Mikor lehet levonni a munkabérből?
A kérdésem az volna, hogy a munkaadó mikor vonhat le ÖNKÉNYESEN a munkabérből?
A helyzet a következő:
Kiszállított de ki nem fizetett áruért akarnak felelősségre vonni, mert az adós "nem egyenlítette ki" az ellenértéket a cég felé.
Kiemelném, hogy ugyan én végeztem a kiszállítást, de MINDENT a közvetlen felettesem (aki egyben a cég vezető is, kis cég) utasítására és utasítása szerint tettem. Az átvételt és az átvevő tartozását elismerő okmányokat leadtam a főnöknek, melyeket egy későbbi tárgyalás során az én és az adós jelenlétében a főnök "nagylelkűen" széttépett, mivel ígéretet kapott a másnapi fizetésre.
Természetesen pénz nem jött és most ezért 2 havi munkabérem tartják vissza, holott én az ég világon nem hibáztam semmit és mindent utasítás szerint tettem.
Ez jogos?
Találtam egy ilyen leírást, csak sajnos 2001-es, ez érvényes még ilyen formában?
"A munkavállalók védelme érdekében törvény rögzíti a munkabérből való levonás szabályait is. A kifizetett munkabérről - a fizetéssel egyidejűleg - részletes írásbeli elszámolást kell adni a dolgozónak, hogy ellenőrizni tudja a számítás helyességét, a levonások jogcímét és összegét."
Tovább bonyolítja a dolgot, hogy az ügy kapcsán én felmondtam, így ha átveszem a felmondó papírjaimat anélkül, hogy kifizetnének akkor valószínűleg bottal üthetem azt a nem kevés pénzt.
Minden segítséget szívesen meghallgatok, de főként az érdekelne, hogy az új Munka Törvénykönyve miként rendelkezik a munkabér visszatartása kapcsán ill. ha "problémák adódnak" hova lehet menni panaszt tenni?
Megelőzve a kérdést: Legális, bejelentett munkaköröm volt és folyószámlára kaptam a fizetésemet (számlakivonattal tudom igazolni, hogy 2 havi utalás nem érkezett meg!).
Hopp, az idézet egy része kimaradt:
"A munkabérből levonni csak jogszabály, végrehajtható határozat vagy a munkavállaló hozzájárulása alapján van törvényes lehetőség. Az Mt. hivatkozott rendelkezése olyan kógens szabály, amelytől sem a kollektív szerződésben, sem a dolgozó egyedi munkaszerződésében nem lehet érvényesen eltérni."
Szerintem ebben az esetben nem jogos a levonás, és ki kell, hogy fizessen téged.
Viszont most ezért nem fogom átolvasni a teljes munka törvénykönyvet neked, hogy pontos pontokat keressek. Tedd meg magad, a neten fent van, olvasd szépen végig a vonatkozó részeket. Úgyis munkanélküli vagy, ráérsz.
Öööö, attól, hogy kilépek egy munkahelyről miért gondolod, hogy nem dolgozom?
Akkor tisztázzuk:
A "szerintem így vagy úgy van" rész nem érdekel, olyan írjon, aki tudja a választ, totózni én is tudok.
A "nézz utána magad" kezdetű szintén nem érdekel, köszi.
Az első kérdezői komment tartalma ma is hatályos (új Mt. 161. § (2) bek.), kifejezetten, írásban kell ahhoz hozzájárulni a közvetlen levonáshoz, hogy a munkáltató egyáltalán hozzányúlhasson a munkabérhez! Az ráadásul további korlát, hogy a rendes munkabér harmadát (különösen indokolt esetben felét) lehet csak ilyen módon, közvetlenül levonni.
A munkáltató súlyosan jogsértő veled szemben, szerintem azonnal fogadj ügyvédet! Ha Hajdú-Bihar megyei vagy, akár engem:)
Budapesti vagyok, de nagyon szépen köszönöm a korrekt választ, ezek szerint a "Mt. 161. § (2) bek."-re lehet hivatkozni!
Köszönöm szépen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!