Kilakoltathatom a házamból, ha igen hogyan?
A sógoromnak 10%-a van a házunkból..
Teljes körü joga van itt lakni nálunk?
Ha ö eladja a tulajdonrészét.. akkor bárki beköltözhet hozzánk és akármennyi ember?
Az hogy még az övé még nincs joga ott lakni. A tulajdon részét meg csak akkor adhatja el ha ti is bele egyeztek, mivel neki csak 10% van az semmi, vagy ti veszitek át tőle, vagy bele egyeztek hogy adja másnak de az sem ilyen egyszerű ám.
Komoly ügyvédi papírok kellenek hozzá, meg minden.
Ha van haszonélvezete akkor lakhat ott és nem dobhatjátok ki. De ha nektek van nagyobb részetek meg hasznotok és a sógorodnak nincs haszonélvezete csak tulajdona, gond nélkül kidobhatjátok onnan de az eladást a ti tudtotok és a többi tulajdonos tudta nélkül ezt nem teheti meg, ahogy ti sem adhatjátok el az ő bele egyezése nélkül a ti tulajdonrészeteket.
Szóval ez elég bonyolult.
Az lenne a legjobb, ha békésen meg tudnátok egyezni. Ennek azért nem látom sok esélyét, mivel azt írtad, nem akarja eladni az ő részét. (Akkor viszont nem értem, miért aggódsz azon, hogy ha eladja a tulajdonrészét, akkor hozzátok valaki beköltözhet.) Gondolom, arra pedig nincs pénze, hogy ő vegye meg a te részedet.
A lényeg, hogy kettőtök érdekei erősen ütköznek, és ha ezt nem tudjátok rendezni, akkor csak peres úton lehet előrelépni.
Jogodban áll polgári pert indítani az osztatlan közös tulajdon megszüntetése iránt. A bíróság mérlegel, és ha a per folyamán sem tudtok megegyezni (te megvásárolod az ő 10%-át, esetleg ő a te részedet), akkor a bíróság ítélettel kötelez titeket az ingatlan eladására, aminek a megjelölt időn belül eleget kell tenni.
Mondd el ezt a sógorodnak, azzal, hogy az ügyvédi- és perköltségek a vesztes felet terhelik, tehát a saját ügyvédjének a munkadíján kívül még a te ügyvédedet, ill. a bírósági illetékeket stb. is neki kell majd kifizetnie. Ettől remélhetőleg észhez tér, és hajlandó lesz tárgyalni.
(A perköltségeket mint felperesnek, neked kell megelőlegezni, ill. a saját ügyvédedet is fizetni; de a per végén ezeket a költségeket a vesztes félre terhelik.)
Az előbb még nem láttam az utolsó kommentedet.
Az ügyvéd jól mondta, a bíróság valóban nézi, hogy van-e hova mennie a sógorodnak, de inkább a gyerekek miatt.
Ha elég nagy a ház, a bíróság hozhat olyan ítéletet is, hogy a sógorod _valóban_ csak a 10%-ot használhatja. (Ehhez azért legalább 20-30 nm terület kellene, ill. ki kellene alakítani, hogy külön bejáratú legyen a lakrész.)
Ennél esélyesebb az, hogy csak a sógorodat kötelezik a kiköltözésre, de a családja ott maradhat. Ez persze konfliktusokat szülhet a testvérek között, de hát azok így is vannak...
A bíróság a jelenlegi magatartástól eltiltó határozatot is hozhat. Azaz megtilthatja a sógorodnak, hogy ordibáljon a gyerekeiddel, ill. hogy meztelenül közlekedjen a lakásban.
Szóval mindenképp próbáljatok meg beszélni vele, hogy ez így nem mehet tovább, és vagy alkalmazkodik a ti elvárásaitokhoz, vagy kenyértörésre kerül a sor. Ez esetben keressetek egy normális ügyvédet, aki nem csak lehúzni akar, és ő konkrétan meg fogja mondani, hogy milyen pert érdemes indítani. (Az is lehet, hogy többet egyszerre, ill. egy kereseti kérelmen belül több kérelmet nyújtotok be.)
"és kérni lehet valami közös tulajdon megszüntetését is"
Igen itt elővételi jogotok van. Utána megveszitek. Ha nem akar elmenni végrehajtást kértek ellene. Utána kirakjátok.
A többi 90%, hogy oszlik meg?
"Ha ö eladja a tulajdonrészét.. akkor bárki beköltözhet hozzánk és akármennyi ember?"
Gondolom, itt arra célzol, hogy kib....ból kisebbséget "telepítene be". Nem?
Egyébként itt is elővételi jogotok van.
Amíg nincs közös/bírósági megállapodás, addig az ingatlan osztatlan közös tulajdon, vagyis mindegyik fél használhatja a teljes területet. Elővásárlási jogod van, így ugyan azon az áron a vevő/bérlő helyébe léphetsz. A sógorodnak mond el a kifogásolt dolgokat, ha nem változik a helyzet kérj ellene birtokvédelmet.
A közös tulajdon megszüntetése nem feltétlenül lenne a legjobb megoldás (gondolom te is ott laksz). Legrosszabb esetben dönthet úgy is a bíróság, hogy elárverezteti a teljes ingatlant (olyat nem lehet, hogy csak a ö részét), ám gyakran áron alul kerül értékesítésre, és a Vht. miatt ellened indított árverezésen nem licitálhatsz. Ilyen esetben ez közös költségnek számít, úgyhogy a költségeket (perköltség, árverezési költség...) tulajdoni hányad arányában kell állni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!