Melyik mit takar és mi köztük a különbség?
1. Mi a Lakhelyelhagyási tilalom és mi a Házi őrizet? Mi a különbség?
2. Mi a Fogház, a Börtön és a Fegyház "fokozat" között a különbség?
3. A Fiatalkorúakat is ítélhetik mind a három "fokozatra"?
4. Mi a Halmazati büntetés és mi az Összbüntetés? Melyiket mikor szabják/szabhatják ki?
5. Mennyi időre lehet valakit Próbaidőre felfüggeszteni illetve egységes-e a Fiatalkorúakra és a felnőttkorúakra alkalmazandó maximum?
6. Mi a különbség a Visszaeső és a Különös Visszaeső megnevezés között?
7. Amennyiben valaki a próbaidő alatt követ el újabb bűncselekményt amiért elítélik, le kell-e ülnie az első büntetést is? /De a második ítélet meghozatala az első ügy próbaidejének lejárta után születik meg./
1.) A házi őrizetnél a lakás és a hozzá tartozó bekerített részt (kert, udvar) nem lehet elhagyni, a lakhelyelhagyási tilalomnál egy meghatározott körzetet, települést.
2.) A fogházban az intézet területén szabadon mozoghat a fogvatartott, és rendszeresen kphat eltávozási engedélyt. Börtönnél csak a körleten szabad a mozgás a takarodóig. Fegyháznál általában napi 23 óát a zárkában tölt a fogvatartott, és 1 órát sétálhat. Természetesen az őrzöttség fokában és a fegyelmi szankciókban is van különbség.
3.) Fiataloknál nincs fegyház.
4.) Halmazatit összekapcsolódó bűncselekményeknél kap az ember, összbüntetést pedig akkor, ha a cselekményei nem függnek össze, de még az első bűncselekmény ítélete előtt elkövet egy (vagy több) másik bűncselekményt. Az összbüntetést főszabály szerint ugyanúgy számolják ki, mint a halmazatot: a súlyosabbik büntetést szorozzák meg 1,5-tel, de ez nem lehet több, mint a két büntetés együtt.
5.) A próbára bocsátás 1-3 év tartamú lehet, a felfüggesztett szabadságvesztésnél a felfüggeztés 1-5 évig tarthat, nem tudom, melyikre voltál kíváncsi.
6.) Visszaeső: szándékos bűncselekményt követett el, amiért letöltendőt kapott, de a büntetés befejezésétől számított 3 éven belül újabb szándékos bűncselekményt követett el.
Különös visszaeső: az a visszaeső, aki ilyenkor ugyanolyan típusú bűncselekményeket követ el.
7.) Ha letelt a felfüggesztés tartama, akkor nem.
Az 4-6. kérdésedre a korábbi és a jelenlegi Büntető Törvénykönyv (BTK) adhat eligazítást:
Az 1978. évi IV. törvény 72-73.§; 85-86.§; 87/C-97/A.§; 117.§
A 2012. évi C. törvény 65-66.§; 81.§; 85-90.§; 93-96.§; 116.§
szabályozza.
tomala (1.)
Lenne egy pontosító kérdésem, mert az nekem egyáltalán nem tiszta.
Ha valaki kap egy 2 év 5 hónap fiatalkorúak börtönét 4 évre felfüggesztve.
De a jogerős ítélet és az újabb bűncselekmény elkövetése között mindösszesen 3 év 6 hónap telt el.
De mire a második ügy ítélete megszületik már több mint 4 év telik el. A második ügyben 3 év 9 hónap fogházat.
7/1. Le kell-e töltse ez esetben a korábban kiszabott büntetést is?
7/2. Amennyiben igen. Melyiket kell előbb letöltse?
(Az első ítélet és újabb bűncselekmény között 3,5 év, de a két ítélet között 4 évnél több telik el.)
tomala
1/1. A fiatalkorúak esetében Lakhely elhagyási tilalom elrendelésénél illetve a Házi őrizet elrendelésénél figyelembe kell vegye a bíróság az iskolába/munkába járást?
1/2. Általánosságban a munkába járást a Lakhely elhagyási tilalom elrendelésénél illetve a Házi őrizet elrendelésénél figyelembe kell vegye a bíróság?
1/3. Mi van akkor, ha nem ugyan azon a településen él ahol dolgozik az a felnőtt korú illetve nem azon a településen él ahol iskolába jár/dolgozik a fiatalkorú?
Sziasztok!
BGY9507!
- A törvény azt mondja, hogy 2 évnél hosszabb büntetést nem lehet felfüggeszteni, tehát véleményem szerint 2,5 nem lehet.
Egyébként, hogy a kérdés lényegi részére válaszoljak, le kell tölteni, mert a bűncselekmény időpontja a próbaidő alá esik, és ez számít. Szerintem időrendben kell letölteni, tehát előbb a felfüggesztettet.
L.Raul750411!
Házi őrizetnél nincs mit figyelembe venni, azt a lakásban kell letölteni, csak kivételes eltáv kapható, pl. temetésre, műtétre.
A lakhelyelhagyásinál szerintem nem kell, csak nem árt.
Fiatalkorúnál nem tudok különbségről, csak, hogy az ügyvédi jelenlét kötelező.
Utolsó kérdésedre - attól tartok - az a válasz, hogy megszívta.
De tegyük hozzá, hogy aki nem szabadlábon védekezhet, azok túlnyomó többsége vagy előzetesben, vagy házi őrizetben van, náluk meg ez a kérdés fel sem merül. Az a pár ember, aki lakhelyelhagyásit kap, örülhet, hogy nem csak otthon ülhet.
Kedves tomala és tisztelt kérdező(k) a házi őrizet esetében érvényben van a következő Legfőbb ügyészi utasítás melyet Dr. Belovics Ervin legfőbb ügyész-helyettes írt alá és hirdetett ki. ( [link] 103/15. oldal)
A legfőbb ügyész 9/2012. (II. 16.) LÜ utasítás 6.§ (12) bekezdése a következőket írja:
"(12) A fiatalkorú házi őrizetének indítványozása csak olyan korlátozásokkal indokolt, amelyek az iskolai tanulmányok folytatását, illetőleg a rendszeres munkavégzést nem akadályozzák."
8. Az új BTK hogyan szabályozza a Feltételes szabadlábra helyezést fiatalkorúak esetében? (fiatalkorúak fogháza/fiatalkorúak börtöne)
9. Milyen különbség van ezen a téren a korábbi BTK és az új BTK között?
8. Sehogy, ebben a kérdésben a Btk. egyáltalán nem fogalmaz meg a fiatalkorúakra nézve különös szabályt, tehát a felnőttekre is vonatkozó általános szabály érvényesül.
9. A régiben volt egy semmitmondó passzus, ami lényegében megismételte az általános szabályt, miszerint börtönből a büntetés háromnegyedének, fogházból pedig a kétharmadának letöltése után lehet feltételesen hazamenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!