Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan lehet szakszervezetet...

Hogyan lehet szakszervezetet alapítani? Ügyvéd kell hozzá? Ki lehet az elnök?

Figyelt kérdés

2011. dec. 1. 21:51
 1/8 anonim ***** válasza:

Szakszervezetet ugyanúgy lehet alapítani, mint bármely más egyesületet. Az egyesülési törvény vonatkozik rá. Nem tudom én se a pontos részleteket, de nyilván kell hozzá egy alapszabály, meg egy jegyzőkönyv az alakuló ülésről, az elnök, és esetleg más tisztségviselők megválasztásáról.


Alapszabály mintát lekoppinthatsz bármely ma létező szakszervezetről, mindegyiknek kint van a neten, bár a tied azokhoz képest, ha kis kezdő létszámmal alakul, lehet kevésbé bonyolult is.


Ügyvéd nem kell hozzá, de ha nem vagy jártas ezen a téren, valószínűleg jogi segítség nélkül nehezen fogod tudni sikeresen lebonyolítani a bírósági bejegyzési procedúrát.


Elnök bárki lehet, aki a közügyek gyakorlásától nincs eltiltva.

2011. dec. 1. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ja, és arról még nem beszéltem, hogy a jogi ismereteken túl, bizonyos könyvelői ismeretek is kellenek, vagy könyvelőt is be kell vonni, különösen, ha a szakszervezetnek vagyona lesz, ha gazdálkodik, pénzforgalma van.
2011. dec. 1. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszi a választ.és ha nincs vagyon akkor is kell könyvelő? mennyi idő alatt jegyzik be a bíróságon? kell a munkáltató előzetes engedélye ha szakszervezetet akarunk?
2011. dec. 1. 22:40
 4/8 anonim ***** válasza:
A munkáltató engedélye nem kell hozzá. Nem tudom, mennyi a bejegyzési idő. És abban is kicsit bizonytalan vagyok, hogy már az elején is kell-e könyvelő. Szerintem igen, de legalábbis egy konzultáció nem ártana. Mert pénzforgalmat valószínűleg már a kezdetektől bonyolítani fog a szakszervezet, mert lehet tagdíj, költségtérítés, netán munkadíj, és fontos, hogy ezek szabályosan legyenek intézve már a kezdetektől, mert ez egy támadási felület lehet. Látod, hogy most Szima Judit ellen is a szakszervezet szabálytalan gazdálkodásával összefüggésben folyik büntetőeljárás.
2011. dec. 1. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
értem, de csak azt akarjuk hogy jó legyen nekünk, nem akarunk ebből külön hasznot húzni tagdíjakkal. a munkáltató kirúghat minket mert megalakítunk egy szakszervezetet vagy véd minket ilyenkor vmi törvény?
2011. dec. 1. 23:07
 6/8 anonim ***** válasza:

"értem, de csak azt akarjuk hogy jó legyen nekünk, nem akarunk ebből külön hasznot húzni tagdíjakkal. a munkáltató kirúghat minket mert megalakítunk egy szakszervezetet vagy véd minket ilyenkor vmi törvény?"


Ha épp emiatt rúg ki fel is számolhatja magát.

2011. dec. 2. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2011. dec. 2. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Itt minden választ megtalász a kérdésedre, teljesen aktualizált, és még a szükséges formanyomtatványok is benne vannak!


[link]

2014. máj. 29. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!