Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mikor akarják vagy már bevezet...

Mikor akarják vagy már bevezették a jogos önvédelmet?

Figyelt kérdés
És ebbe az is beletartozik hogy thai boxos létemre pl egy rúgásnál eltörik valamije akkor nem ér engem felelősség?
2012. júl. 8. 21:09
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A jogos védelem már régen része a Btk.-nak.

Amit jövőre terveznek bevezetni az új Btk.-ban, az a jogos védelem kiterjesztése, lazítása.


Nem írod, hogy kinek, milyen támadásra, milyen körülmények között okozol sérülést.

2012. júl. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A jogos védelmet nem kell bevezetni, az létezik, mióta világ a világ. Természetesen a mai magyar Büntető Törvénykönyvben is benne van, hogy a személy vagy vagyon elleni támadás az elhárítása a szükséges mértékű erő alkalmazásával nem büntethető.


Itt a szükséges mérték mérlegelése lehet kérdéses. Ezt az utóbbi időben a magyar bíróságok már nagyvonalúan kezelték, és figyelembe vették, hogy ha engem megtámadnak, akkor nem vagyok feltétlenül abban a helyzetben, hogy a szükséges erő mértékét helyesen megítéljem, így inkább a védekezők javára döntöttek. De erre van a mai BTK-ban is egy külön szabály, ami a lehetséges büntetés korlátlan enyhítését teszi lehetővé.


A most elfogadott új BTK 2013. július 1-jén lép hatályba. Abban annyiban tágul a jogos védelem köre, hogy bizonyos támadásokat a jogalkotó élet elleni támadásnak tekint függetlenül attól, hogy az valójában mi volt. Tehát itt nem kell mérlegelni és bizonyítani semmit. Ilyen eset, ha valaki éjjel, fegyveresen, felfegyverkezve vagy csoportosen a lakásodba vagy a kertbe behatol.


Visszatérve a rúgásra, ha tudod, hogy az ölni fog, vagy ölhet, akkor alapesetben csak akkor csinálhatod, ha a támadás az életed ellen irányul. Ha csak szimplán ki akarnak rabolni, akkor nem. Persze itt megint jön egy nehézkes mérlegelés és bizonyítás, hogy ki mit akart, és hogy te miért tévedtél stb. Viszont ha a lakásodba éjjel stb. hatolnak be, akkor nincs ez a mérlegelés, és automatikusan jogosnak tekintik a halált okozó védelmet is. Ez lesz az új BTK-ban.

2012. júl. 8. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
76%

Első: általában arra a helyzetre gondolnak, amikor egy cigányfalka 200ft-ért agyon akar verni, miközben a járókelők behúzott nyakkal odébb ballagnak "jajj de jó, hogy nem velem történik" féle gondolatokkal, a rendőr meg kávézgat tovább az utcasarkon.

Kb ilyen helyzetre gondol szerintem a kérdező.

2012. júl. 8. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
88%

" általában arra a helyzetre gondolnak, amikor egy cigányfalka 200ft-ért agyon akar verni"


Ilyen esetben most is felmentenek. Akkor húzósabb ha meg is ölsz egyet, de ha már csoportosan támadnak egy törést még a mai jog is elnéz.

2012. júl. 8. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
olyanra is gondolok h valaki emberkedik h juj megverlek, csap egyet en meg visszaadom 2szer hogy ne jusson az eszebe es a cigany dologra is, hogy a kis 13 eves kis farkak mirefel pofaznak jon belemrug en meg visszaadom es hat en azert tudom h h kell igazan nagyot kongatni valakire ugy h ne alljon a labara egy ideig...
2012. júl. 8. 23:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!