Miért van a magyar törvények szerint több joga a bérlőnek, mint a tulajdonosnak? Miért kell ennyire védeni őket?
1. Nincs több joga, ez hülyeség!
2. Nagyon sok "kedves" főbérlő azt hiszi, hogy ha bérlőt fogad, attól még szabadon bejárhat és esetleg kutakodhat is a cuccai között!
Magyarországon nincs kultúrája a lakás kiadásnak, ezért nagyrészt feketén van kiadva a lakások, ami mind a bérlőnek, mind a kiadónak gondot jelenthet. Nyugat-Európában, ahol hagyománya van a bérlésnek, ott minden szerződéssel történik, és mind a bérlő, mind a kiadó jogai le vannak fektetve, átlátható a bérlés. Magyarországon ebben is mutyizás van, sajnos.
Ugyanazért amiért a bűnözőknek több joga van mint a sértetteknek.
A bűnözőknek szenvednie , bűnhődnie kell ,nem mellébeszéd hogy emberi jogok blablabla
A kérdező valószínű arra gondolt amikor nem fizet a kedves albérlő és a buta jogszabályok miatt nem lehet kirakni mert "joga van".
Vagy igen , ha lelakja a lakást akkor sem védik jogok a főbérlőt.
Buta vízfejű törvények , törvényhozás van ebben az országban.
Ugyan mitől lenne több joga? Egészen más jogai vannak, ennyi az egész.
A bérlőnek alapvetően joga van a lakás normális használatára, mégpedig azért, mert a lakhatás nagyon alapvető életfeltétel, és nem lehet úgy komolyan venni egy bérbeadási üzletet, hogy az egyik üzletfél egy alapvető életfeltételében folyamatosan fenyegetve él.
Sajnos Magyarországon még az is forradalmi újdonságnak számít, pedig évtizedes törvények ezek, hogy a tulajdonosnak nem szabad háborítania a bérlőt, nem mehet be akármikor a lakásba, pláne nem a bérlő tudta vagy engedélye nélkül, a bérlő nyugodtan zárat cserélhet, és nem kell kulcsot adnia a tulajdonosnak, a tulajdonosnak gondoskodnia kell az épület berendezéseinek karbantartásáról, vagy hogy a tulajdonos legalább három hónap felmondási idővel mondhatja csak fel a szerződést, és akkor is meg kell várnia, amíg a bérlő önszántából kiköltözik, mert erőszakkal csak a bíróság lakoltathat ki. Sokan nem is tudnak ezekről a szabályokról, úgy adnak ki ingatlanokat, aztán később jön a meglepetés.
A tulajdonosok azért adják bérbe az ingatlanjukat, mert hasznot akarnak ebből az üzletből húzni. Aki ezért cserébe nem tudja elviselni, hogy a bérlőjének alapvető joga van a lakás normális használatára, annak nem való a bérbeadás, az keressen magának más pénzkereseti lehetőséget.
Ha a bérlő kárt okoz a bérbeadónak, amit nem hajlandó megfizetni, akkor a bérbeadó polgári peres úton szerezhet érvényt az igényének. Meg fogja nyerni a pert, és be fogják hajtani a bérlőn a tartozást. Már ha lehet.
Ugyanez fordítva is áll: ha egy bérbeadó túlszámlázza a rezsit, nem tartja karban a lakást vagy nem hajlandó visszaadni a kauciót, mondván, hogy azt ő már elköltötte, akkor mit tehet a bérlő a pereskedésen kívül? Semmit. Arról nem is beszélve, hogy micsoda anyagi és egyéb kárt okoznak a bérbeadók azzal, ha felmondják a szerződést, ezzel költözésre kényszerítve az egyébként a szerződést betartó bérlőt. Hogy lehet forintosítani azt a kockázatot, hogy lehet, hogy holnaptól új lakás után kell néznie a bérlőnek?
Ha beengedtél egy bérlőt a lakásodba, attól kezdődik az ő birtokvédelmi joga, ami elég erős jog.
Amennyiben egy szokásos szerződéssel engeded a lakásba, ez a magánokirat esete. A vitát a bíróságra kell vinni. Sok idő és a kellemetlen állapot nem szűnik meg közben.
Amennyiben közjegyzőhöz fordulsz és ott készül a szerződés, az már közokirat. Bele kell foglalni, hogy a bérlő hibájából történt rendkívüli felmondás esetén ő lemond a birtokvédelmi jogáról !!!!!!!
Ekkor nincs bíróság, a közokiratba foglaltaknak érvényt lehet szerezni.
A közjegyző kis pénzbe kerül, de ha gáz van az meg milliókba. Ezen ne spórolj!
Nem árt ha van egy (csak egy) tapasztalt közvetítő a képben. Te időt spórolsz, hamarabb kezd pénzt termelni a lakásod, korrekt lesz az ügymenet, a bérlőnek pedig nem kerülök semmibe.
kiad-lak
Köszönöm a választ.
Viszont ha ilyen egyszerűen elkerülhető a sok éves herce-hurca, akkor nem igazán értem, miért nem néznek utána azok akik kiadják a lakásukat. Persze, aki fű alatt intézni az ne csodálkozzon. Amúgy szerintem ez akkor egy előzetes szűrőnek is tekinthető, mert amelyik potenciális bérlő nem akar közjegyző előtt szerződés kötni, ott valami hátsó szándék van. Szóval talán megbízhatóbb az a bérlő, aki erre hajlandó.
Köszi
"Jogszerűtlen kikötésekkel sokan próbálkoznak: van aki előre aláírattatja a bérlővel, hogy kilakoltatás esetére még a birtokvédelmi jogáról is előre lemond, és semmilyen igényt nem érvényesít majd a zárcsere és a kipakolás esetén. Ez persze nem jogszerű"
"Errõl a birtokvédelemrõl érvényesen lemondani nem lehet."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!