Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség az Alkotmány...

Mi a különbség az Alkotmány és az Alaptörvény között?

Figyelt kérdés
suliba kell az összehasonlításuk, de mindenhol szinte egymás szinonímájaként használják öket
2011. szept. 29. 16:52
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

Az előttem szólóval értek egyet. Ami zavaró lehet, hogy a médiában, a politikusoktól és más közszereplőktől felváltva hallhatod a két kifejezést, ráadásul néhányan keverik is.

A lényeg tényleg az, hogy ugyanazt jelentik. Az alkotmány jogilag törvény ugyan, de egy törvénynek lényeges eleme a végrehajtásáról, annak módjáról szóló rész. Egy "igazi" törvény mindig az élet egy szűkebb területének szabályozásáról szól. Az Alkotmány, vagy alaptörvény (ez az elnevezés mutatja plasztikusabban a jelentését) ezzel szemben inkább egy ország általános szemléletét nézőpontját, az alapkérdésekre adott válaszát fogalmazza meg. Inkább elveket szögez le. Kimondja, hogy az állam választásokkal jelöli ki fő irányítóit, mint a demokrácia egyik megnyilvánulási formáját, de magát a választást a választási (meg néhány kapcsolódó) törvény szabályozza. Viszont az alkotmány kimondja, hogy ilyen törvényt alkotni kötelező. Ugyanez a helyzet az egészségüggyel, oktatással stb. Az Alkotmányban nem találsz arról részletes leírást, hogy az adott dolgot milyen szabályok szerint kell csinálni, csak azt, hogy kötelező szabályozni.

2011. okt. 1. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

kérdező

ne az itteni válaszokat írd dolgozatodba

keress neten inkább

2011. okt. 2. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
55%

nagyon nem ugyanaz az alaptörvény és az alkotmány


az alkotmány a nagyobb kategória

(történeti alkotmányt is tartalmazza, szent korona stb. elmúlt ezer év stb.)


alaptörvény - az a bizonyos jogszabály, amit elfogadtak nemrég

2011. okt. 2. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Csak azért, mert most ennek ilyen nevet adtak, a kategóriát még nem szünteti meg.

Az alkotmány és az alaptörvény normál esetben ugyanazt jelenti. Nézz meg egy jogi könyvet, a definíciókat.

Az, hogy most mindennek kifacsart, jól hangzó nevet adnak, és így "Alaptörvénynek" nevezik azt, ami eddig Alkotmány volt, ezen nem változtat.

Ha nekünk nem hiszel, akik ezt mondjuk, olvasd el ezt: [link]

Különös tekintettel: "... átvitt értelemben, visszavetített fogalomként használatos a korábbi történeti alkotmányokra is. Alkotmány, alkotmánytörvény, alaptörvény, konstitúció vagy charta néven jelenik meg."

2011. okt. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
90%

Nem attól lesz valami igazabb, hogy valaki nagyon határozottan mondja, hanem attól, ha körbejárja, indokolja.


Az előttem tett bejegyzés korrekt. Bármilyen más szót megnézel, ha van szinonimája, azoknak lehet picit más hangulatuk is (pl megy, jár, halad) de az alapjelentése azonos. Az Alkotmány szót használják általában arra a dokumentumra, amely egy állam nézetrendszerét, céljait, követendő fő módszereit megfogalmazza. Az egyes országokban, sőt egy országon belül, egyes korokban persze mást tartanak fontosnak, akik ezt elkészítik. Ezért eltérő lehet a konkrét tartalmuk, megfogalmazásmódjuk. De ettől a lényeg nem változik. Akik ma ezt a dokumentumot jobban szeretik Alaptörvénynek hívni, azt szeretnék, hogy mindazok a gondolatok, elképzelések, amelyek az előbbihez tapadtak az emberek szemében, részben más értelmet nyerjenek. Így van ez általában is és most konkrétan is.


Hogyan írd meg mindezt a suliban? Tényleg ne innen másold ki, de ne a fenti okok miatt. Azért ne, mert ezek nem a te szavaid, és azt a tanár észre fogja venni. Ha rákérdez, nem fogsz tudni ugyanígy válaszolni. Ezért inkább olvasd el az ittenieket és a neten található dolgokat figyelmesen, aztán próbáld megfogalmazni magadnak, amit kihámoztál. Ha értelmessé tetted a gondolataidat, azt írd le, az a te álláspontod, azt nem veheti el senki tőled. És főleg tudod indokolni, ha kell.

2011. okt. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim válasza:
38%

Alaptörvényből bármennyi lehet, kivéve ha rendelkezik a kizárólagosságáról. Alkotmányból csak egy lehet, alaptörvényekből áll. Ha alaptörvény van alkotmány helyett, az kisebb jogi stabilitást jelent, könnyebben alakítható/kiegészíthető.

Forrás:

[link]

2012. jan. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

az alkotmány is törvény, csak különös törvény lévén a jogszabályon mint fogalmon belül csak 2 kategória van:törvény és rendelet.az alkomány a törvények közé sorolható be.Úgy is lehet mondani hogy "az oroszlán is macska csak nagyobbacska".

az hogy a mostani hatályosat nem alkotmánynak hanem alaptörvénynek hívjuk az rangban nem kisebbíti a jelenlegit avagy a megnevezés közti különbség nem oszt nem szoroz.Valójában a Jobbik erőltette hogy alkotmány helyett alaptörvénynek hívjuk mert az alkomány megnevezés a Szent koronás közel ezerévesre dukál

2012. jan. 25. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
61%

Alaptörvény: „Az állam politikai, társadalmi és gazdasági rendjét és az állampolgári jogokat és kötelességeket meghatározó t.”

Alkotmány: „Valamely állam alaptörvénye(inek) összessége.”

Ennek fényében az alaptörvény vagy azonos az alkotmánnyal, vagy pedig annak részét képezi. Mivel azonban az „alaptörvény” a meghatározás szerint önmagában is eléggé átfogó értelmű, az utóbbi értelmezés inkább elméletinek tűnik, így azt mondhatjuk, hogy azonosak.

2012. márc. 29. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim válasza:
100%

Magyarország Alaptörvénye a magyar jogi hierarchiában a legfelsőbb szintű jogforrás, amely 2012. január 1-jén lépett hatályba, felváltva a Magyar Köztársaság Alkotmányát. Jogi szerepe alapján az Alaptörvény összes korábbi alkotmányunkhoz hasonlóan alkotmánynak számít, elnevezésétől teljesen függetlenül. Ez nem ritka az Unióban.

United Kingdom: there is no defining document that can be termed "the constitution".

Sweden: there is no defining document that can be termed "the constitution".The Basic Laws of Sweden are the four fundamental laws of the Sweden.

Das Grundgesetz für die Bundesrepublik Deutschland allgemein abgekürzt GG, seltener auch GrundG) ist die Verfassung Deutschlands.

2021. jan. 15. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Alkotmányt csak és kizárólag akkor lehet létrehozni, ha az előző rendszer GYÖKERESTŐL eltűnik! Szóval Magyarország nem kaphatott új alkotmányt, hiszen a "rendszerváltáskor" a Nemzeti Kerekasztal tagjai voltak a kommunisták is, azaz nem tűntek el!
2023. jún. 19. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!