Mit tegyünk? Nővérem és én, külön élünk édesapánktól. Édesanyánk meghalt. A ház, amiben apánk él eddig a mi örökségünk lett volna DE apánk most együtt él egy nővel, akitől született egy gyerek,2 éves. Mi a teendő, hogy ne járjunk rosszul?
Lett volna?
Akkor az a helyzet, hogy hármótok öröksége lesz. Ha jól értem, akkor a ház apátoké, tehát azt csinál vele, amit akar.
A ház mindenképpen a tiétek lesz. Ha végrendeletet ír apátok, és a nőre hagyja, akkor is lehet követelni a kötelesrészt.
De amúgy meg azt csinál, amit akar. Ha eltartási szerződést köt a nővel, akkor viszont a nőé a ház. De ehhez is joga van.
Az a kérdés, hogy mit értesz az alatt, hogy a hát a ti örökségetek lett volna.
Ha a ház CSAK édesanyádé volt, akkor a tietek minden megszoritás nélkül, édesapádnak ebben az esetben csak haszonélvezeti joga lehet rajta.
Ha a ház kettöjüké volt (ami a valószinübb), akkor a fele a tiedek (édesanyátok halála miatt), a másk fele meg édesapádé.
Ha ö is meghal, akkor az ö része (a fél ház) az ö összes gyereke közt egyenlö arányban öröklödik, azaz mind a három gyerek kap 1-1 harmadot ebböl.
Ha a nö csak élettársa, akkor édesapád halála után semi joga ottélni, ha feleség, akkor járhat neki arra a fél házra haszonélvezeti jog.
Kirakni mindenképpen ki lehet (kivéve a haszonélvezet esetét), egy per után.
Ha édesapád netán a saját házrészét odaajándékozza, a köteles rész (a fél ház 1-1 harmadának a fele) akkor is jár nektek.
Ha valakivel eltartási szerzödést köt, akkor az ö házrésze az illetöé lesz.
előző! Több szempontból sincs igazgad. A közös gyerek ugyan úgy örökli az apa után a házrészt, következés képpen joga is lesz ott lakni, főleg, ha az élettársnak nincs lakása, ahova költözhetne vele.
Ha az apa elajándékozza (pl. az élettársnak) a saját részét, akkor nincs köteles rész, hisz halálakor nem lesz vagyona.
Kérdező! Bár én értem az aggodalmadat, de azért azt vedd tudomásul, hogy apád vagyona az ő tulajdona, és nem a te örökséged. Amíg él, azt csinál vele, amit akar.
"a az apa elajándékozza (pl. az élettársnak) a saját részét, akkor nincs köteles rész, hisz halálakor nem lesz vagyona. "
Az ajándékozás CSAK akkor nem megtámadható a törvényes örökösök részéröl, ha legalább 15 év telt el az ajándékozás és a haláleset között, minden egyéb esetben érvénytelenithetik a törvényes örökösök.
Kedves kérdező! Az #5 és #8 válaszban mindent megtalálsz. Ez a jog. Ami különbözhet, az a gyakorlat. Itt ti és apád élettársa ellenérdekelt felek vagytok. Ha az ellenérdekelt fél agresszív, és egy kis esze is van, mindenbe beleköthet, mindent kiforgathat, és ő van birtokon belül (természetes módon ott lakik, férje halála után is, ha önként nem távozik, csak bírói végzéssel lehet végrehajtást kérni - ha lehet).
Ezért feltehető, hogy a fél ház harmada a 3. gyereké, anyja pedig haszonélvezetet kérhet - és kap. Ebből következően számotokra a legjobb, ha ezt tudomásul veszitek, és inkább jó viszonyra törekedtek. Jó viszonyban sokkal könnyebb (és olcsóbb) megegyezni.
az nem a ti örökségetek, hanem az ő háza.
el is lóversenyezheti.
Eltartást is köthet rá, és akkor semmit nem kaptok az ő részéből.
A feleség haszonllvezetet szokott kapni, és akkor bent marad-ha van esze.
Tulajdonosként foglalkoztok a ház felével - jelenlegi tulajdonostokkal?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!