Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mihez van joga a haszonélvezőn...

Mihez van joga a haszonélvezőnek, és a tulajdonosnak? Az egész arrol szol hogy a feleségemnek a nevén vagy 1 családi ház fele a másik fele a hugáé, és az anyosom a haszonélvező.

Figyelt kérdés
ott laktunk pár honapig,a feleségem oda is van bejelentve,és mikor az én lakásomba átmentünk 2-3 hétre/elment az albérlőm és 1 ideig külön akartunk lenni/néha kimentünk anyosékhoz.egyik látogatás alkalmával azt vettük észre hogy a zárakat lecserélték.és közölték hogy nem mehetünk oda.fel akartak jelenteni, hogy ha akkor megyünk be mikor nincsenek otthon.de hát ott vannak a ruháink,értékeink.tehát a kérdés:ezt megtehetik,hogy nem engednek be,? záratcserél a tulajdonos tudta nélkül?,feljelentenek?
2009. aug. 8. 09:29
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
93%

A haszonélvezet azt jelenti, hogy a haszonélvező gyakorolja a tulajdonosi jogokat a haszonélvezet idejére, mindenhez joga van amihez a tulajdonosnak lenne, kivéve az ingatlan eladását.

Természetesen kötelezettségei is vannak, tehát állagmegóvási munkákat el kell végeztetnie, a rezsit fizetni...stb..

De igen, joga van kicseréli a zárat, joga van ahhoz, hogy ne engedjen csak úgy be.

A saját tulajdonú ingóságaitokat viszont ki kell adnia.

2009. aug. 8. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Én ugy olvastam erről hogy a beállt változásokrol köteles a tulajdonost tájékoztatni.de ez igy is elég szomorú,mind a helyzet mind az "anya"viselkedése.
2009. aug. 8. 09:37
 3/16 anonim válasza:
54%

Én is úgy tudom, hogy kötelessége tájékoztatni a tulajdonost a bekövetkező változásokról. Egyébként meg nem tud mivel fenyegetőzni, feljelenteni, hiszen a feleséged tulajdonos, így a saját házából nem rakhatja ki, joga van ott lakni, élni. Max. ha te nem vagy bejelentve, téged rakhat ki. De a lányát nem.

Nálunk szinte ugyanez a helyzet, mi bent is élünk a házban, két gyermekünkkel, szintén rendkívül rossz a kapcsolat anyukámmal. Ő haszonélvező, én a bátyámmal tulajdonosok. A haszonélvezőnek ugyanannyi joga van mindenhez mint a tulajdonosnak, ennyi erővel akár a feleséged is kirakhatná a hugát vagy az anyját. De semelyik fél sem teheti ezt meg.

2009. aug. 8. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
65%

én első


A második hozzászólóra reagálnék.

A haszonélvetei jog nagyon erős. Nincs abban igazad, hogy pl. a lánya ott lakhatna. Amennyiben a haszonélvező egyedül akarja használni az ingatlant, nem köteles a tulajdonosnak megengedni, hogy ott lakjon, illetve ha megengedi bérleti díjat szedhet tőle.


Egyetlen joga van a tulajdonosnak, ha a haszonélvező bérbe akarja adni az ingatlant, akkor a tulajdonosnak elsőbbsége van, tehát ugyanolyan bérleti díj mellett a tulajdonosnak van elsőbbsége. De amennyiben a haszonélvező talál egy bérlőt, aki nagyobb díjat fizet mint amit a tulajdonos hajlandó, akkor kiadhatja a másik bérlőnek az ingatlant.

2009. aug. 8. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
2009. aug. 8. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
77%

A tulajdonjog egyik legkomolyabb korlátja a haszonélvezeti jog, amelynél fogva a jogosult (a haszonélvező) birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti a más személy tulajdonában álló ingatlannak. A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él. A haszonélvezeti jog a tulajdonos személyében beállott változásra tekintet nélkül fennmarad


A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de annak gyakorlását másnak átengedheti. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását csak akkor lehet átengedni, ha a tulajdonos azonos feltételek mellett nem tart igényt az ingatlan használatára. A haszonélvező köteles értesíteni a tulajdonost az ingatlant fenyegető veszélyről és az ingatlanban beállott kárról ideértve azt az esetet is, ha őt harmadik személy a haszonélvezet gyakorlásában akadályozza, köteles továbbá tűrni, hogy a tulajdonos megtegye a veszély elhárításához, illetőleg a kár következményeinek megszüntetéséhez szükséges intézkedéseket.



A tulajdonos jogosult ellenőrizni a haszonélvezet gyakorlását. Ha a haszonélvező a rendeltetésének meg nem felelő módon használja, rongálja az ingatlant, és a tulajdonos tiltakozása nem vezetett eredményre, a tulajdonos biztosítékot követelhet. Amennyiben a haszonélvező nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére felfüggesztheti a haszonélvezeti jog gyakorlását a biztosítékadásig. A tulajdonost ezek a jogok azzal szemben is megilletik, akinek a haszonélvező a haszonélvezet gyakorlását átengedte.

2009. aug. 8. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésből nem egyértelmű számomra, hogy a haszonélvezet az egész ingatlanra vagy csak a feleség húgának a részére terjed ki?

Amennyiben a haszonélvezet az egész ingatlanra kiterjed, akkor bizony a feleséged köteles tűrni a haszonélvező intézkedéseit egészen addig, amíg a haszonélvező kötelezettségeit is teljesíti.


Azonban a haszonélvezőnek NINCS JOGA a ti tulajdonotokban lévő ingóságokat magánál tartani, azt felszólításra ki kell szolgáltatnia.

2009. aug. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
56%

Gondolom azt a házat az anyós-após építette, majd a lányaikra íratta , tulajdonképpen leendő örökség.

Olyankor szokta a haszonélvezetet kikötni a szülő.


Erre nem "illik " háborogni..

2009. aug. 8. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
59%

Mondjuk, azt azért jó lenne tisztázni : ki vásárolta eredetileg az ingatlant?


Én úgy gyanítom, hogy anyósodé volt eredetileg a családiház, amit ráíratott a gyerekeire, és magának "csak" haszonélvezetet jegyeztetett be...

(Nyilván ezt az örökösödési adó miatt intézték így, mert egy időben az ajándékozás illetéke kedvezőbb volt.)


Ebben az esetben elég ronda dolog jönni a tulajdonosi jogokkal, hiszen annakidején a gyerekek beleegyeztek abba, hogy az anyjuk élete végéig élhet a házában!


Hasonló módon íratták a férjemre is a szülei a házukat, nekünk soha eszünkbe sem jutott jönni a "tulajdonosi" jogainkkal!


Viszont egészen más a helyzet, ha a feleséged és a húga vásárolta közösen a családiházat és ők írattak be haszonélvezetet az anyjuknak...

2009. aug. 8. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Az utolsó két hozzászolónak mondanám:a ház a nagymamáé volt aki sajnos 2 éve elhunyt.a nagymama akarta hogy a tulajdonosok a feleségem és a huga legyen.sajnos anyosom olyan tipus aki szereti a másét.ezalatt azt értem hogy a feleségemnek szánt pénzt/amit a nagyi tett félre/ugy felélte mintha az övé lett volna!amugy köszönöm mindenki segitségét!tényleg fontos volt a mihamaraabbi válasz holnap megyünk költözni onnan el.de azért ügyvéddel is beszélünk.
2009. aug. 8. 16:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!