Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mely pontokra kell figyelni,...

Mely pontokra kell figyelni, egy albérleti szerzödés megkötésekor, ha én vagyok az albérlö?

Figyelt kérdés

Kiskapukra gondolok, esetleg tapasztalatokra!


Köszönöm!


Kozma Artúr


2013. márc. 13. 23:05
 1/9 anonim ***** válasza:
Arra hogy ne határozott időre kötsd, hanem határozatlanra, mert ha elmész előtte a kaució marad a főbérlőnél. Jelentsen be.
2013. márc. 13. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. márc. 13. 23:17
 3/9 anonim ***** válasza:
53%
Jól mondja #1, határozott időre kötött bérleti szerződés a bérlőre nézve szinte mindig előnytelen (vagy gáz a lakás, csak nem látszik az elején, és akkor nem tudsz lelépni, vagy jó a lakás, akkor még maradnál, de a bérbeadó nem köteles hosszabbítani). Legyen írásos bérleti szerződés két tanúval aláíratva, és akkor azt bemutatva a tulajdonos külön aláírása nélkül bejelentheted a lakcímedet (akár lakóhelyet, azaz állandó lakcímet is, választásod szerint), ez törvénymódosítás március 1. óta. A kötelező lakcímbejelentést a tulajdonos nem jogosult megtiltani, ilyen kikötés a szerződésben érvénytelen. Legyen leltár a berendezési tárgyakról és azok állapotáról, valamint megállapodás arról, hogy ki fizeti a karbantartást. Nagyon jól nézd meg az ablakok és a szigetelés állapotát, és hogy penészedik-e a lakás. Bérbeadó felmondása esetére minimum három hónap felmondási időt kell kikötni (ennél rövidebb felmondási idő ellentétes a törvénnyel, ezért semmis). Közös költségből legalább a felújítási alapot vegyétek ki, azt fizesse a tulajdonos (az épület karbantartása a tulajdonosok felelőssége).
2013. márc. 14. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 kovpet ***** válasza:

"a bérbeadó nem köteles hosszabbítani"


Miért, mikor köteles? Ez egy polgárjogi szerződés, két egyenlő fél között, senkit nem lehet kötelezni semmi ilyesmire...


"minimum három hónap felmondási időt kell kikötni (ennél rövidebb felmondási idő ellentétes a törvénnyel, ezért semmis)"


Linkelnéd kérlek a vonatkozó jogszabályt?

2013. márc. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#4: a határozatlan időre kötött szerződést nem kell meghosszabbítani, mert nem jár le, a bérbeadó rendes felmondása pedig felmondási időhöz kötött, sőt, esetenként vitatható. Míg a határozott időre kötött szerződés megszűnése nem vitatható (rendes felmondással pedig nem lehet megszüntetni, tehát idő előtti kiköltözéskor jogilag nemhogy a kauciót, hanem a szerződés lejártáig esedékes összes bérleti díjat követelheti a bérbeadó). Ezért hátrányos a bérlőre nézve.


A lakástörvény pedig itt található:


[link]


"(5) A bérbeadó a határozatlan időre szóló szerződést - ha a felek másképpen nem állapodtak meg - írásban, cserelakás és a 24. § (1) bekezdésének a)-d) pontjaiban meghatározott okok fennállása nélkül is felmondhatja a hónap utolsó napjára; a felmondási idő azonban nem lehet rövidebb három hónapnál."

2013. márc. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 kovpet ***** válasza:

Határozott idő esetén viszont a bérbeadó sem adhatja ki másnak a lakást vagy nem adhatja el. Ez nem előnyös vagy hátrányos, hanem ez egy jellemzője a határozott idejű szerződéseknek.


A másodikat köszi, de szerintem a:

"ha a felek másképpen nem állapodtak meg" vonatkozik a második részre is.

2013. márc. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#6: Világos, hogy a szerződés aláírásával mindkét fél elfogadja, hogy a bérlet határozott időre szól; én csak azt állítottam, hogy ez a bérlőnek inkább hátrányos szokott lenni. (Tipikusan rejtett hibás lakásba, inkorrekt bérbeadóba lehet így belefutni.)


A felmondási időhöz: a "ha a felek másképpen nem állapodtak meg" arra vonatkozik, hogy a rendes felmondás egyáltalán lehetséges. Egyébként rendes felmondásnál a bérbeadónak cserelakást kellene felajánlania, máskülönben nem mondhatná fel a szerződést. A legalább három hónap felmondási idő (a bérbeadó rendes felmondása esetén) azonban mindenképpen követelmény, ha van cserelakás, ha nincs. Ezzel ellentétes szerződéses kikötést jogilag nem lehet érvényesíteni.

2013. márc. 14. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#6: a lakást a tulajdonos alapvetően bármikor eladhatja, viszont a bérleti szerződés attól még érvényben marad az új tulajdonossal.
2013. márc. 14. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos információkat!
2013. márc. 14. 19:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!