Örökösödéssel kapcsolatban szeretnék kérni. Ha 3 testvérből 1 nem ír alá, hogyan adható el a ház?
Amennyiben a hagyatéki eljárás lezajlott, keresetet kell beadni a területileg illetékes Bíróságon "közös tulajdon megszüntetése" jogcímen.
A jogerős végzés után 3 eset lehetséges:
Ti váltjátok meg a harmadik tulajdoni részét
Ő váltja meg a tiéteket
A bírósági végrehajtó elárverezteti.
Jobb megegyezni, mert a fenti procedúra sok idő és sok pénz.
A személyt megilleti a tulajdonával történő szabad rendelkezés joga. Tehát senki sem kényszeríthető arra, hogy lemondjon a tulajdonjogáról.
Azonban a közös tulajdon sajátosságából kifolyóan, ugye az ingatlan teljes tulajdoni hányadának elidegenítéséhez szükséges az összes tulajdonos hozzájáruló nyilatkozata. Ez azonban nem akadálya annak, hogy a tulajdonostársak a tulajdoni hányadukkal rendelkezzenek. Emiatt pert indítani csak akkor lehet, ha sérti a Ptk. 5. § rendelkezéseit (joggal való visszaélés). Illetve meg lehet szüntetni a közös tulajdont:
1. A dolog természetbeni megosztásával (ingatlan esetében, amennyiben lehetőség van jogi megosztásra),nem kerülhet rá sor:
- ha a megosztás jelentős értékcsökkenéssel jár
- ha a rendes gazdálkodás körét lehetetlenné teszi
- ha a foglalkozás gyakorlása nem válik lehetségessé
2. A dolog tárgyainak, vagy annak részeit a bíróság a tulajdonostársak tulajdonába bocsátja, megfelelő ellenérték fejében (magához váltás)
3. A dolog értékesítése és az abból befolyt vételár szétosztása.
A bíróság köteles ezt a sorrendet betartani, valamint nem alkalmazhat olyan megoldást, amely ellen minden jogosult tartózkodik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!