22.), majd már a házassági kérvényünket beadni (nov. 30). Annak elbíráslása során meghallgatták a szüleinket is. Az én szüleim addigra már nyíltan kiálltak mellettünk és minden szándékunk mellett valamint biztosítottak bennünket a támogatásukról. A barátnőm esetében az édesanyja még mindig az abortuszt hangoztatta, de emellett minden támogatást kész megadni nekünk (ez a kettősség meglepő volt), míg az apja mindenben egyértelmű támogatásról biztosított bennünket. A dologhoz hozzá tartozik, hogy mint diákmunkás kb. 1,5 éve folyamatosan dolgoztam. A gyámhatóság végül beleegyezett a házasságkötésünkbe (dec. 18), a házasságkötésre 2007. februárjába került sor. A gyerek gy párnappal a jelzettnél korábban április 28-án megszületett.
Nagyon nagy boldogság volt számomra az első szülött gyermekemet a kezemben tartani. Ennél nagyobb boldogság nincs.
Remélem nálatok is minden megoldódik mire a kicsi megszületik. Biztos vagyok benne, hogy amikor először fogod a gyerekedet a kezedben tartani még inkább tiltakozni fogsz ellene, hogy más nevelje és nem ti. (Remélem végül megkapjátok a gyámhatóságtól az engedélyt a házasságkötéshez és ezzel a barátnőd édesanyja sem tehetne semmit.)
Sok sikert az életekhez! Sok sikert a gyerek felneveléséhez!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!