Megteheti-e a munkáltató, hogy nem fogadja el a munkavállaló gyermekének betegsége miatti hiányzás bejelentését a munkanapot megelőző estén, vagy a munkakezdés időpontjában aznap?
Lehetőséget sem ad rá, annyit közölt, hogy ő munkaidőn kívül telefonon nem elérhető, így nem érdekli, hogyan, de legfeljebb haláleset, vagy súlyos betegség esetén nézi el, hogy vki nem jelentette be 2 nappal előre a hiányzását. Minden más esetet "oldjunk meg".
Ha az alkalmazott gyermeke megbetegszik, azt ugye nemigen lehet két nappal előre tudni, sok esetben akár éjjel "jön ki" a betegség a gyereken. Ilyen esetben megteheti, hogy nem fogadja el a váratlan hiányzás indokaként?
Kérem, aki tud, hozzon linket , ahol biztosan utána lehet ennek nézni, mert én nem találtam!
Köszönöm!
Magyarországon egy munkáltató MINDENT megtehet! Ha keresed az igazad,akkor talál ürügyet arra,hogy elküldjön.
Hiába találsz bármilyen rendelkezést,ha nem tudod érvényesíteni. Be kell bizonyítanod,hogy mi történt, a Munkaügyi Bíróság hónapok múlva tárgyalja,a főnöknek lesznek olyan érvei,hogy ne nyerhesd meg a pert. Csak egy jó ügyvéd kérdése.
Itt a Munka Törvénykönyvéről egy cikk, és maga a törvény. Abban biztosan benne van a kérdésedre a válasz. Nem olvastam még el, de ha nem találod benne szólj, megnézem.
Amúgy én úgy gondolom, ezt nem teheti meg a munkáltatód, de lehet hogy sajnos naív vagyok...
Ezek a ...nem írok inkább jelzőt, hogy mik, mindent megtehetnek.Ha törvényileg nem tehetné, akkor is megteszi.És hazudnak, áthágnak mindent szabályt.Max.munkaügyi bíróság.Muszáj, mert ha nem áll ki magáért a dolgozó, azzal semmivel sem jár jobban, csak lovat ad a munkáltató alá.
Ilyenkor mindíg azt kívánom, hogy kapja vissza az élettől az ilyen nyomorult azt, ahogyan ő bánt a dolgozóival.
Egyéb munkaidő-kedvezmények
138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.
(2) A szülési szabadság megszűnik:
a) a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével;
b) ha a gyermek meghal, a halált követő tizenötödik napon;
c) ha a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.
(3) A (2) bekezdés b)-c) pontjában megjelölt esetben a szülési szabadság időtartama - a szülést követően - hat hétnél rövidebb nem lehet.
(4) Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
(5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg
a) a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;
b) a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza;
c) a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.
(6) A nőnek a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő-kedvezmény jár. Ikrek esetében a munkaidő-kedvezmény az ikrek számának megfelelő mértékben jár.
138/A. § (1) Gyermeke születése esetén öt munkanap munkaidő-kedvezmény illeti meg az apát, melyet legkésőbb a születést követő második hónap végéig kérésének megfelelő időpontban köteles a munkáltató kiadni. A munkaidő-kedvezmény tartamára távolléti díj jár.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt kedvezmény abban az esetben is megilleti az apát, ha gyermeke halva születik, vagy meghal.
(3) Az (1) bekezdés alkalmazása során apa alatt a szülői felügyeleti jogot gyakorló vér szerinti vagy örökbe fogadó apát kell érteni.
(4) A munkaidő-kedvezmény tartamára járó távolléti díj kifizetése - az állami költségvetés terhére - kormányrendelet alapján történik.
139. § (1) A munkavállalónak - kérelmére - a tartós (előreláthatólag harminc napot meghaladó) ápolásra vagy gondozásra (a továbbiakban: ápolásra) szoruló közeli hozzátartozója otthoni ápolása céljából az ápolás idejére, de legfeljebb két évre a munkáltató fizetés nélküli szabadságot köteles engedélyezni, ha a munkavállaló az ápolást személyesen végzi. A tartós otthoni ápolást és annak indokoltságát az ápolásra szoruló személy kezelőorvosa igazolja.
(2) Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér valamint az élettárs.
140. § (1) A munkavállalónak - kérelmére - egy évig terjedő fizetés nélküli szabadságot kell engedélyezni, ha a munkavállaló magánerőből a saját részére lakást épít. A fizetés nélküli szabadságot az építési engedélyben megnevezett személy vagy helyette a vele együtt élő házastárs (élettárs) igényelheti.
(2) A kért megszakítás nélküli fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló által megjelölt - legalább egy hónappal előzetesen közölt - időpontban kell kiadni.
(3) Ha a munkavállaló a szabadságot részletekben kívánja igénybe venni, a kiadás ütemezéséről a munkáltatóval előzetesen meg kell állapodnia.
Köszönöm, csak annyi a baj, hogy arról sehol nem találok semmit, hogy a hiányzást legkésőbb mikor kell bejelenteni...
Az világos, hogy a gyermekem ápolása idejére a munkáltató részéről fizetés nélküli szabadság illet meg, és erre az időre fizet a tb táppénzt. Az nekem ugyan logikus, hogy a gyerek betegsége ugyebár természetéből fakadóan előre nem látható dolog, tehát nem tudom 2 nappal előre bejelenteni, csak kérdés az, hogy van-e erre vmi szabály.
Nem hiszem, hogy kirúghatnak érte, ha reggel telefonálok, hogy megyünk a gyerekkel orvoshoz... legalábbis bízom benne, hogy nem tehetik...
Azért szokták csak megtenni, mert nem szoktak fellépni ellenük, de jogilag nem tehetik meg, mert ilyen szabály nincs,hogy 2 nappal előtte jelezned kell, hacsak te nem írtál erről külön papírt. De még akkor is meg lehet támadni.
Egyébként ha bírósághoz fordulnál, nyernél, de egy ügyvédet kellene erről megkérdezni. a Munka Törvénykönyvében az is benne van, hogy mikor lehet felmondani (rendes felmondás, rendkívüli felmondás) és akkor meg kell indokolni miért tette. Ez nem lehet indoklás az biztos, akkor másra fog hivatkozni.
Olyan ügyvédhez fordulj jogi tanácsadásra, aki járatos munkaügyi perekben.
Gondolom sürgős lenne az ügy. Ha tényleg nem tudod senkire bízni a gyereket és még kicsi, akkor ha kirúg, ha nem, egyszerűen nem tudsz mást tenni, mint rá vigyázni. Ha ezért hátrány érne, jöhet az ügyvéd, ne hagyd annyiban!
Nem teheti meg. Ha betegállományba kerülsz magad vagy a gyerek miatt, nyilván nem tudod 2 nappal előtte.
Felháborító, hogy egyes cégek mit meg nem engednek maguknak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!