Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az Országos Bíróági Hivatal a...

Az Országos Bíróági Hivatal a többi bíróság felettese?

Figyelt kérdés

pl fordulhatok oda panasszal h az egyik városi bíróságon nekem bűzlik egy ügy h pénz van mögötte, na meg pont nemrég arról nyilatkoztak h átlagban 7 hónap alatt le tudnak zárni egy ügyet, és ehhez képest ez az ügy 4 éve megy, sőt most már el is tűnt (!!!), na persze nyilván nem magától, komoly érdekek vannak mögötte.


Tehát kérhetek ilyen kivizsgálást tőlük?


Vagy inkább ne mert aztán nekem lesz bajom belőle?



2013. aug. 21. 08:07
 1/5 A kérdező kommentje:
*Országos Bírósági Hivatal helyesen
2013. aug. 21. 08:07
 2/5 anonim ***** válasza:
Az OBH a bírósági rendszer központi igazgatásával foglalkozik, ilyenekben nem illetékesek, továbbá ők nem foglalkoznak ügyfelekkel... Mármint náluk az ügyfelek a bírók, bíróságok, egyéb igazságügyi alkalmazottak. Egy ügy túlzott elhúzódása miatt kifogást lehet tenni eljáró bíróságnál. Amennyiben nem tartják alaposnak, úgy az ellenfélnek megküldik a kifogást, ő 8 napon belül vélelmezi, majd eztz követően eljáró bíróság megküldi másodfokra kivizsgálásra.
2013. okt. 1. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

ne haragudj, ezt nem teljesen értem :(


1, szal teszek kifogást az I. f. bíróságon, oké

2, nyilván ők majd valahogy kimagyarázzák, oké

3, na de ezek után? az I f. bíróság válaszát megfellebbezem a II. f bíróságnál?

2013. okt. 1. 17:42
 4/5 anonim ***** válasza:

Na, várjál, lehet, hogy így egyértelműbb lesz:


Pp. 114/A. §


(1) A fél, a beavatkozó, valamint az eljárásban részt vevő ügyész az ügyben eljáró bíróságnak a (2) bekezdésben meghatározott mulasztása miatt ugyanezen bíróságnál írásban kifogást nyújthat be, kérve a kifogás elbírálására hatáskörrel rendelkező bíróságtól a mulasztás tényének megállapítását, valamint - megfelelő határidő tűzésével - a mulasztó bíróságnak a (2) bekezdés a) és c) pontjában foglalt esetben az elmulasztott eljárási cselekmény elvégzésére vagy határozat meghozatalára, a (2) bekezdés b) pontjában foglalt esetben pedig az adott ügyben leghatékonyabb intézkedés foganatosítására történő utasítását.


(2) Kifogás akkor terjeszthető elő, ha


a) a törvény a bíróság részére az eljárás lefolytatására, eljárási cselekmény elvégzésére vagy valamely határozat meghozatalára határidőt állapított meg, azonban az eredménytelenül eltelt,


b) a bíróság az ügyész, az eljárásban részt vevő személy, a megkeresett szerv vagy személy részére az eljárási cselekmény elvégzésére határidőt tűzött ki, amely eredménytelenül eltelt, és a bíróság a mulasztóval szemben nem alkalmazta a törvény által lehetővé tett intézkedéseket,


c) a bíróság elmulasztotta a perek ésszerű időn belül történő befejezésére irányuló kötelezettségét azáltal, hogy az ügyben a bíróság utolsó érdemi intézkedése óta eltelt az az ésszerű időtartam, amely elegendő volt arra, hogy a bíróság az eljárási cselekményt elvégezze, vagy annak elvégzéséről rendelkezzen, azonban a bíróság ezt nem tette meg.


(3) Nincs helye kifogás előterjesztésének bizonyítási cselekmény elrendelése, valamint olyan határozat ellen, amellyel szemben külön jogorvoslatnak van helye.


(4) A kifogást annak benyújtója mindaddig visszavonhatja, amíg a bíróság azt érdemben el nem bírálta. A visszavont kifogást újból előterjeszteni nem lehet.


114/B. §


(1) Az ügyben eljáró bíróság a kifogást annak bírósághoz való érkezését követő nyolc napon belül megvizsgálja, és ha azt alaposnak tartja, harminc napon belül megteszi, illetőleg elrendeli a kifogásban sérelmezett helyzet megszüntetése érdekében szükséges intézkedést. A bíróság a kifogás elintézéséről a kifogás előterjesztőjét értesíti.


(2) Ha az ügyben eljáró bíróság a kifogást nem tartja alaposnak, a kifogást tartalmazó beadványt megküldi az ellenfél részére, aki észrevételeit a kézbesítéstől számított nyolc napon belül terjesztheti elő. A határidő elteltét követően a bíróság az iratokat - az esetleg benyújtott észrevételekkel együtt - nyolc napon belül felterjeszti a kifogás elbírálására hatáskörrel rendelkező bírósághoz. A felterjesztésben a bíróság számot ad arról, hogy a hiányolt eljárási cselekmény elvégzésére vagy határozat meghozatalára milyen okból nem került sor.


(3)239 A járásbíróság mulasztásával szemben benyújtott kifogást a törvényszék három hivatásos bíróból álló tanácsa, a törvényszék mulasztásával szemben benyújtott kifogást az ítélőtábla három hivatásos bíróból álló tanácsa, az ítélőtábla mulasztásával szemben benyújtott kifogást a Kúria három hivatásos bíróból álló tanácsa, a Kúria mulasztásával szemben benyújtott kifogást a Kúria másik tanácsa az iratok felterjesztésétől számított tizenöt napon belül tárgyaláson kívül bírálja el.


(4) Ha a kifogást elbíráló bíróság a kifogásban foglaltaknak helyt ad, a mulasztó bíróságot határidő tűzésével a 114/A. § (2) bekezdésének a) és c) pontjában foglalt esetekben az ügy továbbviteléhez szükséges intézkedés megtételére, a 114/A. § (2) bekezdésének b) pontjában foglalt esetben pedig az adott ügyben leghatékonyabb intézkedés foganatosítására hívja fel. A felhívásban - a 114/A. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt esetet kivéve - a kifogást elbíráló bíróság az eljáró bíróságot meghatározott eljárási cselekmény lefolytatására nem utasíthatja. A kifogás alaptalansága esetén azt indokolt határozattal elutasítja. A határozat ellen további jogorvoslatnak nincs helye.


(5) Ha a kifogás előterjesztője ugyanabban a perben ismételten alaptalan kifogást nyújt be, őt a kifogást elbíráló bíróság elutasító határozatában pénzbírsággal (120. §) sújthatja.


(6) A kifogás elintézésére a végzés elleni fellebbezés felterjesztésére és elbírálására vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.

2013. okt. 1. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

köszi oké, na de ebből is az jön le nekem h esélytelen a dolog ...


"c) a bíróság elmulasztotta a perek ésszerű időn belül történő befejezésére irányuló kötelezettségét "


na de ha nincs fixen napra meghatározva, akkor én élek kifogással, aztán majd megindokolják, hogy márpedig az 5 év az ésszerű, ezért elutasítják. szal nehéz ügy ez így nagyon, ráadásul ha másodszor is teszek, és természetesen előre borítékolom, hogy szerintük alaptalan, akkor meg bírság (de még örülhetek, hogy le nem csuknak miatta, bár ki tudja ...)


főleg így gáz a helyzet h tudom a hátterét csak nyilván nyíltan nem gyanúsíthatom meg őket, mert bizonyítani úgyse tudom a szálakat. sajnos arra játszanak, hogy elévüljön az ügy, és ezért nem csinálnak semmit már régóta, és a jelek szerint össze is fog nekik jönni. bár minek is háborgok, ezt már az elején is megmondták, ez is igaz.

esetemben aztán főleg semmi értelme mert a II. fokon lévő elég jó pozícióban lévő személy rángatja az I fokot is, azaz tök hiába kifogásolok én bármit pont a II. fokon :(

hát elég szomorú ez , de ez is a magyar valóság ugye.

2013. okt. 2. 16:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!