Van egy élettársam 4 éve. Mi költöztünk hozzá a kisfiammal. Ha meghal, ki örökli a lakást?
#10
Ha már törvényeket idézgetünk:
1. § (1) Bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni.
Szükséges az "azonos nemű" kifejezés további értelmezése?
,,A Ptk. szerint az élettársaknak az együttélésük alatti közös gazdálkodása eredményeképpen megszerzett ingóságok és ingatlanok közös tulajdonnak minősülnek, amelyből az élettársak tulajdoni hányada a szerzésben való közreműködésükkel arányosan alakul. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.
A házastársakhoz hasonlóan az élettársak különvagyonába tartozik ugyanakkor az a vagyontárgy, amely már megvolt, amikor létrejött az élettársi viszony, a viszony létrejötte után az élettárs birtokába ajándékként vagy öröklés útján került vagyontárgy, illetve azok a vagyontárgyak, amelyeket a különvagyon értékén szereztek.
Az élettárs nem tartozik a törvényes örökösök közé, így végrendelet hiányában az élettárs nem örököl az elhunyt után. A közös tulajdonból a fentiek alapján részesül az élettárs.,,,
ennyi tessek ferjhez menni
Hmmm, ez elgondolkodtató, erről nem tudtam, hogy "bejegyzett élettárs" csak azonos nemű lehet...
Akkor viszont nemcsak nem örökölhetsz, de haszonélvezeti jogod sem lesz, csak ha végrendeletben rád hagyja, vagy pedig még életében haszonélvezeti jogot ad...
" Öröklés az élettársak között
Amennyiben az elhalt végrendelkezett, a végrendelet alapján az élettárs minden külön feltétel nélkül örökölhet, viszont a törvényes öröklés szabályai alapján az élettárs nem lehet örökös §.
A Ptk. törvényes öröklésre vonatkozó szabályait kell alkalmazni, ha az örökhagyónak nincs végintézkedése, vagy ha az vagyonának csak egy részére vonatkozik. Miután törvényes örökös csak rokon, illetőleg házastárs (ritkán az állam) lehet, az élettársak nem lehetnek egymás törvényes örökösei (lásd: BH1982. 374 szám) §. Az élettárs özvegyi jogot sem szerezhet (az özvegyi jog azt jelenti, hogy az örökhagyó házastársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl), és kötelesrészre sem válhat jogosulttá (kötelesrész az örökhagyó leszármazóját, házastársát, továbbá szülőjét illeti meg, ha az öröklés megnyíltakor az örökhagyó törvényes örököse, vagy végintézkedés hiányában az lenne)."
Forrás: [link]
10-es voltam
Na mégsem akkora h*lyeség ez a házasság dolog, nem? Amelyik pasi nem akar elvenni 2-3 év együtt lakás után, azzal kár együtt maradni. Egy élettársnak semmi joga nincs, kb annyi mint a szomszédnak. Ráadásul ha közös gyerek van, és pl meghal az apuka, nem automatikusan marad a gyerek az anyukánál hanem mindenféle procedúra után. Ez a bejegyzett élettárs dolog olyan fura. Azután is buli van csak kisebb szabású, vagy nem feleségednek fogadod a közjegyző előtt hanem élettársadnak? Nem valami bizalomgerjesztő.
L20
"Ráadásul ha közös gyerek van, és pl meghal az apuka, nem automatikusan marad a gyerek az anyukánál hanem mindenféle procedúra után"
Ezt az oltári baromságot honnan szedted?
Első sorban a szülők öröklik mivel nincs gyereke.Ha nem lenne szülő akkor jönnének a testvérei.
Te csak akkor örökölnél ha a felesége lennél.Így sajnos igen az utcára kerülhettek ha csak nem csinál végrendeletet melyben rád hagyja a házat.
Élettárs semmit sem örököl
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!