A választott bíróság hogy működik? Én kérhetek egy X bíróságot, hogy ott tárgyalják az ügyemet?
na meg Unión belül is lehet ez?
azaz pl X nyomós indokra hivatkozva én kérhetek egy párizsi vagy amszterdami bíróságot is hogy ott tárgyalják a polgári / büntető pert? vagy ez csak országon belül működik így szabadon választva?
(valami Gyurcsány-féle ügynél hallottam, hogy egy USA-i választott bíróságnál tárgyalnak nekik vmit pl)
A választott bíróság polgári jogi fogalom, tehát büntetőnél szó sincs róla.
Polgári jogban is csak akkor alkalmazható, a legalább az egyik peres fél gazdasági társaság, és csak akkor működik, ha az összes fél egyetért abban, hogy vb előtt rendezzék a vitát. Ezt már akkor kiköthetik, amikor a jogviszony közöttük létrejön (mikor szerződést kötnek), de később is amikor a jogvita kialakul.
Példa: X kft egy épület kivitelezésére szerződést köt Y kft-vel, és ebben kikötik, hogy ha köztük jogvita merülne fel, akkor azt választott bíróság fogja eldönteni, amelynek tagjai az Építészkamara és a Vállalkozók Országos Szövetsége által delegált 2-2 szakértő.
A választott bíróság tehát nem bíróság, civilekből áll. Van olyan választott bíróság, amely nem ilyen ad hoc jelleggel jön össze, hanem rendszeresen intéz ilyen ügyeket, pl. az iparkamarának van ilyen testülete, amit sokszor kötnek ki vb-ként.
Az egy másik kérdés, hogy melyik ország jogát kell alkalmazni egy jogvitában. Ebben szintén megállapodhatnak a szerződő felek.
Példa: X és Y abban állapodnak meg, hogy a közöttük felmerülő jogvita rendezésénél a francia jogot kell alkalmazni.
Megint másik eset, hogy melyik ország melyik hivatalos bírósága tárgyalja, ami szintén lehet megállapodás tárgya.
Példa: a felek kikötik, hogy a köztük esetlegesen felmerülő jogvita rendezésére a Székesfehérvári Törvényszék illetékes.
oké köszi, na de pont most van szó arról, hogy egy amerikai és 3 tagú bírói testület tárgyal egy ügyet, tehát nem úgymond X szakmabeliek, hanem bírók. az tényleg jó kérdés, hogy aztán melyik törvényeket alkalmazzák, na de végső soron az is megoldható, hogy a magyar törvényeket alkalmazzák ott kint, csak én abban látnám a lényegét ennek h így garantáltan függetlenek bármiféle politikai nyomástól.
aztán az egy másik jó kérdés, hogy a büntetőjog területén is kellene ezt alkalmazni, meggyőződésem h egész más "bűnözési térkép" lenne az országról.
De a felháborodást elkerülvén, vegyük akkor Ukraina példáját ... kapásból a a rengeteg koncepciós ügy ugrana is. De legalább Unión belül működne, az is nagy dolog lenne. ...
Hát ha ezt büntetőre kiterjesztenénk, az jó nagy kuplerájt eredményezne.
Megerőszakoltam egy nőt? Semmi gáz, muzulmán fundamentalista országban kérném tárgyalni az ügyet, ahol egy ilyenért még a nőt büntetik meg. Megdugtam egy 12 éves kislányt? Irány egy olyan ország bírósága, ahol a beleegyezési korhatár nem több 12-nél (EU-ban is van ilyen).
Kb. minden bűncselekményre lehet találni olyan országot, ahol azt nem, vagy jelentősen enyhébben büntetik.
Arról nem is beszélve, hogy akkor a bíróságoknak ismerni kellene más országok büntetőjogát. Így is elég nagy szívás egy bíróságnak, ha polgári perben idegen jogot kell alkalmazni - meg is tesznek ilyen esetekben mindent annak érdekében, hogy az illetékességük hiányát kimondják.
Meg hát a szuverenitás, a jogbiztonság és hasonlók problémájáról nem is beszélve.
Szóval ez nem jó ötlet :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!