Öröklési vita, sokan vagyunk testvérek, hogy lesz ez most?
Édesanyánk nemrégiben elhunyt sajnos.. Az ő nevén van egy ház. Ki és hogyan részesedik belőle, ha 6-an vagyunk testvérek + édesanyám 2 árva gyermek gyámja volt ( nevelőszülő ) + ott van édesapám, aki nem volt összeházasodva anyuval sem élettársi kapcsolat sem volt hivatalosan kötve.
Ha mindannyiónk kap belőle pl.1/6-od részt.. de az egyik ott lakik még, az hogyan lesz eladva? Hogy lehet ilyen ingatlant eladni a más beleegyezése nélkül?
Nehezen.
Ez egy piszok nehéz verzió lesz, keress sürgősen egy ügyvédet - vagy, ha aprópénzről van szó, minél gyorsabban mondj le a részedről.
Aprópénz ilyen esetben pár százezer forintos esetleges nyereség, mert ha nagyon veszekedősek vagytok, akkor ezt el lehet húzni 5-6 évig is, tárgyalásokkal, értékbecsléssel, miegymással - a gatyátok is rámegy. Inkább egyezz meg valakivel, hogy x összegért átruházod rá a részedet, és szabadulj meg belőle.
Borzasztóak az ilyen perek, ahogy a család az elhunyt holtteste felett marakodik :\
Kedves kérdező!
Bocsánat, de nem fogalmaztál elég pontosan, így kicsit nehéz lesz megválaszolni a kérdést.
1. A 2 árva gyermeket édesanyád örökbe fogadta, vagy csak gyámja volt? Mert nem mindegy. Ha örökbefogadás volt, akkor az örökbefogadottak is örökölnek, míg gyámság esetén nem.
2. Édesapád ez esetben nem örököl és haszonélvezeti jog sem illeti meg, kivétel persze, ha a ház közös tulajdon volt, illetve a saját tulajdona nem képezi az örökség részét.
3. A törvényes öröklés rendje szerint tehát ha hatan vagytok testvérek, akkor minden testvér 1/6-od részt örököl az ingatlanból (ahogy minden egyéb ingó dologból is) Mivel kifejezetten az ingatlanra nézve voltak kérdéseid, ezért azokat szeretném megválaszolni:
a). Az ingatlan az örökhagyó halála pillanatában a hat testvér (ha tényleg nem voltak örökbefogadva az árvák) közös tulajdonát képezi. Amennyiben el szeretnétek adni a házat, úgy mindenkinek bele kell egyeznie az eladásba. Ezt közjegyző által hitelesített okiraton kell megtenni és illetékköteles. Nagyon fontos, hogy az eladáshoz az összes tulajdonostárs egybehangzó akarata szükséges. Ha eladtátok a házat akkor a vételi ár fennmaradó része képezi majd az örökséget és azt kell a megfelelő arányban elosztanotok. Más beleegyezés nélkül nem lehet eladni az ingatlant! Mivel az egyik testvéred ott lakik, ezért szerintem neki még haszonélvezeti joga van a házra nézve. Ha nincs új lakás, vagy ingatlan a nevén addig szerintem ő lakhat ott, de most bevallom ebben nem vagyok biztos.:S
Remélem tudtam segíteni!
Ha van haszonélvező akkor ő dönt nagyjából mindenről.
A haszonélvezeti jog magasabb mint a tulajdonosi jog, ő mondhatja meg ki lakhat a lakásban.
Haszonélvező nem akarja eladni akkor el lehet de gyakorlatilag senki nem vesz egy olyan lakást amibe nem költözhet be mert azon haszonélvezeti jog van.
Kicsit pontosítanám az előttem szóló válaszát:
A bátyádnak csak a többi tulajdonos tulajdoni hányadára nézve van haszonélvezeti joga. A saját 1/6-od tulajdoni hányadára nézve nem, mivel haszonélvezeti jog, csak a más tulajdonára nézve állhat fenn. Elég fura egy helyzet ez így. Elméletileg eladható az ingatlan így is, de elég ritka eset lenne, ha bátyád eladná a részét, de a haszonélvezeti jogáról nem mondana le... Bevallom őszintén ilyennel még nem is találkoztam. Szerintem ilyenkor ingyenesen le kell mondania a haszonélvezeti jogáról és úgy eladni az egészet. Na persze ez nem ilyen egyszerű, de ahogy már mondtam itt az összes tulajdonos beleegyezése kell, hogy el lehessen adni az ingatlant.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!