Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit tartalmaz a fiatalkorúak...

Mit tartalmaz a fiatalkorúak büntetőjoga?

Figyelt kérdés

Fiatalkorúak törvényi elítélése:



a; A fiatalokat hány éves kortól vonhatják jogilag felelőssége (amennyiben bűncselekményt követ el)?


b; Fiatalkorúakat maximálisan hány évre ítélhetik?


c, Milyen főbüntetéseket és milyen mellékbüntetéseket alkalmazhatnak esetükben?


d; Fiatalkorú elítélt esetében van-e rá mód, hogy NE kerülhessen Feltételesen szabadlábra?


e; Amennyiben van. Milyen bűncselekményeknél?


f; Perköltséget van bűnügyi költséget szabhatnak ki fiatalkorúak ellen?


g; Van-e mód arra, hogy mentesüljön a fiatalkorú elítélt a költség megfizetése alól?


h; Van-e arra mód, hogy a költségek megfizetése részletekben történjen?


i; Amennyiben van mód részletfizetésre: Maximálisan hány hónapos részletfizetés lehetséges?



2013. nov. 5. 18:54
 1/10 tomala ***** válasza:

a) 12. életév betöltésétől

b) Ha elmúlt 16 éves, akkor 15 év, ha nem múlt el akkor 10

c) Lényegében ugyanazokat. Az eltéréseket lásd: BTK. 108. §-tól.

d) nincs

e) -

f) igen

g) van, ugyanúgy mint nagykorú esetében

h) van, de ha 10 000 Ft-nál több a bűnügyi költség, akkor csak az után, hogy a bírósági végrehajtó kint volt, és lefoglalt vagyontárgyakat.

i) kérhet max 3 hónap haladékot, utána 2 év alatt kell kifizetni, de egyszer közben is kérhet 3 hónap haladékot

2013. nov. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
25%

a; BTK: 16. § Nem büntethető, aki a büntetendő cselekmény elkövetésekor a tizennegyedik életévét nem töltötte be, kivéve az emberölés [160. § (1)-(2) bekezdés], az erős felindulásban elkövetett emberölés (161. §), a testi sértés [164. § (8) bekezdés], a rablás [365. § (1)-(4) bekezdés] és a kifosztás [366. § (2)-(3) bekezdés] elkövetőjét, ha a bűncselekmény elkövetésekor a tizenkettedik életévét betöltötte, és az elkövetéskor rendelkezett a bűncselekmény következményeinek felismeréséhez szükséges belátással.


b; BTK 109. § (1) A fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés legrövidebb tartama bármely bűncselekmény esetén egy hónap.

(2) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét be nem töltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama

a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,

b) öt évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén öt év.

(3) A bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét betöltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama

a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tizenöt év,

b) tíz évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén tíz év,

c) öt évet meghaladó tartamú szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény elkövetése esetén öt év.

(4) A büntethetőség elévülése határidejének számításánál és a visszaesőkre vonatkozó rendelkezések szempontjából a (2)-(3) bekezdésben meghatározott időtartamok az irányadóak.

110. § (1) A szabadságvesztés végrehajtási fokozata fiatalkorúak börtöne, ha

a) a fiatalkorút bűntett miatt kétévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélik,

b) az egyévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélt fiatalkorú visszaeső, vagy

c) az egyévi vagy ennél hosszabb tartamú szabadságvesztésre ítélt fiatalkorút a szándékos bűncselekmény elkövetését megelőző három éven belül szándékos bűncselekmény miatt javítóintézeti nevelésre ítélték.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott eseteken kívül a szabadságvesztés végrehajtási fokozata fiatalkorúak fogháza.


c; [link] valamint BTK Az elzárás


111. § A fiatalkorúval szemben kiszabható elzárás legrövidebb tartama három nap, leghosszabb tartama harminc nap.

A közérdekű munka


112. § Fiatalkorúval szemben közérdekű munkát akkor lehet kiszabni, ha az ítélet meghozatalakor tizenhatodik életévét betöltötte.

A pénzbüntetés

113. § (1) Fiatalkorúval szemben pénzbüntetést akkor lehet kiszabni, ha önálló keresete, jövedelme vagy megfelelő vagyona van.

(2) Fiatalkorú esetén a pénzbüntetés legkisebb mértéke tizenöt, legnagyobb mértéke kétszázötven napi tétel, az egynapi tétel összegét legalább ötszáz, legfeljebb ötvenezer forintban kell meghatározni.

(3) Fiatalkorú esetén a pénzbüntetést behajthatatlansága esetén

a) ha a 112. § lehetővé teszi, közérdekű munkára vagy

b) szabadságvesztésre

kell átváltoztatni.

(4) A pénzbüntetés helyébe lépő közérdekű munkát úgy kell megállapítani, hogy egy napi tétel helyébe két óra közérdekű munka lép. Egyebekben a pénzbüntetés helyébe lépő közérdekű munkára a 47. §-ban foglaltak irányadóak azzal, hogy annak tartama eltérhet a 47. § (1) bekezdésében meghatározottaktól.

(5) Ha a fiatalkorú a munkakötelezettségének önként nem tesz eleget, a közérdekű munkát vagy annak hátralévő részét szabadságvesztésre kell átváltoztatni. Egyebekben a 48. §-ban foglaltak irányadóak.

A kiutasítás

114. § Kiutasításnak fiatalkorúval szemben akkor lehet helye, ha

a) vele szemben tízévi vagy azt meghaladó tartamú szabadságvesztést szabtak ki,

b) az országban tartózkodása a közbiztonságot jelentősen veszélyeztetné, és

c) nem sérül a családi élet tiszteletben tartásához való joga.

A közügyektől eltiltás

115. § Fiatalkorút csak egy évet meghaladó szabadságvesztés kiszabása esetén lehet a közügyektől eltiltani.

A próbára bocsátás

116. § (1) Fiatalkorúval szemben próbára bocsátásnak bármely bűncselekmény esetén helye van.

(2) A próbaidő tartama egy évtől két évig terjedhet.

(3) A bíróság a 66. § (1) bekezdésében meghatározott esetekben javítóintézeti nevelést rendel el, vagy büntetést szab ki.

A jóvátételi munka

117. § Fiatalkorúval szemben jóvátételi munkavégzés akkor írható elő, ha az ítélet meghozatalakor tizenhatodik életévét betöltötte.

A kitiltás

118. § A megfelelő családi környezettel rendelkező fiatalkorú nem tiltható ki arról a településről, amelyben családja él.

55. § (1) A járművezetéstől azt lehet eltiltani, aki

a) az engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követi el a bűncselekményt, vagy

b) bűncselekmények elkövetéséhez járművet használ.

(2) A járművezetéstől el kell tiltani azt, aki járművezetés ittas állapotban vagy járművezetés bódult állapotban bűncselekményt követ el. Különös méltánylást érdemlő esetben a járművezetéstől eltiltás kötelező alkalmazása mellőzhető.

(3) A járművezetéstől eltiltás meghatározott fajtájú (légi, vasúti, vízi vagy közúti) és kategóriájú járműre is vonatkozhat.

56. § (1) A járművezetéstől eltiltás határozott ideig tart, vagy végleges hatályú.

(2)7 A járművezetéstől eltiltás tartamába be kell számítani azt az időt, amelynek tartamára az elkövető vezetői engedélyét - a járművezetéstől eltiltásra ítélését megelőzően - a bűncselekménnyel összefüggésben a helyszínen elvették, vagy azt a hatóságnál leadta.

(3) A határozott ideig tartó eltiltás legrövidebb tartama egy hónap, leghosszabb tartama tíz év. A járművezetéstől eltiltást hónapokban vagy években, illetve években és hónapokban kell meghatározni.

(4) A járművezetéstől eltiltás tartama az ítélet jogerőre emelkedésével kezdődik. Ha a járművezetéstől eltiltást szabadságvesztés mellett szabják ki, annak tartamába nem számít bele az az idő, amely alatt az elítélt a szabadságvesztést tölti, illetve amíg kivonja magát a szabadságvesztés végrehajtása alól. Ha a feltételes szabadságot nem szüntetik meg, a feltételes szabadságon töltött időt a járművezetéstől eltiltás tartamába be kell számítani.

(5) Végleges hatállyal az tiltható el, aki a járművezetésre alkalmatlan. A végleges hatályú eltiltás alól a bíróság az eltiltottat kérelemre mentesítheti, ha az eltiltás óta tíz év eltelt, és az eltiltott a járművezetésre alkalmassá vált.


f; Perköltség polgári perben van. (Itt egyébként nagyon ritkán fordul elő, hogy fiatalkorú az alperes/vagy felperes.) Bűnügyi költség viszont büntetőperekben fordul elő. (Itt viszont elég sűrűn van fiatalkorú.)


g-i; Be. (1998. évi XIX. törvény) 592. § (1) Ha az elítélt valószínűsíti, hogy a pénzbüntetés azonnali vagy egy összegben való megfizetése magának vagy tartásra szoruló hozzátartozóinak a büntetés célján túlmenő jelentős anyagi nehézséget okozna, és megalapozottan feltehető, hogy az elítélt a meghosszabbított határidőben fizetési kötelezettségének pontosan eleget tesz, részére a bíróság legfeljebb három hónapi halasztást, illetőleg azt engedélyezheti, hogy a pénzbüntetést két éven belül, részletekben fizesse meg.

(2) A pénzbüntetés megfizetésére adott halasztás fontos okból egy alkalommal, legfeljebb további három hónappal meghosszabbítható.

(3) A részletfizetés olyan, havonta fizetendő összegben engedélyezhető, amely osztható a pénzbüntetés esetén az ítéletben megállapított napi tétel összegével.

(4) A szabadságvesztésre átváltoztatás után a pénzbüntetés megfizetésére halasztás vagy részletfizetés nem engedélyezhető.

593. § (1) A tízezer forintot meghaladó rendbírság és az államot illető bűnügyi költség megfizetésére halasztás, illetőleg részletfizetés az 592. §-ban meghatározott feltételek mellett és keretek között, a bírósági végrehajtó által foganatosított foglalás után engedélyezhető, ha a foglalási jegyzőkönyvet a végrehajtó a bírósághoz beterjesztette.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott összeghatár alatti rendbírság és bűnügyi költség megfizetésére kötelezés esetén a tanács elnöke foglalási cselekmény bevárása nélkül, a rendelkezésre álló adatok alapján legfeljebb két hónapi halasztást, illetőleg három hónapi részletfizetést engedélyezhet.

2013. nov. 6. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:

d-a; Hogyan számítják ki a Feltételes szabadlábra helyezést fiatalkorúak fogháza illetve hogyan számolják ki a fiatalkorúak börtöne esetében?



d-b; Milyen különbség van ezen a téren a korábbi és az új BTK között?

2013. nov. 9. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 tomala ***** válasza:

A büntetési tételt nem kiszámítják, hanem a törvény által meghatározott tól-ig kereteken belül a bíró mérlegelésére van bízva.

Korábban volt egy olyan irányelv, hogy a középmérték az irányadó, és ha szükséges, attól lehet enyhíteni, súlyosbítani. Ma már ez nem hatályos, de azért valamennyire érvényesül, talán megszokásból.

2013. nov. 9. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:

Tisztelt utolsó.


"Pontosítom" és kiegészítem a kérdéseimet.



d-a; A fiatalkorúak fogháza esetén 2/3-ad vagy 3/4-ed vagy a 4/5-öd része után engedhetőek feltételesen szabadlábra?



d-b; A fiatalkorúak börtöne esetén 2/3-ad vagy a 3/4-ed része után engedhetőek feltételesen szabadlábra?


d-c; Általánosan alkalmazható-e, hogy a büntetés fele után is feltételesen szabadlábra helyezhetők vagy akár a fenti "arányok" valamelyikének alkalmazása az általános?



d-d; A 2013. júliusa előtt kezdődő ügyekben (is) alkalmazhatják az új törvénykönyv előírásait?

2013. nov. 10. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:

Az 1978. évi IV. törvény 112.§-a értelmében:

"112. § A fiatalkorú a szabadságvesztésből akkor bocsátható feltételes szabadságra, ha

a) a fiatalkorúak börtönében végrehajtandó büntetésének legalább háromnegyed részét,

b) a fiatalkorúak fogházában végrehajtandó büntetésének legalább kétharmad részét kitöltötte."



A 2012. évi C. törvény viszont az általánosabb szabályt ír elő:


"38. § (1) Határozott ideig tartó szabadságvesztés kiszabása esetén a bíróság az ítéletében megállapítja a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontját, vagy – a (4) bekezdésben meghatározott esetekben – azt, hogy a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége kizárt.

(2) Ha a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége nem kizárt, annak legkorábbi időpontja

a) a büntetés kétharmad,

b) visszaeső esetén háromnegyed

részének, de legkevesebb három hónapnak a kitöltését követő nap.

(3) Öt évet meg nem haladó szabadságvesztés kiszabása esetén – különös méltánylást érdemlő esetben – a bíróság ítéletében akként rendelkezhet, hogy az elítélt a büntetés fele részének letöltése után feltételes szabadságra bocsátható. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha az elítélt többszörös visszaeső.

(4) Nem bocsátható feltételes szabadságra

a) a többszörös visszaeső, ha a szabadságvesztést fegyház fokozatban kell végrehajtani,

b) az erőszakos többszörös visszaeső,

c) aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el,

d) akit olyan szándékos bűncselekmény miatt ítéltek szabadságvesztésre, amelyet korábbi, határozott ideig tartó végrehajtandó szabadságvesztésre ítélése után, a végrehajtás befejezése vagy a végrehajthatóság megszűnése előtt követett el."


Az alkalmazására vonatkozóan a BTK 2.§-a a következőt írja:

"2. § (1) A BŰNCSELEKMÉNYT - a (2)-(3) bekezdésben foglalt kivételekkel - AZ ELKÖVETÉSE IDEJÉN HATÁLYBAN LEVŐ BÜNTETŐ TÖRVÉNY SZERINT KELL ELBÍRÁLNI.


(2) Ha a cselekmény elbírálásakor hatályban lévő új büntető törvény szerint a cselekmény már nem bűncselekmény, vagy enyhébben bírálandó el, akkor az új büntető törvényt kell alkalmazni.


(3) Az új büntető törvényt visszaható hatállyal kell alkalmazni a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai alapján büntetendő cselekmény elbírálásakor, ha az az elkövetés idején a magyar büntető törvény szerint nem volt büntetendő.

2013. nov. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 tomala ***** válasza:

A törvény szerint a fogházbüntetés kétharmadának, a börtönbüntetés háromnegyedének kitöltése után lehetséges megvizsgálni a feltételes szabadlábra bocsátás lehetőségét, fiatalkorúaknál és felnőtteknél egyaránt. És ez az esetek túlnyomó többségében így is működik.

A büntetést kiszabó bíró mindkét fokozatú szabadságvesztésnél dönthet úgy, hogy már a büntetés felénél van lehetőség a feltételes szabadságra, de ez csak kivételes lehetőség, nem gyakran élnek vele.


Azt a törvényt kell használni, ami az elkövetés időpontjában volt hatályos, kivéve, ha az ügy egy adott kérdésében az új btk. az elkövető számára kedvezőbb szabályokat tartalmaz, mert akkor abban a kérdésben az újat.

A feltételes szabadság kérdésében nincs lényegi különbség a régi és az új között.

2013. nov. 10. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Tisztelt utolsó:


Az 1978. évi IV. törvény tényleg általános különbséget tett az egyes fokozatokban eltöltendő idő között.


1978. évi IV. törvény 47.§-a:

"47. § (1) A bíróság a határozott ideig tartó szabadságvesztésre ítéltet feltételes szabadságra bocsátja, ha – különösen a büntetés végrehajtása alatt tanúsított kifogástalan magatartására és arra a készségére tekintettel, hogy törvénytisztelő életmódot fog folytatni – alaposan feltehető, hogy a büntetés célja további szabadságelvonás nélkül is elérhető.

(2) Feltételes szabadságra bocsátásnak csak akkor van helye, ha az elítélt

– fegyházban végrehajtandó büntetésének legalább négyötöd részét,

– börtönben végrehajtandó büntetésének legalább háromnegyed részét,

– fogházban végrehajtandó büntetésének legalább kétharmad részét

kitöltötte."


Fiatalkorúak esetében:

1978. évi IV. törvény 112.§-a:

"112.§ (1)A fiatalkorú a szabadságvesztésből akkor bocsátható feltételes szabadságra, ha

a) a fiatalkorúak börtönében végrehajtandó büntetésének legalább háromnegyed részét,

b) a fiatalkorúak fogházában végrehajtandó büntetésének legalább kétharmad részét kitöltötte."


Az új 2012. évi C. törvény 38.§ (2)-e és (4)-e:

"38. § (2) Ha a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége nem kizárt, annak legkorábbi időpontja

a) a büntetés kétharmad,

b) visszaeső esetén háromnegyed

részének, de legkevesebb három hónapnak a kitöltését követő nap."

"38.§ (4) Nem bocsátható feltételes szabadságra

a) a többszörös visszaeső, ha a szabadságvesztést fegyház fokozatban kell végrehajtani,

b) az erőszakos többszörös visszaeső,

c) aki a bűncselekményt bűnszervezetben követte el,

d) akit olyan szándékos bűncselekmény miatt ítéltek szabadságvesztésre, amelyet korábbi, határozott ideig tartó végrehajtandó szabadságvesztésre ítélése után, a végrehajtás befejezése vagy a végrehajthatóság megszűnése előtt követett el."

2013. nov. 14. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
2013. nov. 14. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Tisztelt kérdező! tisztelt válaszolók! Tisztelt tomola!


A részletfizetéssel kapcsolatban lenne egy kérdésem:


j; a bűnügyi költség illetve perköltség részletfizetése esetén hogyan kell a részleteket megállapítani? Van-e arra mód, hogy a részletek megállapítása miatt akár néhány forinttal többet/kevesebbet kelljen visszafizetnie?

2013. nov. 16. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!