Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egyetemi szociális támogatássa...

Egyetemi szociális támogatással kapcsolatos kérdések? Környezettanulmányt hol kell kérvényeznem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szeptemberben kell megpályázni a a szociális támogatásokat ill. ösztöndíjakat az egyetemen. Most leszek elsőéves.

21 éves vagyok, külön élek a szüleimtől kb. egy éve, és van is közjegyző által hitelesített papírom, hogy önfenntartó vagyok.

Az egy főre jutó jövedelmet nézik. Nálam az a probléma, hogy júniusban dolgoztam utoljára, és a bérpapírom szerint 56 ezer forintot kaptam kézhez (levonások levonva). Július, augusztusban nem dolgoztam, a munkaügyi központba pedig csak augusztus 8-án mentem regisztrálni magam álláskeresőnek. Mivel tömegnyomor van, ezért csak augusztus 23-án tudnak regisztrálni 8-adikai dátummal.

Lényeg, hogy három havi átlagjövedelmet vizsgálnak a szociális pályázatban, ami nekem így hivatalosan (56ezer+0+0):3=18670 Ft. 20 ezer alatti jövedelem esetén környezettanulmányt kérnek, és egy igazolást, hogy miből élek. Nos, én a megtakarított pénzemből élek, plusz alkalmanként korrepetálok diákokat, de ez utóbbit nem szeretném bevallani. Tudom, hogy rengeteg ember magántanárkodik és nem ad számlát, szóval nem adóznak, de azért én nem mennék ebbe bele, mert belém köthetnek adócsalásért vagy abba, hogy nem tudok elszámolni vele, hogy mennyi pénzt kerestem korrepetálással. Éhen viszont nem halhatok, és ha mondjuk jönne egy környezettanulmányos, akkor látná, hogy együtt lakom a nagynéném volt férjével meg a párommal. Ha megkérdezné, hogy hogy akarok szeptemberben megélni kb. 5 ezer forintból (főleg, hogy az iskolai szoctám és a diákhitel is csak októberben jön meg), akkor magyarázhatnék neki, hogy jól bírom az éhezést... Ő is nagyon jól tudná, hogy a párom és a nagybátyám sem hagyna éhen halni. Ez viszont nem mond ellent annak, hogy önfenntartó vagyok? Bár szerintem attól, hogy egy-két dologban tudnak segíteni mondjuk egy hónapban, még nem jelenti azt, hogy el bírnak tartani az öregségi nyugdíjból és a 75 ezres fizetésből.

Kérik még az egy háztartásban élőkről és jövedelmükről szóló önkormányzati igazolást. Na, nekem az állandó lakcímem az, ahol a szüleim laknak, viszont közöm nincs sok hozzájuk anyagilag. Ideiglenes lakcímem van itt Budapesten, ahol lakni fogok még jó darabig, és inkább ez a lakhely és lakótársaim mondhatóak a körülményeimnek, és nem a szüleim. Akkor most melyik lakhely lakóiról kérnek igazolást?

A másik, hogy nincs albérleti szerződés, csak jófejségből befogadtak a nagynénémék (nagybácsiék) úgy, hogy a költségeinkért cserébe én is meg a barátom is fejenként havi 15 ezret adunk a nagybácsinak (mivel ő a tulajdonos).

Szóval bonyolult a téma, de valaki tudna nekem segíteni?

Köszönöm!



2012. aug. 16. 13:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Nekem nem kellett környezettanulmányt írnom, csak behívtak a HÖK bizottság elé, ahol arról faggattak, hogy miből élek meg. Én mondtam, hogy 4 éve minden nyaramat végig dolgoztam egy üzemben, ebből van félretett pénzem, és abból élek, valamint az egyetem mellett is munkát vállalok. Nem mentem bele, hogy alkalanként elmegyek segíteni költöztetni vagy alkalmi munkára, kb semmi közük hozzá.

Egyvalamit tudnod kell: Az egyetem és a HÖK nem hatóság. Nem túrhat a bankszámládon, nem vizsgálódhat utánad. Nem hazugságra bíztatlak, sőt, egyelmi indulhat ellened ha hazudsz. De ilyentől ne félj, hogy nem mondod el a magántanárkodásodat. Éppenséggel átmenetileg abból is élhetsz, hoy az ingóságaidat eladod a vaterán, és ebből szerzel átmenetileg pénzt. Nekik az a lényeg, hogy hitelt érdemlően bizonyítsd, hogy az életszínvonalad miből tartod fent.


"akkor magyarázhatnék neki, hogy jól bírom az éhezést... "


Nem kell magyarázkodni. Tavaly voltál diákmunkán még van félretett pénzed belőle. És szűkösen megélsz amíg az egyetemi támogatás megérkezik, illetve akármelyik nap lesz szabad időd, akkor szeretnél munkát vállalni. Már be is íratkoztál 3 helyre...


"a, nekem az állandó lakcímem az, ahol a szüleim laknak, viszont közöm nincs sok hozzájuk anyagilag. Ideiglenes lakcímem van itt Budapesten, ahol lakni fogok még jó darabig, és inkább ez a lakhely és lakótársaim mondhatóak a körülményeimnek, és nem a szüleim. Akkor most melyik lakhely lakóiról kérnek igazolást? "


Ha önfenntartó vagy akkor nem anyukáddal élsz. Akkor külön élsz albiban ahogy írtad is.

Figyi: HÁZTARTÁST kérdeznek, és nem azt, hogy kikkel laksz együtt. Attól, hogy vannak lakótársaid még nem feltétlenül tartoztok egy háztatáshoz.

Például: Adott egy nagy lakás ahol lakik anya apa és 2 tesó valamint 2 nagyszülő. A nagyik külön pénzből a nyugdíjukból élnek. A család szintén külön pénzből él.

Itt hiába laknak 1 légtérben, 2 külön háztartáshoz tartoznak, 2 külön kasszából fizetik a dolgokat. Még akkor is, ha esetleg a vasárnapi ebédnél egy asztalhoz ülnek le, és a háziasszony nem kéri el a "fejpénzt" a 2 nagyszülőre.

Attól még monjuk a nagypapa esti felesét a restiben nem a háziasszony vagy a család kasszája fizeti hanem a nagyi.

Érted?

A lakótársaid pénzéhez nincs közöd nekik sem a tiédhez. Attól, hogy alkalmanként összedobtok egy közös vacsira, attól még nem egy háztartást alkottok.

Így a saját pénzed kell bevallanod.

2012. aug. 16. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Remek! Köszönöm szépen az értelmes és részletekbe menő választ! Akkor az önfenntartói nyilatkozatom eleve szükségtelenné teszi az igazolást az egy háztartásban élőkről? Mert akkor ahogy te írod, én egymagam vagyok egy háztartás.

Egyébként megnéztem egy előző félévi szoctám tájékoztatót, és abban írta, hogy 20 ezer alatti jövedelem 25 pontot ér, és kérnek környezettanulmányt, valamint igazolást a megélhetési forrásokról és költségekről. Vagy ilyesmi.

2012. aug. 16. 19:56
 3/4 A kérdező kommentje:
...Vagy, az egy háztartásban élőkről szóló igazoláson csak én szerepelek...
2012. aug. 16. 19:57
 4/4 anonim ***** válasza:
Szerintem azért kelleni fog az egy háztartásban lakós papír nehogy formai hiányosságra hivatkozva elutasítsák.
2012. aug. 16. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!