Melyik igazságosabb: Ugyanazért a bűnért ugyanakkora büntetés, vagy a következmények is beleszámítása?
Valamelyik ismeretterjesztő műsorban találkoztam a dilemmával, amikor az érzelmi döntésbefolyásról volt szó.
Szóval, az alapeset, hogy Karcsi, Teri, Julcsa, Marci ugyanúgy, alkoholos befolyásoltság alatt ül be a gépjárművébe. Mindannyian balesetmentesen vezettek eddig, véralkohol-szintjük is megegyezik, ahogy minden más körülmény.
Karcsit egy rendőr meszeli le.
Teri nekimegy egy villanyoszlopnak.
Julcsa elüt egy embert, de az csak könnyebb sérüléseket szenved.
Marci is elüt egy embert, de az illető meghal.
Egyrészről mind ugyanakkora hibát követtek el, másrészt más fajsúlyú károkat okoztak. Karcsi ugyanúgy elüthetett volna valakit, Teri villanyoszlopa is lehetett volna ember, Julcsa áldozata is eshetett volna rosszul. A következmények közötti különbség nem az ő érdemük.
Mi lenne a jó megítélés?
"Ez az súlya a bűnének a magyar bíróság szerint? Ennyi az értéke két ifjú magyar életnek?"
El vagy te tévedve, vérengző barátom!
Ennek az ég viágon semmi köze a magyarsághoz. Nyugat-Európában ugyanezek a büntetések, és bár nekem is enyhének tűnnek. tíz év gályarabságot nem adnék egy oszlop elütéséért...
Abban is tévedsz, hogy a halálbüntetés elrettenti a bűnöözőket, vagy megjavítja a statisztikát. Az USA-ban nincs kevesebb bűnelkövetés azokban az államokban sem, amelyekben még létezik a halálbüntetés. Te pedig a középkorba akarsz visszasétálni, hogy nyilvános égetéseket és akasztásokat láthass? Perverz egy fickó vagy, hallod-e!
Kérdező, rendkívül érdekes a probléma, amit felvetettél.
De Justitia vak, és csak a tényeket veszi figyelembe. A véletleneket nem számíthatjuk valós tényeknek, és bár az alapbűn ugyanaz volt, a megtörtént események - a következmények - nem ugyanazok. Meg hát persze a bíróságon is emberek ítélnek, nem robotok. Mint ahogy a törvénykönyveket is emberek írták. A te példádban csak a következményeket lehet nézni, még ha a szerencse - vagy inkább a szerencsétlenség - játszott is közre a négy felelőtlen fiatal esetében.
"Abban is tévedsz, hogy a halálbüntetés elrettenti a bűnöözőket, vagy megjavítja a statisztikát."
Nincs igazad.
Mert ha ott lógnának a faluszélén 24 órán belül ,azok akik egy befőttért és 5000 ft-ért képesek agyonverni tisztességben megőszült idős embereket,jobban átgondolnák a tettük súlyát mindannyian akik ilyesmit terveznek.
De így ,hogy az fenyegeti őket,hogy majd pár év múlva lehet hogy kapnak egy két év börtönévet.Amit a tesókákkal lájtosan eltöltenek és szednek magukra pár kilót ,némi izmokat és továbbképzik magukat .Ebben a formában nincs elrettentő ereje a büntetéseknek.
Ittasan volánhoz ülni ,nem szabálysértés, nem elnézhető "ejnyebejnye" dolog hanem BŰNCSELEKMÉNY!
Helló ébresztő!Ennyit se tudtok?
4-esnek üzenem, hogy az ilyen értelmezésekért lehet pl megbukni statisztika vizsgán! :D
Érdekes, hogy erre olyan marha könnyen adnak mások választ, mintha kézenfekvő lenne. 8 év erkölcstan után azt kell mondjam, fogalmam sincs a korrekt válaszról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!