Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent a földvásárlási...

Mit jelent a földvásárlási moratórium? Hogyan nyilvánul ez meg az EU-ban? Mi a haszna? Miért hosszabbíttatták meg három évvel?

Figyelt kérdés

2013. ápr. 4. 17:51
 1/6 rémuralom ***** válasza:
100%

A földvásárlási moratórium 7+3 évre biztosította a lehetőséget Magyarországnak a belépés után (ez ugye jövőre jár le), hogy korlátozza a nem magyar állampolgárok földvásárlását Magyarországon. Egyszerűen úgy nyilvánul meg, hogy senkinek nem lehet a nevén föld, aki nem rendelkezik magyar állampolgársággal.


A haszna elméletileg az lett volna, hogy az "ég és föld" jellegű földárak miatt szinte minden földet a külföldiek vásároltak volna fel, és ezt akarták megakadályozni. Arra számítottak, hogy tíz év alatt talán felmennek annyira az árak, hogy a földfelvásárlás ne okozzon hirtelen árrobbanást. Nem jött be, a magyar földárak fizetőképes kereslet híján ugyanúgy a béka feneke alatt vannak, mint 2004-ben, és amint megjelenik a külföldi fizetőképes kereslet, az árrobbanás be fog következni.


A meghosszabbításának szerintem pusztán politikai okai voltak, a Fidesznek nem bocsátották volna meg a szavazói, ha engedi külföldi kézre kerülni a magyar földet.

2013. ápr. 4. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 (g)brigi ***** válasza:
100%

Ez a TERMŐföld vásárlásának tilalmát jelenti külföldiek vonatkozásában. EU-ban úgy nyilvánul meg ez, hogy létezik egy olyan jogintézmény, hogy uniós polgárság. Az EU tagállamok állampolgárai mind uniós polgárok. Ez többek között olyan kötelezettséget ró az egyes tagállamokra, hogy nem hozhatnak diszkriminatív intézkedéseket. Tehát a más TAGállambeli állampolgárt, ugyanolyan elbánásban kell részesíteni, mint a saját állampolgárt. Ez az, ami miatt szóba jön itt az EU. Amikor egy állam csatlakozik az EU-hoz, lehetőség van arra, hogy különböző védintézkedést fenntartson néhány évig. Ilyen volt hazánkban ez a moratórium is, de pl néhány évig korlátozhattuk külföldiek munkavállalását is, de ilyen "engedmény" volt a házipálinka vonatkozásában az akkori adókedvezmény fenntartásának lehetősége is (ezért volt a nagy felháborodás, amikor eltörölte a kormány, mert ezáltal hátrányosabb helyzetbe hoztuk a külföldről érkező pálinkát, szeszes italt, adó nem lévén a miénket olcsóbban vehették meg, mint a beérkezőt, amit adó terhel...sajnos!! az uniós versenyjog ilyen protekcionalista gazdaságpolitikát nem enged, nem védhetjük a hazai termékeket, sőt még állami pénzből, állami szervek! általi magyar termékeket népszerűsítő programok is uniós jogba ütköznek)

Ha valamit kivételesen enged az EU, lásd moratórium, az csak nagyon fontos állami/közérdekre való hivatkozásból lehetséges. Nálunk a mg-ban a külföldiek vásárlási lehetőségének megnyílta miatt fellépő várható súlyos piaci zavarok miatt van lehetőség az ideiglenes korlátozásra.

Hogy mi a haszna a moratóriumnak? Hogy a magyar TERMŐföld, magyar ember kezébe maradjon. (ha már a pol-i fő fők annyi mindent elpotyáztak)

2013. ápr. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Újabb kérdéseim akkor ide vonatkozóan


Alkotmányosan tehát nem is levédhető a magyar termőföld, mivel az előbb-utóbb (a moratórium hatályának lejártával) ütközik majd az EU-jogszabályokkal? A termőföld alkotmányos védelme tehát csak látszat, s igazából még mindig csupán a földvásárlási moratórium az akadálya a külföldiek általi földvásárlásnak? És különben is... ha az EU évek óta tiltja a magyarországi nem magyarok által történő termőföldvásárlást, miért hallani azt mindenfelé, hogy alig van magyar föld magyar kézen? Ez nem a termőföldekre vonatkozik?

2013. ápr. 4. 21:31
 4/6 (g)brigi ***** válasza:
100%

Nem az EU tiltja, az EU pont hogy azt akarja előmozdítani, hogy vásárolható legyen.

Egyébként a teljesség kedvéért (és a még nagyobb zűrzavar érdekében :)) magyarországi lakóhellyel rendelkező nem magyar ámp. vásárolhat termőföldet.

Alkotmányos kivédés okos logika. De ez már lejátszott ügy volt EU és Németo. között és az uniós jog elsőbbsége győzött. Uniós jogba nem ütközhet még alaptörvény sem.

Moratórium termőföldre vonatkozik, ez gondolom értékesebb mint a rendes föld. Amit hallottál, én arról nem tudok.

2013. ápr. 4. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 (g)brigi ***** válasza:

Közben megértettem a lényeget. Szóval igen, pont ez benne a pláne, hogy külföldi szerezhet/szerezhetett termőföldet eddig is abban az esetben!, ha volt bejelentett lakóhelye Magyarországon. A moratórium azokra vonatkozott, akiknek semmilyen kapcsolódási pontjuk nem volt országunkkal.

Akkor biztosan ezért hallhattad hogy sok föld..termőföld így is külföldi kezén van.

2013. ápr. 4. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Alapvetően az EU az Európai Unión belüli tagállamok közötti egyenlő elbánást követeli meg. A ma is hatályos földtörvény ezzel teljesen ellentétes volt 2004-ben, amikor csatlakoztunk az Európai Unióhoz. Ennek megmaradására azért kapott Magyarország 7 év átállási időt, mert társadalmi-gazdasági indokokra hivatkoztunk. Magyarország területének ugyanis 78%-a termőföld.

A tilalom (amit 3 évvel meghosszabbítottak) jövőre jár le. Ezért kell új földtörvény.

Az új földtörvény sem enyhít a tagállami állampolgárok földszerzésén. Ehelyett - hogy teljesüljön az egyenlő elbánás - a magyaroknak is ugyanilyen korlátokat emel.

Mindenkinek 4 együttes feltételt kell teljesítenie:

- 3 éve Magyarországon éljen

- 3 éve mezőgazdasági tevékenységet folytat

- a törvény szerint meghatározott földműves kritériumának megfelel

- a szerzendő földtől lakóhelye nem lehet távolabb, mint 20 km.


Befektetésként tehát az új földtörvény alapján se magyar, se külföldi nem vehet földet. Aki földet vesz, annak földművesnek kell lennie, s művelnie kell. Ha nem műveli, akkor 400.000 Ft/hektár bírságot kell fizetnie havonta addig, amíg a jogellenes állapot fennáll. Az átlagos birtokméret 20 ha Magyarországon, vagyis cirka 8 millió/hó bírságot szabnak ki arra, aki csak trükközik a földdel.

Egyedül a zártkerti termőföldet vehet majd bárki akkor is, ha nem földműves, de ebből is csak 1 ha-t. A termőföld tulajdon eladását ráadásul hatósági engedélyhez tervezik kötni. Vagy a Kormányhivatalok Mezőgazdasági Szakigazgatási Szervének megküld a Földhivatal minden bejelentett tulajdonszerzési bejelentés iratait, és megfogja vizsgálni, hogy a vevői oldalon teljesül-e a fent említett 4 feltételnek. Ha bármelyik nem teljesül, a tulajdoni lapra a tulajdonszerzés nem jegyezhető be.

2013. ápr. 5. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!