Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A lakosság köteles ingyen...

Zsófia szonja kérdése:

A lakosság köteles ingyen közmunkát végezni?

Figyelt kérdés
Törvényes ez? Drávakeresztúron közmunkaprogram van közmunkások június 06 nyári kánikula munkaidőben lakásuk hűs szobájában hűsölnek. Közpénzen az utcán 30 cm a fű kaszálás helyet nyári vakációznak. De amikor kaszálnak ott hagyják a lekaszált füvet, "ráérnek a lakók majd elsöprik". A lakók nem kötelesek ingyen közmunkát végezni.
2013. jún. 19. 17:29
 1/8 anonim ***** válasza:
Már miért kéne a lakosságnak közmunkát végezni? Ha a közmunkás szarul dolgozik az ugyan olyan, mintha az önkormi megbízna egy céget és az szarul végezné el a munkát. Ilyenkor sem a lakosság javítja ki a hibát. Itt is rosszul dolgozott a kivitelző, addíg ne fizesse ki az állam amíg a melót nem végzi el. Ennyi.
2013. jún. 19. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A lakóknak főleg akik családi kertes házban élnek nekik azon a részen kötelességük mármint ami előttük van járda és füves szakasz annak az eltakarítása és rendbetartása az ő dolguk lenne. Sokan meg is csinálják ám, bár ez önkormányzat függő igazából. De itt nálunk évente kétszer nyírják itt a füvet a környéken, itt is elsősorban az árok mentén lévő részt csinálják meg, mert az az önkormányzaté, de a másik oldalon ahol mi vagyunk itt nem is kötelességük, de mégis megcsinálják és szépen el is takarítják.

Itt sosem volt ebből gond hogy ne takarítsák el. Persze van olyan hely ahová egy kupacba kirakják a száradt füvet főleg oda ahol állatok vannak azt úgy szokták kérni a lakók, de az sem jellemző.

2013. jún. 19. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem köteles ingyen közmúnkát végezni a lakok mert a közterület tisztán tartása az önkormányzat feladata.Az önkormányzati trv ben is igy van de a nincs bene hogy a közetrületett a lakok takaritsák.Akkor miért kell közmúnkásokat tartani az adó inkból nem dolgoznak megérte az elnemvégzet múnkárt felveszik a fizetést ez derülki a fenti cikböl.
2013. jún. 19. 18:12
 4/8 anonim ***** válasza:
A helyesírásod borzasztó!
2013. jún. 19. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Salamon Bálint ***** válasza:

Az ingatlantulajdonos feladatai


6. §


Az ingatlantulajdonosnak a közterület tisztántartásával, a zöldterület, park ápolásávalkapcsolatos feladatai:a) az ingatlan előtti járdának (járda hiányában egy méter széles területsávnak), a járda mellettizöldsáv úttestig terjedő teljes területének, legfeljebb az épület 10 méteres körzetén belüliterületének gondozása, tisztántartása, szemét- és gyommentesítése, burkolt területeken a hóeltakarítása és síkosság mentesítése; ha az ingatlannak két közúttal is érintkezése van, a fentifeladatok mindkét irányra vonatkoznak


b) az ingatlan melletti nyílt ároknak és műtárgyainak tisztántartása, gyommentesítése;c) a két szomszédos terület, épület közötti – kiépített úttal, járdával ellátott vagy anélküli –közforgalmi területsáv vagy átjáró esetében a tisztántartási kötelezettség a tulajdonosok közöttfele-fele arányban oszlik meg;d) az ingatlanon lévő madarak fészkelő helyei alatti közterület szennyeződéstől valómegtisztítása.



7. §



Az ingatlantulajdonosnak az épülete, telekingatlana tisztántartásával kapcsolatos feladatai:a) mind a beépített, mind a beépítetlen ingatlan tisztántartása, gyommentesítése, a járda ésúttest fölé benyúló ágak, bokrok megfelelő nyesése;b) bontás, építés, felújítás és karbantartás miatt üresen álló ingatlan és az előtte húzódó járdatisztántartása a kivitelező feladata, ha az nem azonos a tulajdonossal; az építési munkakivitelezője köteles az építés területét és közvetlen környékét tisztán tartani.

2013. jún. 20. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés

44/A. § (1) a) önkormányzati ügyekben önállóan szabályoz és igazgat, döntése kizárólag törvényességi okból vizsgálható felül,

(2) A helyi képviselőtestület a feladatkörében rendeletet alkothat, amely nem lehet ellentétes a magasabb szintű jogszabállyal.

Nem tütközhet az alptörvényel a fenti hivatkozás.

2013. jún. 20. 14:14
 7/8 A kérdező kommentje:
Az ingatlantúlajdonos feladatai 6.§ és 7.§ nemtartalmaz ijen követelményt az önkormányzat rol szoló trv,2011. évi CLXXXIX. törvény,Magyarország helyi önkormányzatairó.Valószinüleg önkormányzati képviselöitestület rendelete amire a fenti kommentben hivatkozol az alkotmány ellenes igy hatálytalan semmis nek minösül.
2013. jún. 20. 14:25
 8/8 A kérdező kommentje:

FELADAT- ÉS HATÁSKÖRÖK


Önkormányzati feladat- és hatáskörök


10. § (1) A helyi önkormányzat ellátja a törvényben meghatározott kötelező és az általa önként vállalt feladat- és hatásköröket.

(2) A helyi önkormányzat - a helyi képviselő-testület vagy a helyi népszavazás döntésével - önként vállalhatja minden olyan helyi közügy önálló megoldását, amelyet jogszabály nem utal más szerv kizárólagos hatáskörébe. Az önként vállalt helyi közügyekben az önkormányzat mindent megtehet, ami jogszabállyal nem ellentétes. Az önként vállalt helyi közügyek megoldása nem veszélyeztetheti a törvény által kötelezően előírt önkormányzati feladat- és hatáskörök ellátását, finanszírozása a saját bevételek, vagy az erre a célra biztosított külön források terhére lehetséges.

(3) A helyi önkormányzat - törvényben meghatározott esetekben - az állammal kötött külön megállapodás alapján elláthat állami feladatokat. A megállapodásban rendelkezni kell a feladatellátás finanszírozásáról.

11. § (1) A községnek, a városnak, a járásszékhely városnak, a megyei jogú városnak, a fővárosnak és kerületeinek, valamint a megyei önkormányzatnak egymástól eltérő feladat- és hatáskörei lehetnek.

(2) Törvény a kötelező feladat- és hatáskör megállapításánál differenciálni köteles, figyelembe véve a feladat- és hatáskör jellegét, a helyi önkormányzatok eltérő adottságait, különösen

a) a gazdasági teljesítőképességet;

b) a lakosságszámot;

c) a közigazgatási terület nagyságát.

(3) Jogszabály a hatáskör telepítésével egyidejűleg meghatározza a feladat- és hatáskörellátáshoz szükséges minimális szakmai, személyi, tárgyi és gazdasági feltételeket.

12. § (1) A nagyobb gazdasági teljesítőképességű, lakosságszámú települési önkormányzat számára előírt kötelező feladat- és hatáskör ellátását - annak egyetértésével - más települési önkormányzat vagy társulása önként akkor vállalhatja, ha azt

a) a lakossági igények indokolják;

b) gazdaságosabban és legalább változatlan szakmai színvonalon;

c) többlet állami támogatás igénybevétele nélkül

képes ellátni.

(2) A feladat- és hatáskör vállalásáról a települési önkormányzat képviselő-testülete - a feladat- és hatáskör eredeti címzettjének előzetes egyetértése esetén - rendeletben, a társulás határozatban dönt a feladat- és hatáskör vállalás tervezett időpontját megelőzően legalább három hónappal korábban. Az (1) bekezdésben foglalt feltételek meglétét a kormányhivatal - indokolt esetben más állami szervek bevonásával - törvényességi felügyeleti eljárás keretében vizsgálja. Törvény vagy megállapodás eltérő rendelkezésének hiányában az ellátás megkezdésének időpontja a döntést követő év január 1. napja.

(3) A feladat- és hatáskör vállalása esetén a települési önkormányzat a központi költségvetéstől igényelheti a vállalt feladattal arányos fedezet biztosítását.

13. § (1)2 A helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó helyi önkormányzati feladatok különösen:

1. településfejlesztés, településrendezés;

2. településüzemeltetés (köztemetők kialakítása és fenntartása, a közvilágításról való gondoskodás, kéményseprő-ipari szolgáltatás biztosítása, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása, gépjárművek parkolásának biztosítása);

3. a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése;

4. egészségügyi alapellátás, az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások;

5. környezet-egészségügy (köztisztaság, települési környezet tisztaságának biztosítása, rovar- és rágcsálóirtás);

6. óvodai ellátás;

7. kulturális szolgáltatás, különösen a nyilvános könyvtári ellátás biztosítása; filmszínház, előadó-művészeti szervezet támogatása, a kulturális örökség helyi védelme; a helyi közművelődési tevékenység támogatása;

8.3 szociális, gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások;

9. lakás- és helyiséggazdálkodás;

10. a területén hajléktalanná vált személyek ellátásának és rehabilitációjának, valamint a hajléktalanná válás megelőzésének biztosítása;

11. helyi környezet- és természetvédelem, vízgazdálkodás, vízkárelhárítás;

12. honvédelem, polgári védelem, katasztrófavédelem, helyi közfoglalkoztatás;

13. helyi adóval, gazdaságszervezéssel és a turizmussal kapcsolatos feladatok;

14. a kistermelők, őstermelők számára - jogszabályban meghatározott termékeik - értékesítési lehetőségeinek biztosítása, ideértve a hétvégi árusítás lehetőségét is;

15. sport, ifjúsági ügyek;

16. nemzetiségi ügyek;

17. közreműködés a település közbiztonságának biztosításában;

18. helyi közösségi közlekedés biztosítása;

19. hulladékgazdálkodás;

20. távhőszolgáltatás;

21. víziközmű-szolgáltatás, amennyiben a víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény rendelkezései szerint a helyi önkormányzat ellátásért felelősnek minősül.

(2) Törvény a helyi közügyek, valamint a helyben biztosítható közfeladatok körében ellátandó más helyi önkormányzati feladatot is megállapíthat.

14. §4 (1) A 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatok ellátásának részletes szabályait, ha e törvény másként nem rendelkezik, jogszabályok tartalmazzák.

(2) A 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott közterület, illetve közintézmény nem viselheti

a) olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, vagy

b) olyan kifejezést vagy olyan szervezet nevét, amely a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerre közvetlenül utal.

(3) Ha a helyi önkormányzat döntése során kétség merül fel a tekintetben, hogy a közterület neve megfelel-e a (2) bekezdésnek, arról beszerzi a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalását.

14/A. §5 Azonos településen - a fővárosban azonos kerületen - belül eltérő nevű, azonos név esetén eltérő jellegű közterületek lehetnek.

15. § A helyi önkormányzat feladat- és hatásköreinek ellátása során - törvényben meghatározott módon és mértékben - biztosítja a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő személy feladatellátásba történő bevonását.

16. §6 (1) Ha az Európai Unió vagy más nemzetközi szervezet felé vállalt kötelezettség határideje eredménytelenül telt el, vagy a határidőben történő teljesítés elmaradásának reális veszélye fennáll, a Kormány a kötelezettséggel összefüggő beruházás megvalósításáról saját hatáskörben gondoskodhat. A Kormány a beruházás saját hatáskörben történő megvalósításáról egyedi határozatban dönt.7

(2)8 A Kormány határozatának bírósági felülvizsgálatát az érintett önkormányzat képviselő-testülete a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságnál kérheti. A perben felperesként az önkormányzat képviselő-testülete, alperesként a Kormány vesz részt. A Kormányt - ha a Kormány az (1) bekezdésben említett határozatában másként nem rendelkezik - a helyi önkormányzatokért felelős miniszter képviseli. A bíróság a határozat felülvizsgálata során a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény XX. fejezetének rendelkezéseit - a (3) bekezdésben írt eltérésekkel - alkalmazva, soron kívül jár el.

(3)9 A keresetlevelet a Kormányt a (2) bekezdés alapján képviselő miniszternél a felülvizsgálni kért határozatnak a Magyar Közlönyben történő közzétételének napjától számított tizenöt napon belül kell benyújtani. Ha a perben a miniszter által vezetett minisztérium ügyintézője jár el képviselőként, képviseleti jogosultságát - külön meghatalmazás nélkül - munkáltatói igazolványával igazolja. A perben első fokon eljárt közigazgatási szervnek a minisztert kell tekinteni. A bíróság ítélete ellen felülvizsgálatnak és perújításnak helye nincs.

(4) A helyi önkormányzat köteles a beruházás megvalósításához szükséges, tulajdonát érintő intézkedések tűrésére.

(5) A Kormány által kijelölt miniszter jogosult bármely önkormányzati beruházás teljesítésének megvalósulását megismerni a tervezéstől a beruházás befejezéséig. A miniszter - a személyes adatok kivételével - adatot kérhet be, jogosult a beruházást megvalósító önkormányzat irataiba betekinteni, a beruházás teljes dokumentációját megismerni.

(6)10 Az önkormányzat és a jogszabályban meghatározott állami szervek - annak érdekében, hogy a beruházások megvalósítása figyelemmel kísérhető legyen - a jogszabályban meghatározott adatokat szolgáltatják az (5) bekezdés szerinti miniszter részére. Az adatszolgáltatás személyes adatokra nem terjed ki.

16/A. §11 A helyi közutakon, a helyi önkormányzat tulajdonában álló közforgalom elöl el nem zárt magánutakon, valamint tereken, parkokban és egyéb közterületeken közúti járművel történő várakozási (parkolási) közszolgáltatást a helyi önkormányzat, vagy kizárólag ezen közszolgáltatási feladat ellátására alapított költségvetési szerv, 100%-os önkormányzati tulajdonban álló, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, vagy e gazdasági társaság 100%-os tulajdonában álló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, illetve önkormányzati társulás láthatja el külön törvényben szabályozottak szerint.

2013. jún. 20. 14:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!