Személyi szabadság korlátozásának számít, ha a tanár nem engedi ki a gyereket WC-re óra közben?
15-ösnek igaza van. "Kedves" 11-es! Képzeld, már felsőoktatásban tanulok, el is végeztem egy szakot, és érdekes módon itt nem probléma, ha valaki kimegy WC-re. Ez csak az ócska kommunista ideológia csökevénye, hogy az ált és a középsuliban ilyeneken problémáznak. Volt olyan is, hogy egyszer ZH alatt rámjött a hasmenés, de látta tanár, hogy nem szimulálok, vagy fél órát kint voltam, és simán írhattam tovább a dolgozatot. És amikor 10-en állnak sorba a szünetben, és nem jutsz be a WC-hez, akkor mivan? Én még akkor is kimegyek egy 10 percere sétálni óra közepén, ha már nem bírok órákat ott ücsörögni. Nálunk fősulin ritkán, 2-3 óránként van szünet, de az is csak azért hogy büfé, cigi kávé. WC-re mindenki akkor megy amikor akar, még engedélyt sem kérünk (miért is kéne?). Órán eszünk, iszunk, ZH közben is, még szólnak is a tanárok, hogy nyugodtan, lehet enni-inni. Ha úgy van akkor kések egy órát, vagy elmegyek eggyel előbb, de olyan is előfordult, hogy egyedül vagy valakivel ottmaradtam még a tanárnál. Káosznak tűnik, de hidd el, működik. Ja, és ha egy érdekes oktatófilmet vetítenek, akkor ugye-ugye nem járkálnak ki WC-re tömegekben. Van olyan tanár, akinél szinte sosem megyek ki, mert érdekes az óra, nyugodt, kedves. Míg aki unalmas, ideges, annál folyamatosan kijárkálok. Szerintem kizárólag a tanáron múlik az egész. Gimiben és fősuliban is volt olyan tanárom, aki tekintélyes, de érdekes órát tart, nála ilyen nem volt. AKinek tényleg nagyon muszály, az kiment, de sokszor el is feledkeztünk az ilyenekről. Másrészt (főleg az ilyen kivagyi, hatalommániás szemét tanárok miatt) komoly pánikbetgségem is van, ami főleg abban nyilvánul meg, hogy ha ideges vagyok a fősulin (pedig ott már szabadabb sokkal) akkor muszály vagy WC-re mennem, vagy járkálnom egyet, mert ilyen "flashback"-szerűen visszajönnek a rossz emlékek, és fizikailag rosszul vagyok.
Szóval nekem senki ne mondja, hogy ez nem ártalmas. Akit ilyen piti, aljas módon, értelmetlenül korlátoznak, annál kialakulhat a dolog. A sok ember nem tudja elképzelni, milyen az, amikor valaki nem szimplán utálja a sulit, hanem komolyan, fizikailag beteg tőle, és retteg mindentől, ami hasonlít rá. Még fősulin is, levelezőn, ahol nincs hiányzás, jelenléti ív, meg ilyen marhaságok (legalábbis nálunk). Annyi, hogy meg kell írni a ZH-t néha szóban felelni, meg a beadandókat megcsinálni. Amelyik órán kötelező ott lenni jegyért, az meg érdekes, és játékos feladatokból áll, ahol az ilyen dolgokat nyíltan kibeszélhetjük.
Én sokszor egész éjjel nem alszok, ha másnap suliba megyek, és sokszor rémálmaim vannak, hogy meg akarnak ölni az iskolában, általában mindig az ajtóhoz legközelebbi helyre ülök, pedig tudom hogy nincs félnivalóm, de mégis bennem van a görcs. Van hogy órán elkezd remegni a kezem, nem bírok koncentrálni, elvesztem a kontrollt, meg ezek a bevillanó emlékek, stb. Pedig részmunkaidőben dolgozom mellette, autót vezetek, éjjel a kihalt utcán is félelem nélkül kerékpározok, szóval nem vagyok az beszari alak. De az iskolától borzongok.
"Kedves" 11-es! Képzeld, már felsőoktatásban tanulok, el is végeztem egy szakot,"
Nos, akkor alig várom, hogy munkába állj.
Sok tanár zavartalanul tud órát tartani, miközben ki-be járkálnak az ajtón és csámcsognak a középső sorokban, van ilyen. Inkább örülj neki, mintsem nyafogj! Nincs jogod elvárni, hogy ez legyen az alapvetés. Emberi norma, hogy aki a munkáját végzi (itt: tanár), azt igyekszünk a lehető legkisebb mértékben zavarni.
Nem figyeltél, már dolgozok, igaz részmunkaidőben. A tanárt mi is igyekszünk nem megzavarni, ezért halkan szoktunk kisettenkedni. Van aki meg messziről jön, vagy kollégista és nincs ideje szendvicset csinálni, beugrik a boltba megveszi az alapanyagot, és órán nekiáll elkészíteni. Gyárba meg sosem mennék robotolni, inkább biztonsági őrnek vagy koldulni. Sajnos az a baj, hogy a gyárakban gépnek nézik az embert. Hiába mondhatod hogy ekkor meg akkor van szünet, lehet hogy akkor nem kell menni, amikor meg vée , akkor meg muszály. Remélem nem az a követendő példa szerinted, mint kínában, ahol ott esnek össze a szalag előtt.
Különben is, minek ennyi kacatot termelni? Minek egy gyártónak 67 féle telefont kiszórni a piacra? Minek évente 100féle új autó, modellfrissítés, stb? Ha nem siettetnék ennyire, akkor alaposan tesztelnék a dolgokat, nem adnák ki hibásan. Telefonból meg elég lenne évente 3-at kiadni: egy teljesen alapot, egy középkategóriásat és egy csúcsverziót, az áraik pedig mindig csökkennének 30%-ot az utód érkezésével. Akkor nem kéne ennyit robotolni és pazarolni az erőforrásokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!