Ki mit szól ahhoz, hogy az új Polgári törvénykönyv szerint a házastárs halála esetén az elhunyt szülei is jelentős összegeket örökölhetnek, nemcsak az életben maradt házastárs? Hallottatok már érdekes esetekről?
"Az új Ptk. öröklésre jogosult leszármazó
hiányában bevezeti a szülők és túlélő házastárs együttes öröklését akként, hogy kizárólag az özvegy örökli
az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat, míg az
ezen felüli vagyont a házastárs és a szülő(k) örököklik fele-fele részben."
Szerintem a szülői örökség nem lesz túl gyakori eset.
1. Ha nagyon fiatalon hal meg, még nincs se felesége, se vagyona, akkor a szülőknek nincs mit örökölniük.
2. Ha fiatalon hal meg, de már van felesége (gyerkőc még nincs), akkor olyan elképesztően nagy vagyont még nem volt ideje felhalmozni a házon kívül. Így esetleg az autó és némi félretett pénz feleződik.
3. Ha korábban meghal mint a szülei, és van gyereke, akkor pedig tárgytalan.
Ha nem tetszik, másként is végrendelkezhettek.
Engem inkább az zavar, hogy ha van gyereked, és meghalsz, akkor a házastársad is örököl utánad 1 gyerekrésznyi vagyont az új Ptk. szerint, nem csak a gyermeked.
Ez sokkal nagyobb gond szerintem.
Tegyük fel, hogy van egy házad, egy házastársad, egy gyereked. Meghalsz. Fele házat a gyereked, fele házat a házastársad örökli. Ezután az újra megnősül/újra férjhez megy. Születik gyerekük. Az exházastársad is meghal. Akkor utána már örököl az új gyerek, az új házastárs is. Magyarul a haláloddal a házastársad új partnerének okoztál plusz jövedelmet. Na, ez a gáz.
Miért nem volt elég a haszonélvezet?
Úgyhogy lehet végrendelkezni.
Kedves elsö! A válaszodnak semmi köze ahhoz, amit a kèrdezö írt. A nagyapád után kellett volna (neked is) örökölnöd. Hacsak nagyapád nem ruházta át a vagyonát a nöre. Arròl meg csak ö tehet, nem a törvény. Szóval a különvagyona nem jàrt volna a feleségnek, és csak ö tudott arròl tenni, hogy te ne kapj, csak a nö.
Ami a kérdèst illeti, van benne logika, hiszn ha èletèben már nem tud a szülökröl gondoskodni, legalább így...
A 4-es válaszadó elgondolkodtatott. Ha tegyük fel, hogy a házat közösen vásároltuk, akkor fele alapból az enyém. Ha a párommal baj történne, akkor még egy negyedet én kapnék és csak negyed lenne a gyerkőcé? Tehát 1/4 és 3/4 az arány fele-fele helyett. És persze fordítva is igaz. Ez fura.
Szerintem is bőven elég volt a haszonélvezeti jog. Azzal most mi lesz a jövőben? Marad még, vagy felváltotta a tulajdonjog?
Ez most a házasság után szerzett javakra is vonatkozik?
Mert ha mondjuk egy házaspár vesz egy kocsit közös pénzből, amiért ők ketten dolgoztak meg, mondjuk a férj nevére íratják, a férj meghal, akkor kicsit furcsának tartom, hogy a szülők örökölnek.
Szerintem nem kellett volna megbonyolítani. De ha valaki máshogy akarja, maximum előrelátó és végrendelkezik, eddig is volt ilyen lehetőség. Úgyhogy túl sokat nem szólok hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!