Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen formái léteznek a...

Milyen formái léteznek a bizalmatlansági indítványnak avagy hogyan értelmezhető az alkotmány - számomra zavarosnak tűnő - 39/A paragrafusa?

Figyelt kérdés
2008. márc. 22. 18:22
 1/3 A kérdező kommentje:

Szeretném leszögezni, hogy nem vagyok kíváncsi a kérdés aktuálpolitikai vonatkozásaira. (Bár az is megérne egy külön fórumtémát...) Ami nem tiszta: itt ( [link] olvasom, hogy Magyarországon csak a konstruktív bizalmatlansági indítvány intézménye létezik. Biztos hülyeséget írnak a Wikipédián, mert van olyan, hogy bizalmi szavazás; 2006 őszén sor is került rá a miniszterelnök kérelmére. És ebben az esetben nem beszélhetünk konstruktív bizalmatlansági indítványról, mert azt nem a képviselők 1/5-e kezdeményezte, hanem a miniszterelnök. Ekkor is a képviselők abszolút többsége kell a szavazáskor ahhoz, hogy a kormány lemondjon?


És - ha jól értem - van egy harmadik eset. " A kormány - ugyancsak a miniszterelnök útján - azt is javasolhatja, hogy az általa benyújtott előterjesztés feletti szavazás egyben bizalmi szavazás legyen. Ha az előterjesztést az Országgyűlés - az ahhoz egyébként szükséges szavazati aránnyal - nem fogadja el, a Kormány köteles lemondani."


Mit tekintünk itt előterjesztésnek? Mekkora az ennek elfogadásához szükséges szavazatarány?

2008. márc. 22. 19:20
 2/3 anonim ***** válasza:
80%

A bizalmatlansági inditványnak csak egy formája van. A konstruktív bizalmatlansági indítvány. A másik kettő nem bizalmatlansági indítvány.


Magyarországon a kormánytól közvetlenül nem lehet megszabadulni. Csak azt lehet csinálni, hogy konstruktív bizalmatlansági indítványt kell beadni a miniszterelnök ellen, de ebben az utódját is meg kell nevezni. A szavazás után az előre megnevezett utód veheti át a stafétát és intézkedhet a kormányról. Az, hogy előre meg kell mondani, hogy ki lesz az utód, az azért is fontos, mert így nem csak a régi ellen, hanem az új mellett is kell szavazni.


A másik kettőt csak a miniszterelnök kezdeményezheti önmaga ellen. Ilyen értelemben nem bizalmatlansági indítvány.

2008. márc. 25. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, még arra lennék kíváncsi, hogy az a két eljárás hogyan zajlik, amikor a kormány maga javasol bizalmi szavazást. Rendelkezik erről törvény, ami ezt részletesen kifejti?
2008. márc. 25. 15:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!