Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Levonhatja a fizetésemből a...

Elftref kérdése:

Levonhatja a fizetésemből a munkáltató a kár összegét?

Figyelt kérdés
Teherautó-sofőrként dolgozom neki tolattam cég telephelyén belül a cég egyik autójával a másiknak mert holttérbe volt a kár kb 95000forint amennyi a fizetésem casco és kötelező is van mindkét teherautón de a cascónál lehet nem éri el az önrészt kérdésem az hogy ilyenkor levonják a fizetésemből vagy itt is van kötelező.Most váltok munkahelyet érintheti a következő fizetésemet is?
2012. jan. 6. 11:59
 1/10 anonim ***** válasza:
Le.
2012. jan. 6. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Joga van a munkáltatódnak az általad okozott kárt, a fizetésed háromszorosáig.
2012. jan. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
*megtéríttetni veled.
2012. jan. 6. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A másik fizetésedből elvileg nem kérhet közvetlenül, viszont ha az utolsó fizetésed nem fedezi a kárt, akkor a maradékot neked kell kifizetni. Sőt, szerintem a kilépő papírokat sem kapod meg addig, amíg tartozásod van.
2012. jan. 6. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De ilyenkor a kötelező nem fizet? ha cégen belül történik
2012. jan. 6. 14:30
 6/10 anonim ***** válasza:
A kötelező azt fizeti ki, amelyiknek nekimentél. Amelyikkel nekimentél, arra vonatkozna a casco, de annál is van önrész (általában 10%, minimum 100000Ft).
2012. jan. 6. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
amivel nekimentem nem lett semmi baja csak annak aminek nekimentem
2012. jan. 6. 14:48
 8/10 A kérdező kommentje:
és rajtam ezt a kárt követelik de nem értem hogy mért amikor ilyenkor a kötelező fizet ha cégen belül van és a cég kocsija mind a kettő akkor is elvileg nem?
2012. jan. 6. 14:49
 9/10 anonim ***** válasza:

166. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyából eredő kötelezettségének vétkes megszegésével okozott kárért kártérítési felelősséggel tartozik.


(2) A munkavállaló vétkességét, a kár bekövetkeztét, illetve mértékét, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.


167. § (1) Gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke a munkavállaló egyhavi átlagkeresetének ötven százalékát nem haladhatja meg.


(2) Kollektív szerződés vagy munkaszerződés a károkozás, illetve a károkozó körülményeire, így különösen a vétkesség fokára, a károkozás jellegére, gyakoriságára, valamint a munkavállaló beosztására tekintettel a kártérítés mértékét az (1) bekezdéstől eltérően is szabályozhatja.


(3) A kártérítés mértékét a munkaszerződés legfeljebb másfél havi, a kollektív szerződés legfeljebb hathavi átlagkeresetig határozhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

2012. jan. 6. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Igen ám, de:


161. § (1) A munkabérből való levonásnak csak jogszabály, végrehajtható határozat vagy a munkavállaló hozzájárulása alapján van helye; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A munkáltató a munkavállaló részére történt előlegnyújtásból eredő követelését a munkabérből levonhatja.

(3) Egyebekben a munkabérből való levonásra a bírósági végrehajtási jogszabályok az irányadók.

(4) E rendelkezések irányadók a szakszervezeti tagdíj levonására is. A munkáltató a levonásért, illetve a tagdíjnak a szakszervezet részére történő átutalásáért ellenértéket nem követelhet.


Ami itt érdekes, az az, hogy a Munka Törvénykönyve a végrehajtási szabályokra utal, melyek kimondják, hogy a havi munkabér harmadáig (különös méltánylást érdemlő esetben feléig) terjedhet ki a közvetlen levonás.


Azaz: esetedben a munkáltató csak a béred harmadát vonhatja le közvetlenül, a maradék részt más módon (fizetési felszólítás, fiz. meghagyás, polgári peres eljárás) kísérelheti meg behajtani rajtad.

2012. jan. 8. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!