Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Köteles-e jelenteni egy...

Köteles-e jelenteni egy hivatali alkalmazott a tudomására jutó bűncselekményt?

Figyelt kérdés

Adott egy önkormányzat, ahol egy ügyben a két fél tanukat visz, de a tanuk egymásnak ellentmondó vallomásokat tesznek, tehát teljesen biztos, hogy az egyik fél tanúja hamisan vall. Ez ugyebár egyrészt hatóság félrevezetése, másrészt hamis tanúzás. Ennek ellenére az önkormányzat dolgozója lezárja az ügyet azzal, hogy egymásnak ellentmondóak a nyilatkozatok és kész, holott egyértelműen valaki bűncselekményt követett el. Mikor pedig ezt jelezzük, azt mondja, hogy neki erre nincs hatásköre. Szerintem ez már súrolja a bűnpártolást.

Nem állampolgári kötelesség jelenteni, ha valakinek tudomására jut egy bűncselekmény?

Egyáltalán mit lehet tenni ilyenkor?


2011. dec. 12. 18:55
 1/9 asmosys ***** válasza:
Tudomásodra jutott bűncselekményt nem vagy köteles jelenteni. Kivétel csupán az államellenes cselekmények. pl Kémkedés, alkotmányos rend elleni szervezkedés, stb. Fura, de a gyilkosság sem kivétel.
2011. dec. 12. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Úgy szól a büntetőeljárási törvény, hogy a hatóság tagja vagy a hivatalos személy köteles feljelenteni a hatáskörében tudomására jutott bűncselekményeket. Be. 171. § (2).


Ha az önkormányzat képviselője itt hatóságként vagy hivatalos személyként járt el, ami valószínű, és bűncselekményt észlelt, azt valóban jelentenie kellett. De mi van, ha nem észlelt? Abból, hogy két tanúvallomás ellentmond egymásnak, még önmagában nem következik, hogy valamelyik tanú hamis tanúzást követett el, azaz szándékosan hamis vallomást tett. Lehet, hogy csak nem, vagy nem jól emlékezett, amiről lehet, hogy nem tehet. A gondatlan hamis tanúzás is bűncselekmény, de ehhez is kell bizonyos fokú felróhatóság. Általában az a gyakorlat, hogy ha kétséget kizáróan nem bizonyítható, hogy bűncselekmény történt, ilyen esetekben nem tesznek feljelentést. és sajnos sokszor akkor se, amikor tényleg kéne.

2011. dec. 12. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. A helyzet az, hogy a hivatali alkalmazott maga mondta, hogy hozzak két tanút, és akkor úgy tud dönteni. Valószínűsíthető, hogy ugyanezt mondta a másik félnek is, illetve mikor meghallgattak minket eleve jeleztük, hogy a másik fél ellentmondó vallomása miatt hatóság félrevezetése okán kezdeményezzen eljárást, tehát a hivatali alkalmazottnak alapos oka volt feltételezni, hogy itt bizony valaki szándékosan félrevezeti őket.
2011. dec. 13. 10:17
 4/9 anonim ***** válasza:
Végül is közvádas ügyben mindenki tehet feljelentést, te is. Nem kell egy ügyintézőre várni. Más kérdés, hogy egy ilyen feljelentés mennyire lehet sikeres. Nem ismerem a körülményeket, de így látatlanba nem sok esélyt jósolok.
2011. dec. 13. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Hamis tanúzás csak bíróság elött lehetséges!
2011. dec. 15. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem csak bíróság előtt lehetséges. A BTK-ból bemásolom a hamis tanúzásra vonatkozó részt, ebből látszik. Viszont abban korábban részben tévedtem, hogy bárki tehet feljelentést, mert amíg az alapügy le nem zárul, addig csak az érintett hatóság tehet feljelentést, de utána bárki.


Hamis tanúzás


238. § (1) A tanú, aki bíróság vagy más hatóság előtt az ügy lényeges körülményére valótlan vallomást tesz, vagy a valót elhallgatja, hamis tanúzást követ el.


(2) A hamis tanúzásra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni arra, aki


a) mint szakértő hamis szakvéleményt, vagy mint szaktanácsadó hamis felvilágosítást ad,


b) mint tolmács vagy fordító hamisan fordít,


c) a 233. § (1) bekezdésének b) pontja esetén kívül büntető vagy polgári ügyben hamis okiratot vagy hamis tárgyi bizonyítási eszközt szolgáltat.


(3) A (2) bekezdés c) pontja alapján nem büntethető a büntető ügy terheltje.


(4) A büntetőügyben elkövetett hamis tanúzás büntetése bűntett miatt öt évig terjedő szabadságvesztés. Ha a hamis tanúzás olyan bűncselekményre vonatkozik, amely miatt életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható, a büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés.


(5) A polgári ügyben elkövetett hamis tanúzás büntetése bűntett miatt három évig, ha pedig az ügy tárgya különösen nagy vagyoni érték vagy különösen jelentős egyéb érdek, öt évig terjedő szabadságvesztés.


(6) Aki a hamis tanúzást gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


239. § Aki a hamis tanúzást fegyelmi, szabálysértési, választott bírósági avagy egyéb hatósági eljárásban követi el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


240. § Hamis tanúzás miatt mindaddig, amíg az az ügy, amelyben a hamis tanúzást elkövették (alapügy) nem fejeződik be, büntetőeljárás csak az alapügyben eljáró hatóság feljelentése alapján indítható. Az ilyen feljelentés esetét kivéve a hamis tanúzás elévülése az alapügy befejezésének napján kezdődik.


241. § (1) Nem büntethető hamis tanúzásért


a) aki a valóság feltárása esetén önmagát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná,


b) aki a vallomástételt egyéb okból megtagadhatja, de erre kihallgatása előtt nem figyelmeztették, vagy akinek a kihallgatása a törvénynél fogva kizárt.


(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető is azzal szemben, aki az alapügy jogerős befejezése előtt az eljáró hatóságnak az általa szolgáltatott bizonyítási eszköz hamis voltát bejelenti.

2011. dec. 16. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A kérdés az, hogy meg lehet-e állapítani azt, hogy az ominózus két tanú szándékosan állít valótlant? Mert az, hogy két tanú pedig másképpen mondja el, még önmagában nem bűncselekmény. Mivel lehet bizonyítani, hogy bűncselekmény történt, az a kérdés. Vannak olyan esetek, amelyekben nem lehet megállapítani, például egy verekedésnél ahányan vannak, annyiféleképpen mondják el. De mondjuk azt kell elmondani a vallomásban, hogy valami fekete vagy fehér, azt lehet ellenőrizni. Vannak események, amelyekben szakértővel, bizonyítási kísérlettel, helyszíneléssel meg lehet állapítani az igazságot, és vannak, amiben nem. Az utóbbinál nagyon nehéz hamis tanúzást bizonyítani.
2011. dec. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Szándékosan tették, ez egyértelmű. Ráadásul négy hónap után, percre pontosan "emlékezve" arra, hogy mi történt (pontosabban amit mondtak nekik).
2011. dec. 16. 14:47
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha ismerném a konkrét esetet, többet tudnék mondani. Ha megvalósult a bűncselekmény, lehet, hogy még nem évült el, és az ügyészségnek lehetne jelezni. De csak a konkrét eset birtokában tudok konkrét tanácsot adni.
2011. dec. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!