Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hány éves korig jár a családi...

Hány éves korig jár a családi pótlék?

Figyelt kérdés

20 éves vagyok (július 15-én töltöttem be) és még szeptemberben is kaptam családi pótlékot tudom az még az augusztusi volt csak nem értem hogy ha már betöltöttem akkor miért kaptam még mert elvileg csak 20éves korig van. Illetve ha tanév közben tölti be valaki tanév végéig kapja. Na már most mivel júliusi vagyok nekem pl.: 18évesen se kellett kérelmet kérnem valami miatt. Sőt hallottam olyat is hogy mivel a tanév vége általában jun. 30 környéke, hogy engem már az új "tanévben születtetekhez tesznek". Akkor most ez hogy van? Még suliba járok nappali tagozatra OKJ-ra. Fogom még kapni az évben vagy sem?


Érthetőbben nem tudtam írni.


2011. szept. 28. 13:21
 1/4 Andizsuzsi ***** válasza:
24%
A tanévnek nem általában van vége, a tanév rendje (kormány által kiadott rendelet) határozza meg. Évek óta szeptember 1- augusztus 31-ig tart.
2011. szept. 28. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
25%

A középsuli elvégzéséig van családi(meg aztán még pár hónapig).

Én most vagyok fősulis, és még asszem augusztusban kaptunk családit.

2011. szept. 28. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
49%

Családi pótlék 2011: ki igényelhet családi pótlékot 2011-ben? Mindezt megtudhatja a berkalkulator.net összeállításából. Módosult a családi pótlék rendszere 2011-től: akik gyermeküket nem járatják rendszeresen iskolába, azoknál a juttatási rendszert átalakították, de ez nem a támogatás elvonását jelenti.


A családok támogatásáról szóló törvény módosítása 2010. augusztus 30-án lépett hatályba, melynek következtében átalakult a családi pótlék rendszere is. Az új szabályozás a gyermekek védelmét hivatott szolgálni, melynek érdekében a családi pótlékot két részre bontották, nevezetesen nevelési ellátásra és iskoláztatási támogatásra. Attól függően jár az egyik vagy másik ellátás, hogy a gyermek elérte -e a tanköteles korát vagy sem.

A családi pótlék pótlék összege havonta 2011-ben:


Egy gyermekes család esetén 12.200 Ft


Egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 13.700 Ft


Két gyermekes család esetén (gyermekenként) 13.300 Ft


Két gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként)

14.800 Ft


Három vagy többgyermekes család esetén (gyermekenként)

16.000 Ft


Három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén (gyermekenként) 17.000 Ft


Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család esetén, továbbá a gyermekotthonban, a javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló, valamint szociális intézményben élő, továbbá nevelőszülőnél, hivatásos nevelőszülőnél elhelyezett tartós beteg, súlyosan fogyatékos gyermek után 23.300 Ft


Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén 25.900 Ft


Tartósan beteg, illetőleg súlyosan fogyatékos nagykorú személy esetén 20.300Ft


A gyermekotthonban, a javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló, valamint szociális intézményben élő, nevelőszülőnél, hivatásos nevelő-szülőnél elhelyezett gyermek esetén, valamint a saját jogon ellátásban részesülő személy esetén 14.800 Ft.


Kit lehet a családi pótlék összegének megállapításánál beszámítani?


A családi pótlék összegének megállapításakor lehetőség van azt a gyermeket is figyelembe venni, aki után az ügyfél már nem jogosult a családi pótlékra.


Az összeg megállapítása szempontjából azt a vér szerinti, örökbe fogadott vagy nevelt gyermeket kell figyelembe venni (az ügyfél kérelmére), aki az ügyfél háztartásában él és akire tekintettel a szülő, nevelőszülő, a hivatásos nevelőszülő, a gyám családi pótlékra jogosult, vagy aki közoktatási intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézményben, első felsőfokú szakképzésben, első alapképzésben, első mesterképzésben vagy első egységes osztatlan képzésben részt vevő hallgató, aki rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik. Ezekben az esetekben az ügyfélnek a gyerekszámba beszámító gyermek tanulói jogviszonyát a kérelem benyújtásakor, valamint az ellátás folyósításának időtartama alatt tanulói jogviszony esetén évente szeptember 30-ig, hallgatói jogviszony esetén évente október 15-ig kell igazolni. A felsőoktatási tanulmányokat folytatók közül csak az első egyetemi, vagy főiskolai szintű képzésben részt vevő hallgató számítható be a gyerekszámba.


A fentiekhez hasonlóan beszámít a gyerekszámba az a vér szerinti, örökbe fogadott vagy nevelt gyermek is, aki családi pótlékra saját jogán jogosult (kivétel: ha a szülővel nem él egy háztartásban), vagy aki fogyatékosként szociális intézményi ellátásban részesül, feltéve ha őt a gyámhivatal nem vette átmeneti vagy tartós nevelésbe, és a családi pótlékot igénylő vele rendszeres kapcsolatot tart fenn. Kapcsolattartásnak a rendszeres találkozás minősül, amelynek a teljesítését az ügyfél kérelmére a szociális intézmény vezetője először a kérelem benyújtásakor, aztán évente egy alkalommal írásban igazolja. Nem tekinthető rendszeres találkozásnak az évenkénti egy-egy látogatás, levélírás, ill. telefonhívás.


A családi pótlékra a főiskolás már nem jogosult, de a családi pótlék megállapításánál figyelembe kell venni. Ez azt jelenti, hogy (példa kedvéért feltételezve) ha a családban eddig három gyerekre kapták volna a családi pótlékot, akkor az érettségi után már csak két gyermek után folyósítanak családi pótlékot. Gyermekenként a háromgyerekes család alapján megállapított összeg jár. A személyi jövedelemadó rendszerben a családi kedvezmény igénybevételénél ez azt jelenti, hogy bár csak két gyermek után jogosult a szülő a családi kedvezményre, de mértékét tekintve három gyerekesnek számít a család. Két kedvezményezett eltartott, három eltartott alapján gyermekenként 33 ezer forint adókedvezmény. Ha a gyermek érettségi után nem tanul tovább, akkor már csak két gyerekesnek minősül a család és a családi kedvezmény mértéke 10 ezer forint/fő lesz (két kedvezményezett eltartott, két eltartott). Leveléből azonban úgy tűnik, hogy csak egy gyermekük van, aki főiskolás lesz. Utána már a szülők nem lesznek jogosultak a családi pótlékra. Miután a gyermek ebben a most befejezett tanévben betöltötte a 20. életévét, ezért akkor sem lennének jogosultak a családi pótlékra, ha középiskolai tanulmányait a gyermek csak jövőre fejezné be.

2011. szept. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Fontos megemlíteni, hogy azokban az esetekben amikor tankötelezettsége megszűnését követően közoktatási intézményben folytatja (pl. másik szakma megszerzése érdekében másik közoktatási intézményben) tanulmányait a gyermek, a Cst. 8. § (1) bekezdése a)-ab) pontja alapján ismételten jogosulttá válik pl. szülő az iskoláztatási támogatásra, s ez annak a tanévnek utolsó napjáig tart, melyben 20. életévét betölti. Mivel itt ismét tanévet említ a jogszabály ez azt jelenti, hogy augusztus 31. az utolsó nap, így utolsó jogosultsági hónap augusztus lesz. "

[link]

2011. szept. 28. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!