Miért van az hogy a gyereknek azt tanítják a szüleik meg elvárja tőlük a társadalom hogy viseljék emelt fővel a sértő fél ignorálásával a gyűlölködést, becsületsértést, míg a felnőtteknek mindenféle bírósághoz rohangálást, feljelentgetést javasolnak?
Feltűnt valami különös: Amikor gyerekek vagyunk azt tanítják nekünk a szüleink, tanáraink, hogy okos enged, szamár szenved. Ha valaki más sérteget minket, akkor viseljük emelt fővel a kritikát és nézzük a másikat levegőnek.
Felnőttként azonban azt propagálják nekünk, hogy mindenféle jog van, ami véd minket a becsületsértéstől, a gyűlölködéstől, a megbélyegzéstől és bátran jelentsük fel, pereljük be azokat akik így tesznek velünk.
Most akkor ki a felnőtt és a ki a gyerek valójában?
Miért a gyereknek tanítjuk azt, hogy nézze levegőnek a sértegetőt, és a felnőttnek azt, hogy árulkodjon?
Elmondom neked hogy a legtöbb felnőtt akik még a régi rendszerben nőttek fel ott még ez volt a tanítás, az a feljelentéses dolog, meg jog véd minket ez mostanában lett akkora divat, és én már kezdem azt tapasztalni hogy már a gyereknek is ezt tanítják. Én szüleim nekem azt tanították hogy viseljem el ezt de csak egy bizonyos határig mert azért azt sem szabad hagyni hogy nagyon kicsináljanak mert akkor megszívhatom, ha csak gyerekes apró dologért sértegetnek azt valóban jobb hagyni inkább, de ha már durva lehúzások, meg kihasználások vannak azt már jobb nem elnézni.
A legjobb az lenne ha a kettő közti utat tanítaná mindenki.
Aki arra neveli a gyerekét, hogy viselje a megaláztatást, kihasználást, kisemmizést, az már egy senki.
Aki apróságokért hiúságból bíróságra járkál, az szintén.
Szerintem van összefüggés!
Túlságosan szélsőségesen és betű szerint kezeled a problémát, ezért látsz benne ellentmondást. Kicsit félreérted a helyzetet.
A levegőnek nézés és a feljelentés között van még néhány eset. Többféle "sértés" létezik, jó néhány valójában nem is az. Az egyes esetekre megtalálni a helyes reakciót, csak higgadt magatartással lehet. Ha jelentéktelen dologról, vagy szemmel láthatóan zaklatott személyről van szó, a leghegyszerűbb nem foglalkozni vele. Ha mások előtt, szándékosan mondanak rád valótlan, rá lehet kérdezni, lehet magyarázatot követelni, akár kikérni magunknak. ÉS vannak súlyos, általános esetek, amikor szándékosan és elsősorban nem téged sértenek meg, hanem azt a csoportot, ahová tartozol. A magyarázatkérés eredménytelen, sőt további súlyos, megalapozatlan kijelentések hangzanak el. Többnyire nem is egy személy részéről, hanem az is csoportosan történik. Ha végső soron más békés eszköz nincs, mehet a feljelentés.
A gyerekek ismeretei, mérlegelési lehetőségei sokkal kisebbek. Nem tudják megítélni a helyzetet, az erőszak sehová se vezet, persze, hogy azt javasoljuk, térjen ki, ne foglalkozzon vele. Ha szükséges, magunk eljárhatunk.
Egy felnőttnek illik mérlegelni tudni és a szituációnak megfelelő választ adni. A sértést soha nem kell lenyelni, vagyis a felnőtt ne hunyászkodjon meg, hanem adjon méltó választ, megvannak hozzá a lehetőségei. Végső esetben feljelenthet.
De azért nehogy már egyforma megoldásokat mondjunk egy gyereknek és egy felelősségteljes felnőttnek, tehát nincs itt semmiféle ellentmondás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!