Mit jelent? Lehetséges-e?
1. Mit jelent az őrizetbevétel?
2. Az őrizetbe vétel esetén mindig szokták kezdeményezni az előzetes letartóztatást?
3. Mit jelent az ilyenkor gyakran emlegetett 72 órás "limitidő"? (Ez az őrizetbe vételtől /pl. 2013. augusztus 29. 19:51/ számított 72 óra /pl. 2013. szeptember 1. 19:51/ vagy az őrizetbe vételtől /pl. 2013. augusztus 29. 19:51/ számított 3. nap éjfél /pl. 2013. szeptember 1. 24:00 _ 2013. szeptember 2. 00:00/
4. Mit jelent az előzetes letartóztatás elrendelése?
5. Mit jelent ha az érintett(ek) az előzetes letartóztatás ellen fellebbezést nyújt be?
6. A fellebbezést mely bíróságnak és hány nap alatt kell elbírálnia?
7. Lehet-e, hogy az első fokon eljáró bíróság előzetes letartóztatás elrendelése elleni fellebbezés elbírálásáig az előzetes letartóztatás letöltésének megkezdését elhalasztja?
8. Lehet-e, hogy erre az időre más intézkedés foganatosítását rendeli el? (pl. lakhelyelhagyási tilalom, házi őrizet)
A válaszokat köszönöm.
1. Az őrieztbe vétel átmeneti szabadságelvonás, rendőrségi fogdán hajtják végre. Nagyjából azt jelenti, hogy a rendőrök elfognak és nem mehetsz el.
2. Nem mindig kezdeményezik az előzetes letartóztatást, esetfüggő.
3. A 72 óra 72 óra pontosan, és nem 3 nap, tehát nem éjfélig tart, hanem az őrizetbe vételtől számítva 72 óráig.
4. Az előzetes letartóztatás szabadságelvonást jelent (gyakorlatilag mintha szabadságvesztésre ítélnének), büntetés végrehajtási intézetben hajtják végre (tehát nem a rendőrségi fogdán, hanem ott ahol az elítéltek is vannak, nyilván persze tőlük elkülönítve). Bíróság rendeli el, ez úgy történik, hogy az őrizetbe vétel 72 óráján belül az ügyészség indítványt tesz, a bíróság pedig szintén még a 72 órán belül ülést tart, ahol részt kell venni a gyanúsítottnak, és dönt, hogy elrendeli-e az előzetes letartóztatást, nem rendeli el, vagy enyhébb, más kényszerintézkedést alkalmaz (pl.: házi őrizet).
5. A fellebbezés benyújtása az azt jelenti, hogy egy másik bírói fórum felülvizsgálja az előzetes letartóztatást elrendelő határozat megalapozottságát, azonban ettől függetlenül az elrendelt előzetes letartóztatás végrehajtható.
6. Törvényszék bírálja el, ezekben az ügyekben soron kívül kell eljárni, ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag azonnal, legalábbis pár napon belül.
7. Tudtommal nem lehet halasztást kérni.
8. Nem lehetséges, ha az előzetes letartóztatást rendelte el, azt hajtják végre.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!