Milyen arányban történik az öröklés, ha nincs végrendelet, és egy gyermektelen házaspárnál a feleségnek egy testvére, annak 3 gyereke, míg a férjnek 3 testvére azoknak összesen 7 gyereke van?
Nem is így van. Magyarotszágon (szemben az angolszász joggal) ági öröklés van. Ez azt jelenti, hogy a vagyonnak a család azon ágában kell maradnia, ahol volt.
Ha tehát van egy házaspár és az egyik meghal, akkor utána a gyerekei örökölnek. Ha nincs gyereke akkor a vagyon visszaszáll a szüleire, ha azok már nem élnek, akkor a szülei gyerekeire (testvérek)
A feleség csak holtig, illetve újraházasodásáig tartó haszonélvezeti jogot kap.
Kedves Kérdező!
Azoknak a válaszadóknak van igazuk, akik szerint a gyermektelen házaspárok esetén a házastárs az örökös (és nem az elhunyt házastárs testvére).
Tehát ha az egyikük előbb hal meg, mint a másik - és ez valószínű -, akkor a túlélő házastárs örököl mindent.
Kivéve az ági vagyont, de ebbe nem bonyolódnék inkább bele, mert ági vagyon sok esetben nincs és az ági jelleget is bizonyítani kell (ha van ági vagyon, az is általában csak a vagyon egy része).
Bizony, ez esetben az elhunyt házastárs testvérei ki vannak zárva az öröklésből, akár igazságtalannak tűnik, akár nem, ez a szabály.
A túlélő házastárs esetében - hacsak nem végrendelkezik majd - már lehetnek örökösök az ő testvérei, vagy a testvérei leszármazói.
De általában azok, akik ilyen helyzetben vannak, szoktak készíteni végrendeletet.
Ügyvéd voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!