Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a büntetlen előélet fogalma?

Mi a büntetlen előélet fogalma?

Figyelt kérdés
Segítsetek! A következő kérdésem lenne: Mit jelent az, hogy büntetlen előélet ? Nagyon sok minden változott mostanság ebben, sok doldogt hallottam már, de igazából arra lennék kíváncsi, hogy konkrétan mi is tartozik ide. Pl. 2 év próbára bocsátás az még büntetlen előélet ? Vagy közűti járművektől való 2 éves eltiltás az már az ? Vagy ezek még nincsenek benne az erkölcsi bizonyítványban ? Köszönöm előre is.
2012. jan. 8. 23:24
 1/9 anonim ***** válasza:
56%

A próbára bocsátás csak a próba ideje alatt látható az erkölcsiben, a járművezetéstől eltiltás pedig csak akkor, ha erre irányuló kérelem is volt. És az is csak akkor, hogyha az eltiltás hatályos.

Ha lejárt a próba és lejárt az eltiltás hatálya is, akkor az erkölcsibe a bűntettesek nyilvántartásában nem szerepel szöveg kerül.

2012. jan. 8. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Tehát akkor büntetett előéletűnek számítok addig, amíg ezek le nem járnak ? Csak azért, mert sokan sok félét mondanak már, de ügyvédhez azért nem akarok elmenni egyenlőre. A járművezetéstől való eltiltás az hatályos, van még egy év belőle. De a kérelem alatt mit értesz? Késő van már és alig fog az agyam.
2012. jan. 9. 00:11
 3/9 Andizsuzsi ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy a próbára bocsátás nem szerepel az erkölcsi bizonyítványban. A próbára bocsátottra nem rótt ki a bíróság büntetést, következés képpen nem büntetett előéletű. Épp az a lényege, hogy figyelmeztesse a kisebb vétséget elkövetőt arra, hogy bűncselekmény, amit elkövetett, de lehetőséget adjon arra, hogy tiszta lappal folytathassa az életét. A próbára bocsátás nem egyenlő a felfüggesztett büntetéssel.
2012. jan. 9. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm Szépen a válaszod. Ezért is tettem fel a kérdést, mert sokan mondanak sokfélét és fontos lenne a pontos válasz. Akkor a 2 éves jogosítványtól való eltiltás már büntetett előéletúnek számít az 2 éves próbaidőre bocsátottal szemben ?
2012. jan. 9. 11:29
 5/9 anonim ***** válasza:
Próbára bocsátás nem minősül "elítélésnek" így az erkölcsibe sem kerül bele. Járművezetéstől eltiltás esetén pedig a mentesítés beáll az ítélet jogerőre emelkedésével, azaz onnantól kezdve az erkölcsi bizonyítványban sem szerepel, nem kell semmiféle két évet vagy akármit kivárni. Viszont büntetőjogilag "feddhetetlen" már sosem leszel, azaz ha elkövetsz valamit, a priuszodban (előéleted) ezek benne lesznek.
2012. jan. 9. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Láttam egy másik kérdést, gondolom azt is Te tetted fel. Szóval még akkor annyival kiegészíteném az előzőeket, hogy vegyük azt, hogy munkát keresel és erkölcsi bizonyítványt kérnek, a te esetedben - ahogy írtam - teljesen tiszta erkölcsi bizonyítványt fogsz kapni, és ha kérdeznének sem vagy köteles számot adni arról, hogy neked milyen korábbi "ügyeid" voltak.

Viszont természetesen, ha jogosítvány szükségeltetik a munkakörhöz kellemetlen helyzet van, mert az eltiltás tartama alatt ugyebár ettől független vezetni nem lehet.


A másik eset pedig tegyük fel elkövetsz egy újabb bűncselekményt (nem ajnánlom:)) abban az esetben van egy nyilvántartás ami az összes büntetést, intézkedést tartalmazza, amit valaha veled szemben kiszabtak/alkalmaztak, és ezek bizony számítani fognak, azaz büntetőjogi értelemben teljesen büntetlen - mivel a járművezetéstől eltiltás is büntetés - sosem leszel. De hangsúlyozom, ez csak akkor él, ha újabb bűncselekményt követsz el.

2012. jan. 9. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igenm én tettem fel a másik kérdést is. Tehát akkor a járművezetéstől való eltiltás nem számít priusznak ? Nem értem a lényegét, igazából azért tettem fel a kérdést. Változott a törvény, átrakták büntetések közé, csak sokan mondtak sok félét és nem tudom mi az igazság. Már jogerőre emelkedett az eltiltás, de akkor már miért ne lenne benne az erkölcsiben ? Nem számít büntetett előéletnek ?
2012. jan. 9. 20:40
 8/9 anonim ***** válasza:

a próbára bocsátás nem szerepel az erkölcsiben, csak akkor, ha pl. a 2év próbára bocsátás alatt olyan részletes erkölcsit kérsz, hogy "eljárás alatt állok e" (ezt ha beixeled, akkor látni fogják)

egyébként úgy van, hogy nem szerepel a bűntettesek nyilvántartásában.

2012. máj. 4. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Steven Gerrard válasza:
Na bakker nem kell itt hülyeséget írni b?ssza meg!Van egy két probléma a dologgal ,én is átéltem már hasonlót ,mármint próbára bocsátást és most nagyon figyelj!!!Elvileg aki soha nem volt bűntettve vagyis a közel múltjában nem annak úgy szerepel az erkölcsiben hogy Bűntettesek nyílvántartásában nem szerepel.Na de ácsi én is kaptam 3 évre próbára bocsátást na ez elvileg neked egy jó darabig úgy szerepel benne hogy büntettlen előéletű vagy ,tehát érzed a külőmbséget a kettő között hogy ez kiszűri a munkáltató is hogy itt bizony volt valami gibasz!Nem vagy köteles beszámolni max nem vesznek fel vagy 3 hónapon belül indoklás nélkül kirúghatnak!Az a gond hogy ha letet a 3 év akkor utánna még mindig úgy szerepelsz benne hogy büntetlen előletű és ahogy letelt az utolsó napod a 3 év próbára boccsátástól onnantól kezdődik ez esetben hogy MÉG 5 évig benne leszel a bűnügyi nyilvántartásban TEHÁT=ez így összesen 8 év amíg úgyan olyan tisztát kaphatsz mint aki soha nem követtet el életében bűncselekményt és ez után kaphatsz csak olyat hogy bűntettesek nyílvántartásában nem szepelsz című nóta!De akit pénzbírságra vág a bíróság az is 3 évig szepelni fog a büntettesek nyílvántartásában tehát annak is ódáig az lesz benne hogy büntettlen előéletű mivel szerpel a bűnügyi nyilvántartásban!Az a lényege hogy aki 1 évnél többet kap lehet az felfüggesztett vagy próbára boccsátás annak az úcsó napjától számítva még 5 ÉVIG benne van ez a sz?r!
2017. ápr. 13. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!