Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Külföldi (Uniós) közigazgatási...

Külföldi (Uniós) közigazgatási hatóság (hivatal, attól függ) állásfoglalását, szakvéleményét mennyire köteles elfogadni érvényesnek egy magyar közigazgatási hatóság?

Figyelt kérdés

Most sok példát hozhatnék, kezdve egy egyszerű mindennapos esettől egész a bíróságok szintjéig, azaz hogy külföldi bírósági ítéletet a magyar bíróság mennyire mondhat mégis érvénytelennek vagy mennyire hozhat mégis azzal teljesen ellentétes határozatot, de szóval érdekelne nagyon, mert érdekes játszmák vannak ebből sokszor, és én legalábbis amolyan senki nem tud semmit-féle állapotot tapasztalok.


Pl-1: egy portugál vagy francia vagy X Y állami (hatósági) orvosszakértői intézet megállapítja TóthJóskáról, hogy ad neki vezetői engedélyt, mert kivizsgálták és kutya baja, nincs semmi akadálya.

Na ezzel szemben ha a magyar szakértő ezzel teljesen ellentétesen azt mondja, hogy szerinte márpedig alkalmatlan, akkor TóthJóska hivatkozhat pl a bíróság előtti megtámadásban erre, mint bizonyíték?


Pontosabban bizonyítékként gondolom felhasználható, na de a kérdés, hogy mennyiben kötelezi ez a magyar hatóságot?


Vagy: Ismét TóthJóskát beszámíthatatlannak és cselekvőképtelennek nyilvánítja magyar bíróság, de aztán egy német bíróság meg (ugyanúgy szakértők alapján nyilván) kimondja, hogy szó sincs erről, az ég világon semmilyen beszámíthatatlansági ok nincs az illetőnél, és lényeg, hogy hoz egy teljesen ellentétes határozatot.


Most akkor ez is hogy van?


Unión belül az egyes országok mennyire kötelező jelleggel fogadják el másik ország hatóságának határozatait?


Aki otthon van ebben, annak külön megköszönnék egy jogszabályi alátámasztást, mert szívesen elolvasnám, érdekelne nagyon!


2014. jan. 8. 11:53
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
"...hanem eleve már van neki pl francia jogsija is, és ők még felül is vizsgálják, és a francia bíróság nem talál okot az eltiltásra." - ha az, aki ellen indult az eljárás, magyar állampolgár, abban az esetben nem járhat el francia bíróság.
2014. jan. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Egyébként előzetes döntéshozatali eljárásra terjesztheti az ügyét a bíróság, amennyiben kihasználta a rendes jogorvoslati lehetőségeit a "károsult", illetve utolsó fokon kérelmezte. Ekkor az Európai Bíróság dönt.
2014. jan. 10. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

igen, ez is oké, na de a 11-eshez: az illető magyar állampolgár, ám így is lehet neki francia jogsija pl ... nem? szóval akkor a magyar bíróság a francia jogsit is elveszi, ha az illető magyar állampolgár? (igen, azt is tudom, hogy Unión belül nem lehet 2 jogsid, legalábbis elvileg, de még mindig a "nyilvánvalóan bizonyításra nem szoruló tény"-ek köréről beszélek.


Azaz megint egy pl: a magyar szerint hiányzik egy lába, erről orvosszakértői véleménye van, na de ahhoz nem kell iü. orvosszakértőnek lenni, hogy bárki lássa, mégse hiányzik a lába. Tehát tényleg a valóság bizonyítása a cél továbbra is, és ennek érdekében vet be TóthJóska minden létező bizonyítási eszközt.

2014. jan. 13. 08:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!