Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Büntetőtörvények alkalmazása....

Szabó Zsolt20 kérdése:

Büntetőtörvények alkalmazása. Új vagy régi BTK alkalmazandó? Mire számíthatnak? Melyik mit jelent és melyiket mikor alkalmazhatják?

Figyelt kérdés

Sajnos a bátyám fia (16 éves) és a nővérem fia (15 éves) valamint több fiatalkorú (két 14 éves, három 15 éves, két 16 éves és egy 17 éves) társuk valamint felnőtt korúak (egy 19 éves, egy 20 éves, egy 22 éves és egy 25 éves) ellen indult nyomozás még március közepén. A nyomozás vádemeléssel zárult múlt hónap végén.



Az unokaöcséimet csoportosan bűnsegédként elkövetett életveszélyt okozó súlyos testi sértéssel, csoportosan társtettesként elkövetett rablással, csoportosan üzletszerűen elkövetett zsarolással és kábítószerrel visszaéléssel vádolják.


Egyébként büntetlen előéletűek mind a ketten.


A1; Milyen büntetésre számíthatnak?

A2; Felfüggesztett szabadság vesztés esetleg próbaidőre való helyezés szóba jöhet-e?


Az unokaöcséim azóta előzetes letartóztatásba vannak.



A 17 éves fiatalkorút csoportosan részben felbujtóként részben társtettesként elkövetett életveszélyt okozó súlyos testi sértéssel, csoportosan részben felbujtóként részben társtettesként elkövetett rablással, csoportosan üzletszerűen elkövetett zsarolással és kábítószerrel visszaéléssel, csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopással, csoportosan társtettesként elkövetett orgazdasággal vádolják. (Egyébként őt korábban súlyos testi sértésért már egyszer 1 év 10 hónap fiatalkorúak fogházában letöltendő 5 évre felfüggesztett büntetést kapott kb. 2 évvel ezelőtt.)


B1; A korábban már egyszer elítélt fiatalkorú mire számíthat?


A 17 éves vádlott jelenleg is előzetes letartóztatásba van.



Egy 14 éves, egy 15 éves és egy 16 éves fiatalkorút csoportosan társtettesként elkövetett életveszélyt okozó súlyos testi sértéssel, csoportosan társtettesként elkövetett rablással, csoportosan üzletszerűen elkövetett zsarolással és kábítószerrel visszaéléssel, csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopással, csoportosan társtettesként elkövetett orgazdasággal vádolnak.


Egyébként büntetlen előéletűek mind a hárman.


C1: Az érintett fiatalkorúak milyen büntetésre számíthat? C2; Felfüggesztett szabadság vesztés esetleg próbaidőre való helyezés szóba jöhet-e?


A három vádlott előzetes letartóztatásba van.



Egy 15 éves fiatalkorút csoportosan társtettesként elkövetett orgazdasággal és kábítószerrel visszaéléssel vádolják.


Egyébként büntetlen előéletű.


D1: A fiatalkorú milyen büntetésre számíthat?

D2; Az ő esetében szóba jöhet a felfüggesztett szabadság vesztés esetleg próbaidőre bocsájtás?


A fiatalkorú 1 hónapig előzetes letartóztatásban volt, azóta házi őrizetbe van.



Három felnőtt korút (egy 20 éves, egy 22 éves és egy 25 éves) felnőtt korút kábítószerrel visszaéléssel vádolják.


Egyébként büntetlen előéletűek mind a hárman.


E1: Ők milyen büntetésre számíthat?

E2; Az ő esetükben szóba jöhet a felfüggesztett szabadság vesztés esetleg próbaidőre bocsájtás?


A felnőtt korúak 3 hónapig előzetes letartóztatásba, azóta házi őrizetbe van.



Egy 16 éves fiatalkorút csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopással vádolnak, kábítószerrel való visszaéléssel, bódult állapotban való járművezetéssel vádolják valamint eljárást indítottak ellene engedély nélküli járművezetésért. (Ez esetben azt jelenti, hogy megfelelő /”B”/ kategóriával nem rendelkezett.)


Egy 19 éves felnőtt korút járművezetés tiltott átengedésével, kábítószerrel visszaéléssel, csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopással vádolnak.


Egy 14 éves fiatalkorút csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopással vádolnak.


Az utóbbi három (egy 14 éves, egy 16 éves, egy 19 éves) személy ellen még valamivel több 2 hónappal korábban (január 12) csoportos garázdaságért indult eljárás.



Mind a hármukat előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság.

A 16 éves fiatalkorúnak a szabálysértési összeg be nem fizetése miatt április közepén a szabálysértési elzárását rendelte el a bíróság a kiszabott összeget nem fizette be, így ennek mértékének letöltésére 9 napi szabálysértéséi elzárását rendelte el. Ennek letelte után újra előzetes letartóztatásba helyezte.



F1; Ők hárman milyen büntetésre számíthatnak az első (csoportos garázdaság) ügyében?

F2; Az első ügyben még nem született ítélet, de eljárás vádemeléssel zárult (október elején). Így most ők büntetett vagy büntetlen előéletűek?

G1; Milyen büntetésre számíthat a 16 éves fiatalkorú a második (csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás, kábítószerrel való visszaélés, bódult állapotban való járművezetés) ügyeiben?

G2; Milyen büntetésre számíthat a 19 éves felnőtt korú a második (járművezetés tiltott átengedésével, kábítószerrel visszaélés, csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás) ügyeiben?

G3; Milyen büntetésre számíthat a 14 éves fiatalkorú a második (csoportosan társtettesként dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás) ügyeiben?



Általános kérdések:


H1; Ebben/ezekben az esetekben melyik BTK-t kell figyelembe venni?

H2; Az előzetes letartóztatás és a házi őrizet idejét bele kell számolni a büntetésbe? Amennyiben igen. Melyiket milyen formában?

H3; Mennyi időre kerülhetnek maximálisan BV-intézetbe fiatalkorúak?

H4; A Feltételes Szabadlábra Helyezés fiatalkorúak esetében mennyi időt kell eltölteni a Fiatalkorúak Fogházába illetve Fiatalkorúak Börtönére? Egyébként a felfüggesztés ideje maximum hány év lehet? (Hallani és olvasni ezzel kapcsolatban olyat, hogy 2 év és azt is, hogy 5 év a maximális. Akár mind a kettőre van bírósági példa is.)

H5; Mit jelent a halmazati és mit összbüntetés? Melyiket mikor alkalmazhatják? Ez hogyan érintheti a fiatalkorúaknál a „maximum” ítéleti mértéket?

H6; Mi van, akkor egy fiatalkorút egy ügyben Fiatalkorúak Fogházára ítélnek, de egy szintén ellene folyó ügyben viszont Fiatalkorúak Börtönére ítélik. Melyiket kell előbb letöltenie? Egyébként fiatalkorúakat ítélhetnek Fegyházra?



2013. nov. 18. 21:57
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Bűncselekmény elkövetésekor hatályban lévő BTK-et kell alkalmazni, amelyben minden kérdésedre benne található a válasz (talán a mennyit fog kapni kérdésre nem, de osztogatni fogják az évtizedeket).

Mivel bűnszervezetben követték el ezeket, így mindenki letöltendő szabadságvesztést kap a legmagasabb BV-i fokozaton, kiszabható büntetési tétel duplázódik és feltételesen sem bocsáthatóak szabadságra.

2013. nov. 19. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Onanntól kezdve, hogy valaki előzetes letartóztatásban tölti napjait borítékolható, hogy végrehajtandó szabadságvesztést kap (feltéve persze ha bűnösnek találják).

Az előzetes fogvatartásban töltött időt beszámítják, a tövényben megtalálod ezt is és a többi kérdésre is a választ.

2013. nov. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Én mint tapasztalt ügyvéd, valamint olyan aki többségében fiatalkorúak ügyeivel foglalkozott.


Esetükben a korábbi BTK-t kell alkalmazni.



Mindenképpen bűnhalmazatról van szó, így minden olyan vádlott aki az Életveszélyt okozó testi sértéssel, Zsarolással valamint Rablással (és kábítószerrel visszaéléssel) vádolt fiatalkorúak esetében 100%, hogy letöltendőt kapnak;


Szintén letöltendőre számíthatnak azon fiatalkorúak is akiket a súlyos testi sértés, rablás, zsarolás (és dolog elleni erőszakkal elkövetett lopással) vádolnak;


Az jelenthet egy kérdést, hogy "csak" az orgazdasággal és kábítószerrel visszaéléssel vádolt fiatalkorú esetében illetve a három mindösszesen "csak" kábítószerrel visszaéléssel gyanúsított esetében van., talán ők azok akik a legrövidebb büntetésre számíthatnak, de várhatóan ők is letöltendőt kapnak;


A két fiatalkorú és egy felnőtt korú esetében aki ellen folyik egy külön bírósági eljárás csoportos garázdaság miatt valamint kábítószerrel visszaélés miatt valamint dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás valamint egy fiatalkorú ellen bódult állapotban való járművezetés, továbbá a felnőtt korú ellen járművezetés tiltott átengedése miatt emeltek vádat - ők biztosan letöltendőt kapnak.


A bűnszervezet esetében a az 1978. évi IV. törvény 98.§ (1) bekezdését figyelembe véve valamint fiatalkorúak esetében a 110-111.§-ait és a 120.§-t is figyelembe kell venni. A 16 év felettiek esetében maximálisan 20 év, míg a 16 év alattiak esetében 15 év lehetséges.


Fiatalkorúak esetében a Feltételes szabadlábra helyezés lehetősége mindig fent áll. Ráadásul ezt a kérdést az 1978. évi IV. törvény 112.§ valamint a 47.§ (2) bekezdése szerint. Itt a 17 éves fiatalkorú esete kétséges akit korábban 1,5 fiatalkorúak fogházára ítéltek, melynek végrehajtását 5 évre felfüggesztette. Ő mivel szándékos bűncselekményt követett el, így visszaesőnek számít ami felnőtt korban már kizárná őt a Feltételes szabadlábra helyezésből, de mint fiatalkorú nem.



Feltételes szabadlábra helyezés lehetősége:


Fiatalkorúak börtöne: büntetés min. 3/4 része után;

Fiatalkorúak fogháza: büntetés min. 2/3 része után;

2013. nov. 19. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

11: "Bűncselekmény elkövetésekor hatályban lévő BTK-et kell alkalmazni"


Határozottan NEM.

Megismétlem az 1.-ben írt hozzászólásomat. Az elkövetéskori jogszabályok és a tárgyalás idejében érvényben lévő jogszabályok közül azt kell alkalmazni, amelyik az elkövető számára kedvezőbb, tehát rá nézve az enyhébb szankciót tartalmazza.

Forrás: Államigazgatási Főiskola 1995., büntetőjogi előadás és szeminárium, Papp László, Kiss Norbert.

Valamint a tankönyvünk is ezt írja.


A neten is megtaláltam:

[link]

"Az enyhébb büntető törvény


Problematikus annak meghatározása, hogy mely törvény tekinthető enyhébbnek. Generálisan erre az a válasz adható, hogy az, amely adott esetben az elkövető számára kedvezőbb helyzetet teremt. Figyelembe kell venni a kilátásba helyezett büntetések és mellékbüntetéseket, a büntethetőség feltételeit, az elévülési időt, a büntetőeljárás lefolytatásának lehetőségét az egyik, illetve a másik törvény(ek) alapján. Fontos követelmény azonban, hogy az alkalmazandó törvényi szabályoknál valamennyi jogkövetkezményt egységesen kell alkalmazni. Nincs lehetőség az új és a régi törvények kombinatív alkalmazására. Nem megengedhető olyan jogértelmezés, hogy a cselekmények minősítése az új, a büntetés kiszabása pedig a régi rendelkezések szerint történjék (BH 1994. 117.)."

2013. nov. 20. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Nagyon bonyolult kérdések.


Mivel ha jól veszem ki mindenki vagy előzetes letartóztatásban van vagy házi őrizetben van - nagy valószínűséggel letöltendőt fognak kapni.



Fegyházra nem ítélhetnek fiatalkorút.


Ellentétes fokozat esetén az összbüntetésbe foglalás nehezen működhet, mert eltérően működnek az őrzési feltételek valamint a kedvezmények.

2013. nov. 30. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!